Още 1,05% надолу и България ще покрие инфлационния критерий за еврото (Обзор, графика)

14.06.2024 21:30 Христо Николов
НСИ отчита годишна инфлация за май от 2,1% СНИМКА: Pixabay

Храните вече не бутат цените нагоре

Ако годишната инфлация в България намалее с още 1,05%, страната ни ще покрива основния критерий, по който все още не отговаря на условията за влизане в еврозоната. Това се разбира от данните за май, които НСИ и Евростат публикуваха в петък.

Месечната инфлация у нас за миналия месец е отрицателна – тя е минус 0,2%. Това е втори месец на поевтиняване, след като през април цените паднаха с 0,3%. Годишното поскъпване през май е 2,1%.

При сравняване с инфлацията в еврозоната обаче

се взема предвид хармонизираният индекс

на годишна база, който в България за май е 2,7%. Той трябва обаче да е 1,65%, тъй като може да надвишава само с 1,5 процентни пункта инфлацията в трите държави от еврозоната с най-нисък показател.

В случая това са Финландия, Литва и Латвия, в които средноариметично индексът за май е 0,15%. Така се оказва, че страната ни трябва да свали инфлацията с поне 1,05%, за да отговаряме на критерие за еврото.

През април ножицата между тези два показателя е била 1,5%, т.е. с 0,45 пункта по-голяма. Тя

се стеснява непрекъснато в последните месеци

и ако се запазят сегашните темпове, най-вероятно България ще покрива изискванията в края на лятото или началото на есента.

Доближаването до изискванията се случва, независимо че на практика през май у нас има по-висока годишна инфлация, отколкото е била през април.

Същественият фактор в случая са транспортните разходи, които покрай лекото поскъпване на горивата напоследък бележат ръст. Ту,к натежават и билетите за влак, които в средата на април бяха вдигнати с 22,1%, но това увеличение се отразява в инфлацията за май.

На годишна база тежат най-много поскъпването на водата в редица населени места в началото на годината, а също и топлоенергията, поскъпването на храненето в ресторант, на цигарите, както и на много услуги (виж инфографиката).

Храните, които бяха основният двигател на инфлация до съвсем скоро, обаче с малки изключения започнаха да поевтиняват. През май това се е случило с редица плодове и зеленчуци и дори с млечни и месни продукти.

Регистрирано е обаче поскъпване макар и с под един процент на лекарствата, на лекарските и на зъболекарските услуги.

Инфлацията в България вече се движи около равнища,

които са доста под последните икономически прогнози,

независимо, че и те се коригират в посока надолу. В пролетното предвиждане на ЕК например се казваше, че у нас поскъпването през 2024 г. ще намалее до 3,1% на годишна база вместо до 3,4 на сто, колкото предвиждаше есенната прогноза. Достигнатите в момента нива се предвиждаха едва за 2025 г.

Други от От страната и света

Възрастен с 4 апартамента задлъжня с 1,5 млн. лв. дни преди да почине

Заможен мъж с 4 апартамента се оказва длъжник за 1,5 милиона лева след смъртта си, става ясно от разследване на Нова тв. Няколко месеца след кончината на 77-годишния художник Стефан Родев

Полк. Елин Алексов за авиокатастрофата на 13 септември: Картината беше зловеща

По думите на ръководителя на Военно-апелативна прокуратурa всичко се е случило в рамките на седем секунди „Никой не знае какво се е случило в съзнанието на тези две момчета

Любомир Кючуков: Обикновено убийството на палестински лидер води до нов, по-радикален

Как ще се отрази ликвидирането на лидера на "Хамас" върху организацията и върху Близкия изток, предстои да видим. Практиката показва, че убийството на всеки палестински лидер обикновено води до

Сдружение „Дете и пространство" отбеляза 20 години всеотдайност и грижа за деца и младежи с увреждания

20 години от създаването си отпразнува Сдружение „Дете и пространство". Юбилейният концерт под надслов „Щастливи срещи" се състоя в зала „Филхармония" и в него участваха деца и младежи

Два дни дегустация на 40 вина от 17 местни сорта в Ларгото в София

Urban Wine Fest София 2024 започва днес в столичното Ларго. Градският винен фестивал е посветен на многообразието на местни сортове винено грозде, с които българските винари дават автентичния облик

>