“Килии от бъдещето” чакат 400 затворници, показваме ги на 165 началници на места за лишаване от свобода в Европа (Обзор)
Правосъдният министър Мария Павлова: Хуманното отношение намалява рецидивизма
Затворът в Самораново е затвор от бъдещето, в който до края на годината ще се настанят 400 лишени от свобода. Това обяви Ким Екхауген от Норвежката корекционна служба в понеделник на конференция в София, на която присъстваха 165 началници на затвори от Европа. Днес те ще имат посещение в дупнишкото село, за да видят на място новия модерен затвор. Той е
построен само за година и половина
със средства по Норвежкия финансов механизъм. Специфичното е, че има и център за обучение на надзиратели.
Европа вече не гледа под лупа българските затвори, след като преди дни отпадна засиленият мониторинг върху местата за лишаване от свобода у нас. Това стана ясно от думите на шефа на Глава дирекция “Изтърпяване на наказанията” (ГДИН) главен комисар Ивайло Иванов при откриването на 29-ата конференция на директорите на затвори и пробационни служби в Европа. Тя беше посветена на правата на човека и “върховенство на закона в сърцето на затворите и пробацията”. Темата за условията в местата за лишаване от свобода у нас съвсеме не е за подценяване, тъй като години наред
страната ни търпеше санкции заради тях
България неведнъж беше осъждана от Европейския съд за правата на човека в Страсбург именно заради лошите условия в затворите. Най-вече затова, че те са претъпкани и няколко затворници делят една килия.
“Хуманното третиране, интегрирането на принципите на нормализация и динамична сигурност в работата с лишени от свобода са от съществено значение за увеличаване на обществената сигурност и намаляване на рецидивизма”, обяви на форума правосъдният министър Мария Павлова. По думите ѝ наказанието е само началото на процеса на работа с лишените от свобода. “Нарушаването на правата им е недопустимо и би имало негативни последици”, добави тя. Павлова отбеляза, че корекционната система не трябва да осъществява само правосъдие, но и да въплъщава справедливост, уважение и хуманност. Пространно изказване направи почетният професор по криминология от Великобритания Дирк ван Зил Смит. Той посочи, че мярката поставяне на затворниците в изолация трябвало да се прилага само в краен случай, за много кратки срокове, но не спрямо хора с физически и психически проблеми, бременни и непълнолетни.
Стаи за задържани с увреждания и със заразни болести има в новия арест в Самораново
Специални килии за задържани, които имат физически увреждания, както и такива, които страдат от заразни болести, има в новия арест в дупнишкото с. Самораново, където се намират най-модерният затвор и обучителен център за надзиратели в България. В него ще се настанят 47 арестанти, а други 12 мъже, на които им предстои освобождаване, ще се възползват от удобствата на преходното отделение, чрез които по-лесно ще се приспособят към живота на свобода.
Четириетажната сграда допреди години е била военно поделение. След основен ремонт и обзавеждане в нея вече се помещават арестът на задържани от Кюстендилска област, новото преходно отделение, т. нар. half way house и административните помещения за персонала.
“Целта е да се създадат съвременни условия за настаняване на осъдените в унисон с изискванията на европейските норми и стандарти”, заяви правосъдният министър Мария Павлова при откриването на новия арест. Сградата се намира в непосредствена близост до действащото затворническо общежитие “Самораново” към затвора в Бобов дол, което също е с подобрени условия за настаняване.
Мария Павлова заяви още, че въпреки сериозния напредък и реформи в областта на пенитенциарното дело и признанието за усилията от международните партньори, министерството и Главна дирекция “Изтърпяване на наказанията” (ГДИН) ще продължават с темпото на работа, като се съобразяват с препоръките на Комитета за предотвратяване на изтезанията и решенията на Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Спалните в новия арест са с по две легла. Предвидено е отделно помещение за жени, както и места за престой на открито.
Очаква се в средата на юли вече да бъдат настанявани задържани обвиняеми. По същото време ще се закрие и единственият арест за областта в Кюстендил.
Преходното отделение е за лишени от свобода, на които им предстои скорошно освобождаване от затвора. Целта е в условия и с помещения, близки до семейната среда, те да се адаптират по-лесно към връщането им навън в обществото. При тези затворници ще се прилагат специални програми за интеграция, каквито се ползват активно в световен мащаб от години.
Нalf way house се изграждат още в затворническите общежития към затворите в Пловдив и Бургас. Такова отделение има и в новия затворническия комплекс в близост до ареста. С въвеждането им в пенитенциарната система у нас се слага основата на нова социално-интеграционна концепция за лишените от свобода.
Средствата за реконструкцията на сградата са безвъзмездна финансова помощ в рамките на Програма “Правосъдие” по Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 и са в размер на близо 2 милиона лв.