Още 1,05% надолу и България ще покрие инфлационния критерий за еврото (Обзор, графика)

14.06.2024 21:30 Христо Николов
НСИ отчита годишна инфлация за май от 2,1% СНИМКА: Pixabay

Храните вече не бутат цените нагоре

Ако годишната инфлация в България намалее с още 1,05%, страната ни ще покрива основния критерий, по който все още не отговаря на условията за влизане в еврозоната. Това се разбира от данните за май, които НСИ и Евростат публикуваха в петък.

Месечната инфлация у нас за миналия месец е отрицателна – тя е минус 0,2%. Това е втори месец на поевтиняване, след като през април цените паднаха с 0,3%. Годишното поскъпване през май е 2,1%.

При сравняване с инфлацията в еврозоната обаче

се взема предвид хармонизираният индекс

на годишна база, който в България за май е 2,7%. Той трябва обаче да е 1,65%, тъй като може да надвишава само с 1,5 процентни пункта инфлацията в трите държави от еврозоната с най-нисък показател.

В случая това са Финландия, Литва и Латвия, в които средноариметично индексът за май е 0,15%. Така се оказва, че страната ни трябва да свали инфлацията с поне 1,05%, за да отговаряме на критерие за еврото.

През април ножицата между тези два показателя е била 1,5%, т.е. с 0,45 пункта по-голяма. Тя

се стеснява непрекъснато в последните месеци

и ако се запазят сегашните темпове, най-вероятно България ще покрива изискванията в края на лятото или началото на есента.

Доближаването до изискванията се случва, независимо че на практика през май у нас има по-висока годишна инфлация, отколкото е била през април.

Същественият фактор в случая са транспортните разходи, които покрай лекото поскъпване на горивата напоследък бележат ръст. Ту,к натежават и билетите за влак, които в средата на април бяха вдигнати с 22,1%, но това увеличение се отразява в инфлацията за май.

На годишна база тежат най-много поскъпването на водата в редица населени места в началото на годината, а също и топлоенергията, поскъпването на храненето в ресторант, на цигарите, както и на много услуги (виж инфографиката).

Храните, които бяха основният двигател на инфлация до съвсем скоро, обаче с малки изключения започнаха да поевтиняват. През май това се е случило с редица плодове и зеленчуци и дори с млечни и месни продукти.

Регистрирано е обаче поскъпване макар и с под един процент на лекарствата, на лекарските и на зъболекарските услуги.

Инфлацията в България вече се движи около равнища,

които са доста под последните икономически прогнози,

независимо, че и те се коригират в посока надолу. В пролетното предвиждане на ЕК например се казваше, че у нас поскъпването през 2024 г. ще намалее до 3,1% на годишна база вместо до 3,4 на сто, колкото предвиждаше есенната прогноза. Достигнатите в момента нива се предвиждаха едва за 2025 г.

Други от От страната и света

Глобиха майка, пуснала детето си само на дискотека и то се натровило с алкохол

Майка, пуснала непълнолетното си дете само на дискотека след 22 ч., бе глобена 300 лв. за нарушаване на Закона за закрила на детето. Наказанието бе наложено от директора на ОДМВР - Благоевград. А. И

Изкуственият интелект вече помага на тези, които си търсят работа

Все повече водещи специалисти по подбор на персонал призовават тези, които си търсят квалифицирана работа, да използват онлайн инструменти с изкуствен интелект

Намаляват площите, засети с пшеница в област Добрич

Засетите площи с пшеница в област Добрич тази година са 1 064 220 дка, с ечемик - 140 100 дка., съобщават от Министерството на земеделието и храните. С рапица са засети 67 960 дка

Най-възрастният жител на село Макариополско празнува 103-ти рожден ден

Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден. Ибрям Салиев посреща празника си в тесен семеен кръг. През целия ден в дома му се отбиват близки и съседи да поздравят

Малката Криси, която спешно се нуждаеше от ново сърце, заминава за Индия за операция

Добри новини за малката Криси от великотърновското село Къпиново, която се нуждае от трансплантация на сърце и бял дроб. Стотици хора дариха средства и само за 24 часа сумата, необходима за лечението

>