Маргаритки с лечебни свойства

21.06.2024 03:00

Сред вратигите има поне 3 вида, които лесно може да се отглеждат у нас

Всички знаем за лечебните свойства на невена, нали? Познат ни е и като красиво и ярко цвете, което се отглежда лесно и дори се самозасява в градината. Много градинари даже не го харесват именно по тази причина. Но да знаете, някой точно в този момент се нуждае от цветчетата на невена, за да излекува изгорено, наранено или най-малкото - напуканите си пети.

За колко още растения с маргариткоподобни цветове се сещате, които хем красят, хем лекуват? Ние ще ви разкажем за някои от тях. Не забравяйте обаче, че прилагането на каквито и да е билки трябва да става под лекарски контрол или препоръка от специалист. Не си мислете, че щом е биле, няма странични или нежелани ефекти. Възможно е дори да се стигне до токсичност. Ето защо в следващите редове ще прочетете как да отглеждате растенията, а как се прилагат, е въпрос, който да отнесете към специалист.

Арника

Arnica montana е многогодишно растение от семейството на Сложноцветните, негови “роднини” по тази линия са маргаритите, слънчогледът, астрите и още много други. Бранник е народното наименование, с което още се нарича.

Декоративните качества на вида се основават на ярките жълти цветове и приятния аромат, който се носи от цялото растение. Арниката се смята и за медоносен вид, което я определя в още една полезна насока наред с лечебните ѝ качества.

В някои страни е култивирана и отглеждана на големи площи именно заради широката ѝ употреба в медицински и козметични продукти. Билката се използва като кръвоспиращо, болкоуспокояващо, противовъзпалително и антибактериално средство. Естествено, това са само част от нейните полезни свойства. Ако искате да знаете повече, потърсете достоверна информация от доказани източници.

Арниката е разпространена в много страни и предимно на над 600 метра надморска височина. У нас се среща в диво състояние, но сравнително рядко. Все пак почвено-климатичните ни условия са подходящи за нея.

Отглеждането ѝ като декоративно и лечебно растение в градината е лесно. Нужна ѝ е леко кисела почва и много слънце. Умереният климат ѝ пасва добре, понася студени зими без проблем. Неприятно е само, че семената ѝ поникват много бавно и че цъфтежът започва чак на следващата година. Сеитбата на семената се прави през лятото.

Цветовете на арниката са чуден букет в яркожълто, а и точно те се използват най-често за лечение. За да се съхранят, е достатъчно да се изсушат на сянка и да се поставят на подходящо място.

Танацетуми

Сред танацетумите (вратига) има поне 3 вида, които лесно може да се отглеждат у нас, красиви са, а имат и лечебни свойства. При това ползите им не са свързани само с човешкото здраве, но и със защитата на растенията в градината.

Може би най-красивата вратига е моминската. Нейните цветове са изключително многобройни и приличат на тези на лайката, но не бива да се бърка с нея.

Моминската вратига е растение с височина от 30 см до метър, притежава остър, но приятен аромат, подобен на цитруси. Привлича пчелите и други опрашители. Листата са много сходни с тези на хризантемите по форма и именно те помагат да разпознаете растението. За лечение се използват листата, цветовете и корените. Както подсказва и името ѝ, моминската вратига помага при женски проблеми, но и при мигрена, анемия, оток, алергии и други.

Калоферчето

е друг вид танацетум. То достига до 2 метра височина, студоустойчиво е и не е капризно. Лесно се захваща от семена. В медицината се употребяват листата и цветовете в изсушено състояние, при което билката запазва аромата си. Калоферчето се използва и като подправка в свежо състояние. Лечебните му свойства обхващат подобряване на състояния като гастрит, хемороиди, невроза, кръвоизливи и други.

Обикновената вратига

се среща повсеместно у нас в диво и култивирано състояние. Тя достига до 150 см височина, а формата на цветчетата е много характерна. Най-важното по отношение на отглеждането е, че не може да расте на сянка. Помага при много заболявания, включително и като репелентно средство срещу комари. Използва се още като подправка или аромат в кулинарията.

Още съвети за цветята и билките, зеленчуците, овошките и дизайна четете в новия брой на “365 дни Градина Хоби”

 

Други от Възход и падение

Ракът направил Кейт по-вярваща, а Чарлз по-решителен да променя двореца

Британският крал лишил опозорения си брат от издръжка и отрязал един от десертите за официални поводи Тежките изпитания на британското кралско семейство заради онкологичните заболявания на крал Чарлз

Радина Кърджилова: След постановка обичам да мълча, става ми мъчно

"Предпочитам да мълча и да не говоря. Не мога да се върна към реалността. Обикновено мълча, чета и гледам филм. И доста често плача, действа ми пречистващо"

Силата на парите в семейната империя на Крис Дженър (Снимки)

Малко са семействата по света, които се сплотяват около идеята да създадат империя. В нашето съвремие обаче те се увеличават и доказват, че силата на парите

Армията на Тръмп – 5 деца от 3 жени и амбициозни снахи (Графика)

Лара зае мястото на дъщерята Иванка и се готви да поеме висок пост в екипа на американския президент Преди да се намести в американската политика като слон в стъкларски магазин

Шон Диди Кумс отново подаде документи, за да бъде освободен под гаранция

Шон "Диди" Кумс подаде нова молба за освобождаване под гаранция, в която казва, че променените обстоятелства и новите доказателства означават, че трябва да му бъде позволено да се подготви за процеса

>