Д-р Асен Меджидиев: През 2028 г. сградата на детската болница може да е готова, но отсега трябва да се мисли кой ще работи в нея
- Създадохме фонд, чрез който изпращаме млади лекари на курсове във водещи университети в Европа, правим инициативи и за пенсионирани колеги, за да не се чувстват забравени, коментира председателят на Столичната лекарска колегия
- Едно дете за преглед при УНГ специалист в Германия чака по 3-4 месеца. В България това може да се осъществи същия ден
- Д-р Меджидиев, отново ръководите най-голямата лекарска колегия в страната - тази в столицата. Какви са основните ви задачи за следващите три години?
- Задачите са много. Основната обаче е българският лекар да се върне сред елита на обществото. Към това съм се стремил още в предишните ми мандати на председател на Столичната лекарска колегия. Стремим се колегията да бъде обединена, да се повиши нивото на етиката, да се върне уважението на пациентите към българското лекарско съсловие, да се засили работата с пациентските организации. Полагаме огромни усилия, още през 2018 г. стартирахме много процедури, с които да върнем доверието.
- Как може да бъде върнато доверието към медиците и те да са част от елита?
- Само с общи усилия и обединение на колегите. Трябва да спрем да се критикуваме помежду си, лекар не трябва да говори срещу колегата си, а да го уважава и отстоява неговите права. Най-важно е, разбира се, лекарят да спазва задълженията към обществото и Хипократовата клетва, която е дал.
- По отношение на заплати, колективен трудов договор, недостига на лекари какво ще предприемете като председател?
- Ние сме съсловна организация и участваме в преговорите за изработването на Националния рамков договор по отношение на възнаграждението.
Ние сме основен преговарящ фактор при уточняване на цените на клинични пътеки,
на средствата, които се отделят за доболничната помощ, за специализираната медицинска помощ. Имаме основна роля в тези преговори. Много важни са и инициативите, които подехме.
Например ние създадохме фонд за подпомагане на младите лекари в България. Целта е да бъдат задържани у нас. Но сме направили и оценката, че не само заплащането е основният фактор, който кара нашите колеги да напускат страната.
По-скоро са условията на специализация и квалификация, която, след като завършат, лекарите трябва да получават. Затова преди четири години създадохме фонд, с който Столична лекарска колегия подпомага млади лекари, като им плаща всички разноски - път, престой, храна и курсове във водещи университети в Европа. Идеята на тази специализация е колегите, които са започнали работа в български болници, но искат да специализират и да добият определена квалификация, но нямат възможността да я заплатят, Столична лекарска колегия да ги подпомага.
Досега сме изпратили над 50 човека на специализация. Във фонда има натрупани средства и инициативата ще продължи.
Другата инициатива, която сега подемаме, е за по-възрастните лекари. Ние трябва да обърнем внимание на специалистите, които са пред пенсия или вече са пенсионирани. Те са дали живота си за медицината. Правим инициативи, с които да не се чувстват забравени. Трябва да се погрижим за тях.
- Какво ще получават те?
- Създадохме фондове, с които се заплащат помощи при заболяване, отпускат се еднократни помощи при заболял лекар, не само възрастен. Столичната лекарска колегия ще организира заведения, в които безплатно възрастни колеги ще могат да обядват. Така ще подпомогнем и социалните им контакти, там ще се срещат и няма да се чувстват забравени. Подемаме и продължаваме и други инициативи. Една от тях е за
правната помощ на лекарите - тя започна преди 2 години
Разглеждаме правните аспекти и лекарската грешка. За това ни помагат адвокатската колегия, прокуратурата, журналистите. Правим форуми, в които участват юристи, журналисти. По закона за съсловните организации у нас нашата лекарска етична комисия няма много правомощия да оказва сериозни санкции. Когато имаме силна етична комисия и вътре в лекарския съюз се критикуваме, е много по-полезно за пациентите. Обикновено резултатите след това веднага ще се видят.
Нещата, които сега говоря, ги поставих като приоритетни още по време на първото заседание на колегията преди дни. Започва да се работи още от този месец и стартираме инициативите. Хубавото е, че в колегията има обединение и единомислие. Това се видя по броя на лекарите, които присъстваха на отчетно-изборна конференция. За първи път присъстваха 506 човека, което е голям брой. А най-радостното е, че от тях голяма част са млади лекари.
- Как изглежда здравеопазването от трите позиции, които заемахте през последните няколко години - практикуващ лекар, министър и председател на лекарската колегия?
- Пропуснахте още една категория - студент.
Като студент съм работил като санитар, медицинска сестра, стажант
Тази категория също трябва да се включи. За мен един лекар трябва да бъде отговорен през всеки един от етапите, през които преминава, и да подхожда с отговорност. Здравеопазването е много тежка сфера. Дава много енергия, държи те жив, отговорен към обществото, което е позитивната страна.
Но тя е и много тежка и уморителна, защото хората очакват да си готов и да реагираш във всеки един момент. Те не те питат дали си болен, здрав, дали си в кондиция, ти имаш ангажимент. Като лекар се гордея, че след като специализирах,
имах честта да постигна създаването на първото отделение по уши, нос, гърло в “Пирогов”
Тогава започнахме само двама лекари, сега съм много щастлив, защото са 13 лекари в клиниката, от които седем са 30-годишни. Това ме зарежда с вяра, защото тези хора работят с удоволствие и нямат никакво намерение да напускат държавата. Обучаваме ги, стараем се през тези фондове, които споменах, всички да получават и допълнителна квалификация. За мен това е най-ценното, да им помогнем те да се специализират и отново да се върнат в България.
Като министър мога да кажа, че това е най-тежкото министерство. То отговаря за националната ни сигурност. Когато бях на посещение в Израел по повод детската болница, с учудване разбрах, че министърът на здравеопазването и на вътрешните работи е един. Не казвам, че така трябва да бъде, а че това е сигурността на държавата. Най-голямата отговорност на нашето общество е да поддържаме населението си здраво. То е в основата, за да може да върви икономика, култура, обществен живот. Отговорностите са много и са много тежки. За съжаление, през годините имаме много пропуски в изграждането на нашето здравеопазване. Специализирал съм обаче в чужбина - в Германия, Хърватска, и не мога да кажа, че имаме най-лошото здравеопазване. Напротив, има държави с големи проблеми. По-голям недостиг на лекари има в Германия, Великобритания и други държави. Квалификацията на българския лекар е доста висока и системата ни на здравеопазване позволява на всеки пациент достъп до много високо ниво квалифицирани кадри. Едно дете за преглед при УНГ специалист в Германия чака по 3-4 месеца.
В България това може да се осъществи същия ден. Това са предимства, които ние донякъде не оценяваме. Обществото е критично, това е правилно, то трябва да бъде винаги критично, за да се развиваме, но пък трябва да се оглеждаме и какво имаме.
- Какви реформи са необходими?
- Бяхме започнали реформа за ТЕЛК. Видях, че много голяма част от населението страда от липсата на достатъчно комисии.
С огромна радост чух, че тази реформа се продължава, и мисля, че ще бъде завършена от сегашния министър на здравеопазването. Другата важна реформа е развитието на доболничната помощ и профилактиката. Неслучайно преди 10 години създадох програмата “Детско здраве” за профилактиране. Профилактиката е основен фактор, който определя здравното ни състояние. За мен основно трябва да се обърне внимание на детското и майчиното здравеопазване в страната. Трябва да се насочат максимални усилия към това. По мое време избрахме терена за детската болница и го гласувахме като приоритет от национално значение. Радвам се, че тези усилия се възобновяват и отново се работи по тази тема. Тя е изключително важна. Щастлив съм, че хеликоптерът стартира работа и вече изпълнява първите полети. Надявам се до няколко месеца да дойде и вторият. Хубаво е, че след мен се инициира да се закупят още два хеликоптера, които да осъществяват планинско спасяване.
Най-важното е да се постяват цели, всеки да върши по нещо и да има приемственост. На поста министър не трябва да се критикуваме непрекъснато, а да си помагаме. Всеки един, идвайки на поста, да надгражда системата, да търси предходния и да работи.
- Някой от министрите след вас търсил ли ви е за помощ и съвети?
- Аз съм се обаждал по моя инициатива. Поддържали сме комуникация. Трябва в тази държава да приемем този модел на приемственост. Тези постове не са професии. Ние сме лекари, ролята ни е да помагаме на хората и да лекуваме. Тези постове, които се заемат - директор на лечебно заведение, министър, зам.-министър, са временни назначения. Там отиваш с конкретни цели и задачи, а след това се връщаш на работното място.
- Споменахте, че докато бяхте министър, избрахте терена за детската болница, но оттогава е изминала над година и половина и все още теренът не е разчистен. На какво се дължи това забавяне?
- Още по наше време стартирахме процедурата по разчистването, като обявихме конкурс за избиране на изпълнител по разчистване на сградите. Предполагам забавянията са били заради това, че е имало обжалвания. При обществените поръчки трябва да се спазват законите на държавата и никой не може да прескочи процедура, когато някой обжалва. Трябва да се спазват сроковете, да се избере изпълнител и тогава да се стартира една процедура. Възложихме на Европейската инвестиционна банка да изготви анализа за потребностите от кадри и структуриране на детската болница. Надявам се паралелно със строежа на детската болница да се мисли и по обезпечаването с кадри за нея. Трябва да се мисли за стимулиране на лекари, които в момента са 5-и и 6-и курс. Имаме това време, може да се подсигурят кадрите. Имаме лекари специалисти в детско здравеопазване, но много работят в други болници.
- Вярвате ли, че през 2028 г. ще е готова новата педиатрия? Така каза министър д-р Галя Кондева.
- Желая го неистово. Като сграда вярвам на министър Кондева, защото виждам, че полага доста големи усилия. По-скоро трябва още отсега да се мисли за обезпечаването с кадри, които да работят в нея. За 4 години,
ако министерствата на образованието и на здравеопазването работят съвместно, може да се подготвят медиците
Четири години не е малък период, ако започне да се мисли отсега.
- Като педиатър каква трябва да е структурата на новата болница?
- Чакаме анализа на Европейската инвестиционна банка. Не съм запознат дали е постъпил в здравното министерство. Мисля, че в момента усилията, които ведомството отделя за изграждането на детска болница, са похвални.
- Връщайки се назад към времето, когато бяхте служебен министър, има ли нещо, което е трябвало да направите, но не сте успели?
- Ооо, много неща със сигурност. Много са проблемите в здравеопазването. Гледали сме приоритетно да вършим задачите. За 10 месеца... дори процедурите, които се изискват по закон, не позволяват да свършиш всичко. Гордея се, че успяхме да променим и изготвим Наредба 1 за специализацията на младите лекари. Те са много удовлетворени от това. Чувствам го като личен успех.
- Връщам ви към темата за Столичната лекарска колегия. Тя е събирала по-високи такси за членски внос от медиците в рамките на година и половина, без да има право. Това обвинение отправиха в отворено писмо от “Български лекари за ново здравеопазване”. Какво мислите?
- Всеки човек, който се изказва по този въпрос, трябва да е запознат с устава на Българския лекарски съюз. Размерът на членския внос е гласуван от Националния събор на БЛС. Той влиза като задължение за всички лекарски колегии в страната. Мисля, че беше гласуване през 2021 г. и от този момент нататък става императив за колегите. Не се налага да се свиква общо събрание на отделната колегия, тъй като влиза автоматично. Може да се свика общо събрание, ако съответната колегия иска да увеличи членския внос над това, което е гласувано веднъж на събора. А там беше гласувано 2% от работната заплата. Ако Столичната колегия иска да е 3, 4 или 5%, то може да стане само с решение на общо събрание. Но Столичната лекарска колегия реши да не увеличава членския внос и затова не беше свикано извънредно събрание. Всяка колегия е длъжна да спазва решенията на събора по устав. Ако не спазим решението на събора, влизаме в тежко нарушение. Това е становището на юристите.