Жордан Бардела – нахаканият Капитан, съкрушил Макрон
Младежът с италиански корени израства с един родител, за Европа е, но против това, което е сега
Аз не съм против Европа. Аз съм против начина, по който Европа функционира сега.
С това изречение феноменът във Франция Жордан Бардела-Капитана описва ценностите, които изповядва. 28-годишният лидер на “Национален сбор” отвя конкуренцията и сега се готви да превземе Европа. Нещо, което започна още през 2019 г., когато на вота за ЕП за пръв път победи партията на френския президент Еманюел Макрон.
Пътят му дотам не е лек. Ражда се през 1995 г. в парижко предградие. Майка му Лаура е италианка, мести се от Торино във Франция през 80-те години на миналия век. Баща му Оливие е син на италианец, оттам и фамилията, но е роден във Франция. Жордан е едва на 18 месеца, когато родителите му се разделят. Отгледан е от Лаура, ходи при баща си всяка сряда и през уикендите.
Едва на 10 г. се запалва по политиката. Гледа репортажи по телевизията как 2 момчета умират от токов удар, докато се крият от полицията, която подозирала, че проникнали незаконно в друга сграда, за да се забавляват. Смъртта на младежите изкарва французите по улиците, следват жестоки бунтове, в които и хлапакът Бардела се включва. Влиза в политиката на 17, присъединявайки се към крайнодясната партия на Марин льо Пен “Национален сбор”. Казва, че го направил повече заради лидерката и по-малко заради партията.
Приет е в Сорбоната, но напуска обучението си по география, за да се посвети на политиката. И до днес не е завършил. Изминава целия политически път до върха стремглаво. Едва на 19 г. става регионален секретар в Сейн Сен Денис. Там младежът започва авантюрата си със социалните мрежи. Забелязан е от евродепутата Жан-Франсоа Жалк, който го прави съветник през 2015 г. Тогава Бардела вкусва и загубата - кандидатира се за представител в Трамбле ан Франс. Взема реванш същата есен на регионалните избори в Сейн Сен Денис. 2 години по-късно след провала на “Национален сбор” на президентските избори позицията говорител на партията е овакантена, а Бардела я заема.
През 2019 г. вече е кандидат за ЕП, водач е на листата и масово го описват като “марионетката на Марин льо Пен”. Но Бардела води забележителна кампания, а “Национален сбор” печели вота с 23,43% и е първа, макар и с под процент преднина пред Макрон. Избран е за зам.-шеф на “Национален сбор”.
Политически Бардела казва, че двата приоритета на неговото поколение са кризата с мигрантите и с околната среда. Той е против влизането на Франция в нови споразумения за свободна търговия. Бардела критикува “наказателния екологизъм” на правителството на Макрон, който според него “криминализира френския народ”.
28-годишният политик неколкократно е изразявал личното си противопоставяне на легализирането на еднополовите бракове. Но не защото е против гейовете, а защото смята, че това ще отвори вратата за сурогатно майчинство и медицински асистирана репродукция.
Макар и дете на мигранти, той смята, че трябва да се орежат социалните услуги за хората, пристигнали незаконно във Франция.
За свой пример Бардела сочи бившия италиански вътрешен министър Матео Салвини, изградил тесни връзки с него. И макар да е смятан за краля на социалните мрежи, успя да се намеси в два скандала заради тях. Първо бе обвинен, че от 2016 до 2018 г. е ползвал анонимен акаунт в туитър, за да споделя фашистка пропаганда. Отрече категорично.
А през 2021 г. написа във фейсбук статус в подкрепа на крайнодясна организация, която бе разпусната от френското правителство заради подбуждане на расова омраза и насилие. Социалната мрежа махна публикацията и дори ограничи някои от функциите на акаунта на Бардела.
Нина Скочак с 22 800 преференции
26-годишната хърватка Нина Скочак успя да превърне тикток последователите си в действителни гласове и поведе първата независима листа, съставена само от представители на поколението Z - 12 кандидати на възраст между 19 и 30 години.
Тя привлече вниманието на разочарованите млади хървати, които се чувстват пренебрегнати от властта. Инфлуенсърката с над 200 000 последователи в тикток получи внушителните 22 280 преференции, а само петима кандидати за евродепутати имат повече от нея. Въпреки това малко не ѝ стига да премине прага за Европарламента.
Освен почитател на модата Нина Скочак е завършила журналистика и политология, а впоследствие започва стаж в Европейския парламент.
“Показахме, че младите хора се интересуват от политика, Европа и изборите и искаме нашият глас да бъде чут там, където има значение”, казва Скочак във видео, публикувано в тикток канала ѝ.
Тя успя бързо да събере необходимите 5000 подписа за регистрация. Не използвали традиционните методи. “Вместо това ходихме по кафенета и барове и събирахме подписи там”, разказва инфлуенсърката пред Франс прес.
Максимилиан Крах отрича ЕС, но стана депутат
Максимилиан Крах, който водеше листата на "Алтернатива за Германия", не просто бе изключен от групата на партията в Европарламента, но дори му бе забранено да агитира за нея в края на кампанията. Поводът е, че властите в Брюксел претърсиха офисите му в ЕП заради асистент, който бе арестуван миналия месец по подозрение в шпионаж в полза на Китай.
Той започва политическия си път в ХДС през 1991 г., но напуска партията през 2016 г. и веднага става член на "Алтернатива за Германия".
Крах отхвърля термина "консервативен", твърди, че са десни. Крах казва, че отхвърля ЕС, но не отказа да бъде избран в неговия парламент. Той призовава за "голямо пренастройване" на ЕС и го нарече васал на САЩ. Но най-известен е с това, че в интервю от преди месец каза, че не всички членове на Вафен-СС са военнопрестъпници. Заради това изказване евродепутатите на "Алтернатива за Германия" бяха изключени от дясната група "Идентичност и демокрация" в ЕП. Самият Крах се оправда, че е визирал хора като Гюнтер Грас.
Над 2,5 милиона следват в ютюб Фидиас, който взе 19,4% от вота в Кипър
Повечето звезди в социалните мрежи все пак са политици с партии зад тях. 24-годишният Фидиас Панайоту от Кипър обаче размаза конкуренцията като независим кандидат за ЕП.
Младежът има канал в ютюб от 2021 г. Следват го 2,62 млн. души, повечето не са от Кипър. Панайоту бе поканен да се кандидатира от листата на Еколозите, но отказа.
Той наблегна на образованието като приоритет, стремежът му е да подобри училищата както в Кипър, така и в целия ЕС, като премахне изпитите и окуражи хората да се самообучават.
Не пропусна и кипърския въпрос - застъпи се за решение, което да превърне Кипър в "двузонална, двуобщностна федерация". Но призна, че това е тема, в която не е силен, и обеща да научи повече по въпроса.
А след като стана трети с цели 71 000 гласа - 19,4%, (победителите от Демоктратичния сбор имат 20 хил. повече), Фидиас обяви, че ще създаде нова европейска партия с други членове на ЕП с подобни възгледи.