Курбан Байрам доближава мюсюлманите до Създателя

16.06.2024 20:30 Ненко Станев
Новата джамия на Кърджали е построена с дарения и е с капацитет 1200 души.
Заместникът на районния мюфтия на Кърджали Сурай Мустафа

Празникът е предхождан от Деня Арифе, когато се показва съпричастност към хората на хадж

Думата "курбан" на арабски означава да се доближиш до нещо важно. Отбелязвайки Курбан байрам и принасяйки в жертва животни, вярващите мюсюлмани се доближават до Създателя, казва заместник районният мюфтия на Кърджали Сурай Мустафа.

Той допълва, че празникът е един от най-важните за мюсюлманите, а в основата му е залегнала старозаветна случка.

"Този разказ за вярата на човека и милостта на Господ се отбелязва ежегодно от мюсюлманите по света с жертвоприношение", казва кърджалийският духовник.

Курбан Байрамът се отбелязва 70 дни след Рамазан Байрам,

другия голям мюсюлмански празник.

Двата байрама се изместват напред с 10 дни всяка година, защото мюсюлманският календар следва лунния. Курбан Байрамът отбелязва края на поклонението в Мека, което е едно от задължителните неща, които всеки добър мюсюлманин трябва да направи, ако възможностите му го позволяват.

"Курбан Байрамът е предхождан от Деня Арифе. В този ден мюсюлманите постят, за да покажат съпричастност с хората, които са на хадж, и да се подготвят за предстоящия голям празник", разказва Сурай Мустафа.

По традиция в този ден се пържат мекици, които се раздават на близки и съседи. Децата, както и на Рамазан Байрам, обикалят къщите, искат прошка и честитят на домакините настъпващия празник. Като благодарност получават лакомства – бонбони, халва, шоколади. В Кърджалийско

в Деня Арифе семействата, които са загубили близък в периода от предходния Курбан Байрам,
колят жертвено животно,

което е последният курбан на покойника.

"Традицията не е грешна, но е препоръчително и по-важно жертвеното животно да се принесе в курбанските дни. Курбан за покойник може да се направи и извън празника - във всеки ден може да се направи.
В случая целта е наградата от принасянето на жертвено животно да се даде на покойника", обясни Мустафа.

Първият ден на Курбан Байрам започва със сутрешна молитва, която се провежда преди изгрев-слънце. Веднага след нея в джамиите започва голямата байрамска молитва.

С нея се слага началото на празника. Мюсюлманите в джамията си честитят Курбан Байрама, след което се разотиват по домовете си. Предварително тези, които имат възможност, са подготвили жертвено животно. Трябва да е преживно и чифтокопитно.

"В жертва се принасят овци, говеда, камили. Животното трябва да бъде здраво и хубаво, без кусури

  Не се дава курбан добитък, който е болен или има видим дефект. Не е задължително животното да има рога, ако се е родило без тях", обяснява мюфтията.

Той пояснява, че жертвените животни задължително трябва да са навършили определена възраст. При дребния добитък трябва да са поне на 6-8 месеца. Агне не може да бъде дадено за курбан. При едрия добитък възрастта трябва да бъде поне двегодишна. Какво животно ще бъде принесено в жертва, зависи от възможностите на човека. Ако той е заможен, животното трябва да е по-голямо, ако е по-беден – по-малко. Бедните може и да не дават курбан.

"Традиция е жертвените животни да се украсяват и къносват. Много хора ги украсяват с панделки, пискюли, мъниста и други, а козината им се обагря с къна, но това не е задължителен елемент от ритуала", твърди мюсюлманският духовник.

Според него традицията за украсяване на жертвените животни датира още от времето на Адем (Адам), когато единият от синовете му дал жертва най-хубавото си животно.

Нареченото за курбан животно се принася в жертва, а след това се прочита благодарствена молитва към Аллах

Не е задължително човекът, даващ курбана, да умъртви животното собственоръчно. Най-често това се прави от опитни мъже. Масово разпространена практика е главата на животното да се покрива с кърпа, за да не вижда ножа и да се плаши.

Острието задължително трябва да е много добре заточено, за да може смъртта да настъпи мигновено.

Месото на жертвеното животно се разделя на 3 части. Едната остава за семейството, в което е принесена жертвата. Втората се раздава на роднини, приятели, съседи и близки, а третата - на бедни, които няма възможност да дадат курбан.

Задължително в първия празничен ден се яде месото от принесения курбан. Няма определен начин, по който да се приготви месото от него, и е въпрос на вкус. На трапезата се слагат също къпана баница, баклава и други празнични ястия.

През следващите дни на празника се ходи на гости на близки. По традиция по-младите посещават по-възрастните, за да им честитят и споделят празника.

"Бедните са във фокуса на кампанията "Сподели курбана си", стартирала по инициатива на Главното мюфтийство. Целта ни е да достигнем до всеки нуждаещ се. Мога да кажа, че срещаме голяма съпричастност", каза заместникът на районния мюфтия.

Той допълни, че нуждаещите се щели да бъдат посочени от имамите по места.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

>