Вятърната мелница - красивата постройка на провлака, вече дом на модерни изложби

14.06.2024 09:40 Тони Щилиянова
Реставрираната вятърна мелница

Стария Несебър и Новия град, е вълнуващо преживяване за гостите на уникалния морски град. Доскоро това бе невъзможно - дълги години вятърната мелница бе затворена.

През 2023 г. общината реставрира тази емблема на Несебър и тя бе превърната в културно средище. За втора година е отворена за посетители. Мелницата, която е недвижима културна ценност със статут от местно значение, принадлежи към типа мелници, разпространени в Несебър през ХVIII-XX век.

Красивата постройка стана дом на постоянни и пътуващи изложби. Първата експозиция пожъна невероятен успех и привлече хиляди посетители. В нея

за първи път бяха показани над 100 артефакта от античния некропол на Месамбрия

от периода V в. пр.Хр. до IV в. сл.Хр. Експозиция там ще има и това лято, казаха от музея "Старинен Несебър".

Археологическите проучвания в некропола на Месамбрия са на повече от един век история. През последните 20 г. бяха проучени значителни части от античния некропол и разкрити над 1300 гробни съоръжения от различни исторически периоди.

Голяма част от гробовете са с богати дарове - глинени съдове, керамични статуетки, златни и бронзови накити, огледала, стригили и други предмети.

Открити са великолепни женски протомета от втората половина на V и началото на IV в. пр.Хр. Наред с тях сред гробния инвентар присъстват образци на керамични ателиета в червенофигурен стил и чернофирнисова керамика.  

Проектът на общината за реставрация на мелницата бе изцяло съобразен с автентичния облик на сградата. Тя е построена през XIX век и е принадлежала на граждани, които напуснали Несебър след спогодбата Моллов - Кафандарис, която урежда финансовите въпроси по ликвидиране на българските имоти в Гърция и на гръцките в България.

През 1929 г. мелницата е демонтирана, а в началото на 70-те години на XX век е възстановена по снимки и спомени. Възстановяването на балкона даде възможност на посетителите да се наслаждават на красивата гледка към Старинния Несебър.

По-любознателните могат да посетят мултимедийния център, който представя развитието на града.
Друг символ - Етнографският музей, също се превърна в модерно пространство след тотален ремонт и въвеждане на съвременни дигитални технологии.

Експозицията "Старият Несебър" е подредена в къщата на Москояни,

строена през 1840 г. от богат гръцки търговец. Тя е архитектурен паметник на културата и е типичен представител на строителството за Черноморието от късния период на Възраждането.

"Реставрацията на всички паметници на културата и тяхното опазване и популяризиране винаги са били главна задача и в нашата, и в политиката на няколко поколения управници на Несебър", казва кметът Николай Димитров.

През летния сезон в Етнографския музей може да бъде видяна гостуващата изложба "По дрехите посрещат..." на бургаския исторически музей.

Други от От страната и света

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

>