Месоядна бактерия върлува в Япония, убива хората до 48 часа

17.06.2024 14:25
Бактерия Снимка: Пиксбей

Болест, причинена от рядка „месоядна бактерия“, която може да убие хора в рамките на 48 часа, се разпространява в Япония, след като страната облекчи COVID ограниченията. За това съобщава агенция Bloomberg.

 Случаите на Синдрома на стрептококовия токсичен шок (STSS) достигнаха 977 от началото на година до началото на юни. Само за сравнение през миналата година е имало общо 941 случая, съобщават от Националния институт по инфекциозни болести, който следи заболеваемостта от 1999 г. насам.

Стрептококите от група А (GAS) обикновено причиняват подуване и болки в гърлото при деца – състоянието е известно още като „стрептокок в гърлото“.

Проблемът е, че някои видове бактерии могат да доведат до бързо развиващи се симптоми, включително болка и подуване на крайниците, треска, ниско кръвно налягане, некроза за тъканите, проблеми с дишането, остра органна недостатъчност и смърт.

 Хората над 50 години са по-податливи на заболяването, съобщава още Националния институт по инфекциозни болести в Япония.

„Повечето от смъртните случаи настъпват в рамките на 48 часа“, каза проф. Кен Кикучи, специалист по инфекциозни болести в Медицинския университет в Токио.

„Пациентът може да забележи подуване на краката си сутринта, като следобед отокът обхваща подбедрицата до коляното, а до вечерта може дори да умре“, посочи още проф. Кикучи.

Има и други страни, които са докладвали за скорошни огнища на заболяването. В края на 2022 г. най-малко 5 европейски нации са докладвали на Световната здравна организация (СЗО) за увеличение на случаите на инвазивно стрептококово заболяване от група А (iGAS), което включва STSS.

 СЗО съобщи, че нарастването на случаите е започнало след отмяната на COVID ограниченията и възобновяването на пътуванията.

При сегашния процент на инфекции, броят на случаите в Япония може да достигне 2500 до края на годината, като здравните власти в страната очакват „ужасяваща“ смъртност от 30%, пише bTV.

Проф. Кикучи каза, че пациентите могат да имат газове в червата и да се оплакват от по-чести изхождания. Това крие риск от замърсяване на ръцете чрез изпражненията.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>