Формулата на успеха по математика: талант, добри учители и много работа
Днес близо 60 000 момичета и момчета са на изпит - в топ 5 сред държавните училища блести с впечатляващ успех след 7-и клас Първа частна математическа гимназия в София
Каква е формулата за успех на изпит по математика след 7-и клас, на който днес ще се явят близо 60 хиляди момичета и момчета.
Според директорите на училищата в топ 5 по резултати на външното оценяване по този предмет формулата е подбор на талантливи ученици, учители вдъхновители и много работа.
Винаги в челото на класацията - първа или втора, е държавната Софийска математическа гимназия.
Високи изисквания и подходяща методика! Така обяснява високите резултати на Първа частна математическа гимназия в София директорката Мария Бозаджийска. Елитното училище е трето и през 2023, и през 2022 г. на изпита след 7-и клас. Учениците и родителите го избират, защото дава подготовка на световно ниво, а възпитаниците носят медали от национални и международни олимпиади по математика и физика.
За Мария Бозаджийска шестиците идват след качествен подбор на петокласниците, но и заради непрекъснатото усъвършенстване на учителите.
В Математическата гимназия “Д-р Петър Берон”, емблема на Варна, не се влиза лесно - в прием за 5-и клас участват само деца, преминали през 3 математически състезания през годината, обяснява директорката Елеонора Павлова. През 2023 г. от 500 участници в тези състезания едва 163 подават документи за “Д-р Петър Берон”. От тях влизат 79 в 3 паралелки.
“Екипът ни е силен, учители и родители са много мотивирани - заедно правим така, че децата да реализират най-доброто от себе си и да постигнат най-високи резултати на входа в 8-и клас, обяснява Елеонора Павлова. Тя описва своите ученици като “състезателен тип”, държат на изявата. Във Варненската математическа гимназия има иновация, свързана със социалната и емоционалната интелигентност, за да могат децата да се справят със загубата и да преживяват успеха по правилния начин, защото не е лесно, когато си толкова малък. Двама от най-младите преподаватели са бивши възпитаници на “Д-р Петър Берон”, върнали се веднага след университета.
В Пловдивската математическа гимназия през 2023 г. за 5-и клас са кандидатствали 114 деца за 52 места. Приети са 54 заради две двойки близнаци. И за директорката Веселина Карапеева високите резултати идват с труд и постоянство от учители, деца и помощ от родителите.
“При нас учениците от 5-и и 7-и клас започват учебната година на 1 септември. През тези първи 14 дни те се занимават със занятия по иновации, тъй като сме иновативно училище”, допълва Карапеева. В училището има групи по интереси за участие в олимпиади и националното външно оценяване.
Математическата гимназия в Бургас е едно от училищата - гордост за града. Възпитаниците на ПМГ “Акад. Никола Обрешков” са в челните места на национални и международни олимпиади не само по математика, а някои по 4 предмета наведнъж.
“В училището е създадена много добра среда, което мотивира децата да кандидатстват при нас с ясното съзнание, че това е много добро място за трупане на знания и развитие”, казва директорката Милена Андонова. За едно място се конкурират по 3 деца след 4-и клас. В бургаското училище успяват да ги задържат и след 7-и глас. Освен математика се преподават роботика, информационни технологии, софтуер и хардуер. Бургас редовно праща ученици в азиатски олимпиади по математика, за да изграждат психика на състезатели, сверявайки часовника с най-добрите в света.
“Освен грамотите за отличниците има и стипендии, които училищното настоятелство осигурява от спонсори”, обяснява Андонова. За миналата година стипендианти са 99 деца.