"Тренд": 36% от българите страдат от затлъстяване

18.06.2024 17:35
СНИМКА: Pixabay

Около 40% от българите са с индекс на телесна маса (ИТН) над здравословния, а общо 36% страдат от затлъстяване първа степен. От затлъстяване първа степен са засегнати 25% от населението на България, от втора степен - 9%, а от трета степен страдат 2%. Това сочат данни от национално представително социологическо проучване на Изследователски център „Тренд". Резултатите бяха представени днес на пресконференция на тема „Тежестта на затлъстяването в личен, обществен и икономически план", съобщиха организаторите от Алианса срещу затлъстяването.

Изследването е проведено от Изследователски център „Тренд" в периода 7 до 19 февруари 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице" сред 600 души на възраст над 18 години. Изследването има за цел да проследи до каква степен затлъстяването повлиява на обществения живот и икономическата сфера у нас.

Според изследването 49% от българите страдат от наднормено тегло повече от пет години, а 12% - повече от 20 г. С наднормено тегли или затлъстяване между 10 и 20 години са засегнати 14% от респондентите.

Данните сочат, че 48% от респондентите са правили опит да отслабнат, а 42% са направили повече от четири опита за намаляване на теглото. От „Тренд" посочват, че шест от десет души са пробвали най-разпространените методи за отслабване – хранителен режим или диета. Четири от десет души са отслабнали с физическа активност, а 23% с продукти за отслабване без лекарско предписание. А 6% от респондентите са използвали лекарство конкретно за наднормено тегло.

Съпътстващите затлъстяването заболявания са разнообразни. Високо кръвно налягане са посочили 46% от респондентите, 23% - висок холестерол, а 21% се оплакват от здравословни състояния свързани със ставите. От висока кръвна захар се оплакват 14%, а от сънна апнея страдат 11%.

Нашето социологическо проучване сочи, че 2 200 000 пълнолетни българи са с индекс на телесната маса над здравословния, каза Димитър Ганев, политолог и съосновател на „Тренд". Теглото освен здравословен проблем, оказва влияние и върху икономиката на домакинството, посочи Ганев. По думите му 5% от българите са отсъствали от работа поради здравословен проблем, свързан с килограмите. Това отсъствие е регулярно и за 39% се повтаря на няколко месеца, допълни той.

Аркади Шарков, здравен икономист, говори за икономическото въздействие на затлъстяването. По думите му лечението на заболявания, свързани със затлъстяването, е скъпо, тъй като то се свързва с най-разпространените хронични заболявания, както и с най-честите причини за смъртност.

По данни на Global Obesity Observatory, цитирани от Шарков, към 2019 г. за България икономическото въздействие на наднорменото тегло и затлъстяването се оценява на 5.23 млрд. лв. или 747 лв. на глава от населението и 4,3% от БВП. Преките и непреките разходи съставляват съответно 12,6% и 87,4% от общите разходи, посочи той.

Затлъстяването "тежи" с близо 500 млн. лева на здравния бюджет у нас по предварителни оценки, каза здравният икономист. Разходите за болнични и извънболнични дейности са 103 млн. лв. За 2019 г. 240 млн. лв. са общите разходи на НЗОК за четири групи заболявания, а 137 млн. лв. - за лекарствени продукти в две от групите заболявания, каза още Шарков.

Разпространението на затлъстяването ще продължава да нараства, както сред възрастните, така и сред децата, ако не бъде предприет комплексен подход от страна на здравните власти, предупредиха специалистите. По думите им Националната здравна стратегия 2030 е посочила затлъстяването като един от основните приоритети пред страната ни и изисква спешно стартиране на Национална програма за борба със затлъстяването.

Затлъстяването е хроничен, рецидивиращ, прогресиращ болестен процес. То не е избор на начин на живот в резултат на повишен апетит, а заболяване, причинено от сложно взаимодействие на генетични и фактори на средата, както и някои други заболявания. Това обясни д-р Явор Асьов, ендокринолог в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Александровска". По думите му са идентифицирани мутации в над 200 гена, които водят до предразположение към наднормено тегло и затлъстяване. Според д-р Асьов причините за това са комплексни и генетиката носи до 70% риск за появата на проблем с килограмите.

В момента по света повече от 124 млн. деца на възраст между 5 и 19 години страдат от затлъстяване, а 4 от 5 деца с наднормено тегло ще продължат да живеят с това хронично заболяване и в зряла възраст, посочи проф. д-р Виолета Йотова, детски ендокринолог и ръководител на Катедрата по педиатрия в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. По думите ѝ България се нарежда на второ място в Централна Европа по разпространение на затлъстяването в резултат на стремглавото покачване на децата, които страдат от заболяването. Наднормено тегло от 6,4% се наблюдава при момичетата и 9,6 % при момчетата, посочи тя, цитирана от БТА. 

Затлъстяването при тийнейджъри и млади хора крие риск от инсулт в напреднала възраст, показа проучване, цитирано от ЮПИ. Изследователите предлагат на здравните специалисти да обърнат внимание на наднорменото тегло при младите хора и да насърчават здравословното хранене и физическата активност от ранна възраст.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>