Фондовата борса предлага нова услуга за по-бърз и по-сигурен вариант за къси продажби
Специална платформа ще среща тези, които дават под наем акции, и онези, които ги предлагат
Всички инвеститори на фондовата борса, както физически, така и юридически лица, регистрирани на нея, вече могат да си наемат или отдават назаем акции. Българската фондова борса и Централният депозитар предлагат такава услуга. За целта работи нова платформа, която ще среща заемодател и заемополучател.
“Пред всеки човек, който инвестира на капиталовия пазар, има две възможности - първата е да купиш акция и да чакаш цената ѝ да расте, а втората - да я продадеш, очаквайки цената ѝ да падне.
Ако очакваш с по-голяма вероятност второто, т.е. падане на цената, изходът са т.нар. къси продажби. При тази опция е необходимо да заемем тази акция с идеята, че искаме бързо да я продадем. Намираме кой да ни даде акция назаем,
плащаме лихва за периода на наемането ѝ
и ако се сбъдне предвиждането ни, че цената ще падне, продаваме я и от цялата операция сме на печалба. А другата страна, тази на отдаващите акции под наем, също печели - доход от това, че са дали възможност на други да спечелят”, обясни механизма на новата услуга специално за “24 часа” Петър Кемалов, директор “Корпоративно развитие” към Българска фондова борса. Така
всички инвеститори могат да са спокойни
- и даващите под наем акции, и взелите под наем.
Борсата и Централният депозитар гарантират извършването на тези операции, които ще се извършват на специализираната платформа със стандартизирани договори.
“Получателят на акциите ще ги обезпечи с определени парични средства, които ще се управляват от Централния депозитар. Тези средства са гаранция, че заемодателят на акции ще получи компенсация, ако по някаква причина операцията по възстановяването на наетите ценни книжа се окаже неуспешна.
В правилата са предвидени и допълнителни възможности за защита на инвеститорите - ако например прецени, че неговите права са под риск, той може да изиска предварително прекратяване на договора”, сподели Кемалов.
“Това е по-бърз, по-евтин и по-безрисков вариант за борсови вложения. Размерът на лихвата се определя между договарящите се страни, а
таксата е в поносими размери
Например за договор за заемане на акции до 30 000 лв., таксата е 9 лв., а за по-големите договори тя се определя като процент от сумата”, каза той.
Новата услуга осигурява за пазара акции, дори когато пуснатите емисии са изкупени и нови не се готвят скоро, или за компании, които са нови и все още набират капитал.
Възможността за извършване на подобни къси продажби и в момента съществува, но заемането на ценни книжа става предимно извънборсово. Създаването на нова платформа за целта трябва да улесни този вид сделки.
“Ценим доброто партньорство с БФБ и вярваме, че платформата ще бъде припозната и използвана активно от своя старт”, заяви Васил Големански, изпълнителен директор на Централния депозитар.
“Нашата цел е чрез познатата и надеждна инфраструктура на борсата и на Централния депозитар да намалим риска при заемане на финансови инструменти”, обясни шефът на БФБ доц. д-р Маню Моравенов.