Дъждовен 19 май ударил с гръмотевични цени търговците на ток, ще има фалиращи
- Заради облачното време соларните централи не са успели да осигурят около 1/3 от тока
- Играч на пазара загубил 9 милиона лева за 48 часа
- Две асоциации изпращат тревожно писмо с молба за спешна реакция от енергийния министър - количествата енергия драстично са се разминали с прогнозните данни
- От ЕСО спасили положението, въпреки че недостигът вече се таксува прескъпо
19 май 2024 г., неделя, ще остане знаков ден в енергийната система на България и ще се запомни, поне от търговците на ток.
На този ден облачното време с гръмотевици и дъждове в Западна и Централна България сви драстично тока, произвеждан от фотоволтаиците.
Целият товар на системата е бил 3500 мегавата, но 1000 мегавата от тях в един момент просто са липсвали. Това е колкото един блок на АЕЦ “Козлодуй”, и то в продължение на 10 часа, някъде между 8 и 18 ч.
Защо се е случило това?
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е осигурил недостигащата електроенергия, както е правил винаги досега. Но недостигът се заплаща от производителите и доставчиците на енергия, а вече няма таван за тази цена. И при тези липсващи 1000 мегавата стойността ѝ е достигнала космически висоти.
От 26 април е в действие нова Методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия. Тя премахва тавана на цените на електрическата енергия при недостиг и при излишък.
Така в този черен 19 май се е стигнало до цени от 2684,50 лв. за мегаватчас при излишък и до 6342 лв. при недостиг. По-просто казано, ако някой е обещал да произведе определено количество ток с определена цена, но не го е направил,
трябва да плати гигантска сума
По този повод на 13 юни Асоциацията на търговците на електроенергия в България и Асоциацията свободен енергиен пазар са изпратили тревожно писмо до енергийния министър Владимир Малинов, до председателя на КЕВР Иван Иванов, до председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев и до изпълнителния директор на ЕСО Ангелин Цачев.
В него търговците на ток настояват за спешната им намеса за справяне със ситуацията в рамките на 48 часа, защото от това зависи финансовата стабилност на пазара на електроенергия и изобщо стабилността на системата.
“24 часа” го публикува същия ден на сайта си в автентичния му вид. Ето какво пишеха търговците:
Днес, 12 юни 2024 г. независимият преносен оператор публикува окончателни цени за балансираща електрическа енергия за периода 1-31 май 2024 г., вероятно изчислени съгласно новоприетата от КЕВР методика.
Цените за недостиг и излишък
драстично се различават от прогнозните данни,
подавани от оператора до момента, които също бяха не по-малко шокиращи.
В резултат окончателните разходи за балансиране за май 2024 г. на координаторите на балансиращи групи надхвърлят десетократно всякакви прогнози и представляват категорично непредвиден и необезпечен търговски риск, защото тези обстоятелства настъпват при валидни търговски договори, сключени с клиентите ни (потребители и производители) при действието на отменената методика на КЕВР.
Координатори на балансиращи групи са търговци на електроенергия, които имат лиценз за тази дейност и правят микс от клиенти - производители и потребители, на които предоставят услуги. Те правят товаровите им профили, тоест
в кои часове какво потребяват или произвеждат,
администрират графиците им, балансират ги. Ролята на координатора е да намали разликата между прогнозираното и реално потребеното количество електрическа енергия, като поема отговорността за небалансите на членовете на своите балансиращи групи.
На координаторите в последния момент се прехвърля непосилна финансова тежест, която очевидно регулаторът не е оценил при поредните драстични промени ad hoc в регулацията в сектора.
Ето защо с настоящото ви информираме, че координаторите на балансиращи групи са принудени да префактурират директно разходите за балансиране за месец май 2024 г. на своите клиенти поради липса на каквато и да е друга възможност за реакция. Дори това действие от наша страна няма да предотврати поредица от фалити в сектора, а само ще провокира
серия от съдебни спорове, което ще предизвика удар върху финансовата сигурност на пазара
Това предупреждават още търговците в писмото си.
От двете асоциации смятат, че има вероятност от унищожаване на цял сектор от икономиката. ВЕИ производители нямало да имат възможност да поемат тези разходи и ще бъдат
принудени да прекратят дейност
Още от 1 юли координатори на балансиращи групи пък щели да бъдат принудени да изпратят клиентите си на доставчик от последна инстанция, чиято енергия също е скъпа.
От Министерството на енергетиката заявиха, че проблемът е на пазара и те няма какво да коментират.
Шефът на ЕСО Ангелин Цачев заяви, че на 19 май координатори на балансиращи групи и търговци не са успели да предвидят добре графика за потребление и производство в рамките на деня. В различните часове между 8 и 18 ч е имало недостиг от 700, 800 и 1000 мегавата, които системният оператор е покрил, обясни той.
“Вместо да се възползват от възможностите, които предоставя пазарът “В рамките на деня” и да купят на него липсващата енергия при добри условия и клиентите им да бъдат балансирани, те са разчитали на балансиращия пазар”, казва Цачев. И допълни, че ЕСО осигурява към 2500 мегавата възможност за трансграничен пренос на електроенергия, който е на разположение. Координаторите на балансиращите групи би трябвало да ползват краткосрочните сегменти на борсата, не пазара, на който се търгува енергия при недостиг и излишък, което все повече се превръща в луксозна покупка.
Източници от енергетиката коментират, че все пак
има и търговци на ток, които са успели да предвидят ситуацията и да спечелят от нея
Но тези, които са прибегнали до балансиращия пазар и са купили ток при цена за недостиг, естествено са загубили.
Един от големите координатори на балансиращи групи, търговец с голямо портфолио от ВЕИ, например е на минус 9 млн. лева.
Други фотоволтаици са купили енергия от пазара “Ден напред” и са я осигурили на клиентите си. Трети пък са предвидили ситуацията и са дали по-нисък график на производство. Всеки си има пазарна стратегия, коментират експерти.
Такава ситуация никога не се е случвала досега. Обикновено небалансите, т.е. излишъкът или недостигът на електроенергия, се покриват от ЕСО, който доскоро пък плащаше по 5-6 млн. евро за балансираща енергия, като при недостиг ни помагат другите държави, но срещу съответната цена.
Източниците казват, че след 19 май електроенергийната система работи перфектно.
Никой вече не купува електроенергия на отрицателни цени, за да я вкарва у нас, тъй като това ще му излезе солено.
Пазарът се е дисциплинирал
И изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев обобщи, че 19 май е подействал ползотворно за цялата енергийна система. Други пък го описват като оздравяващото хапче.
Неслучайно в последните седмици се случват рекорди на търгуваната на сегмента “В рамките на деня” електроенергия, на който се търгуват почасови и дори 15-минутни продукти.
По време на откритото заседание миналата седмица на КЕВР беше поставен и въпросът за цените на небалансите и за новата методика, която ги определя. Шефът на дирекция в КЕВР Пламен Младеновски заяви, че е добре тя да работи няколко месеца и да се видят резултатите от действието ѝ. А ако има нещо, което не е наред - да се коригира.