Дойде ли време вещите лица да имат закон и институция
Проблемът с експертите, които изготвят заключения по делата, е брадясал от години. Всички го знаят, но решение не се търси
Вещите лица могат да предопределят изхода на делото, но има ли кой да реши техните проблеми. Засега изглежда, че не - трудностите на експертите, които неминуемо водят до забавяне на процесите и разследванията, се знаят и коментират от години, но решение не е намерено.
А до голяма степен от темпото, с което работят експертите, зависи и времето, за което ще приключи досъдебното производство. Няма как то да бъде финализирано за осем месеца например, ако заключението на експерта не е готово.
Темата за вещите лица беше поставена за пореден път в сряда и от главния прокурор Борислав Сарафов при представянето на годишния доклад на Върховната прокуратура пред Висшия прокурорски съвет.
И през 2023 г. остава неразрешен сериозният проблем с експертното обезпечаване на досъдебното производство. Липсата на достатъчно вещи лица (най-вече в областта на съдебната медицина, както и автотехнически и финансово-счетоводни специалисти) продължава да създава сериозни пречки за срочното и качествено разследване, което изисква предприемане на адекватни мерки, посочва Сарафов.
Според него, за да се намери изход от този дългогодишен проблем, трябва да се обсъди
възможността “за създаване на централизиран експертен орган
и формиране и обезпечаване на щатни експертни звена, които дългосрочно да работят за трайно осигуряване на висококвалифицирани и мотивирани специалисти”.
С други думи, към някоя институция, може би Министерството на правосъдието, да се създаде административна единица на експертите, а защо не да има и такива, които да са щатни служители в нея.
Колко са вещите лица у нас, на каква възраст са, по колко дела се падат на един от тях, в кои сфери не достигат? На тези въпроси към момента няма точен отговор, защото липсва и статистика. Не е ясно и кой трябва да я изготви - ВСС, НСИ, Министерството на правосъдието.
Вещите лица са тези експерти в различни области, които дават заключенията, нужни на прокуратурата и съда за изготвяне на техния окончателен акт.
Няма как например прокурорът или съдията без експерт да определи скоростта, с която се е движил автомобилът при предизвикване на катастрофа, доколко едно нараняване е допринесло за настъпилата смърт, какво е било качеството на пътя, където е станало произшествието, или пък в какво психическо състояние се е намирал извършителят.
По всички дела има експерти, които дават професионално мнение. Тяхната дума тежи не само в наказателните, но и в гражданските, административните и търговските спорове. Понякога, но твърде рядко магистратът има нужда от само едно експертно мнение. В повечето случаи заключенията на вещите лица са стотици страници. А колкото по- сложно е делото, толкова повече са експертните заключения.
Например по досъдебното производство за смъртта на жената, убита от лампа в тунела “Ечемишка” през 2017 г., са направени 7 комплексни експертизи. В тях се включват около стотина вещи лица.
Това е един от първите проблеми при комплексните експертизи. При тях участват много експерти като бройка. А колкото повече са, толкова по-трудно успяват да напаснат ангажиментите си, съответно да се съберат на едно място, за да изготвят заключението и да го подпишат.
Някои от експертизите се извършват от служителите в Националния институт по криминалистика, други от независими експерти, външни за МВР. Техните имена могат да бъдат намерени в регистрите към окръжните и апелативните съдилища в страната. Според наредбата от 2023 г. за квалификацията и възнагражденията на вещите лица всеки специалист със стаж над 5 г. може да бъде вписан в списъците на съдебните експерти.
Добре е да се знае, че делата са допълнителна работа за вещите лица
Това не им е основната професия. Затова те могат да се съгласят, но и да откажат да извършат дадена експертиза, най-често с обяснението, че са претрупани.
Според Кристина Найденова, която е председател на асоциацията на оценителите, вещите лица и експертите, проблем е, че няма регламентирани трудовоправни отношения между съдебната система и вещите лица.
“Възлага се изготвяне на експертиза, защото органът, който я е възложил, не е компетентен в съответната област, но когато дойде време да се заплати трудът, същият орган изведнъж става изключително компетентен за заплащането на труда на вещите лица и почти винаги то се коригира в посока на намаляване”, пише тя в свое становище.
Проф. Станимир Карапетков, който е шеф на Съюза на независимите автотехническите експерти, в становище до шефката на ВКС Галина Захарова съобщава, че у нас работят около 120-130 автотехнически експерти. Много от тях обаче били на пенсионна възраст. Според адвокат Надежда Ковачева
трябва да се помисли за ограничение във възрастта на
експертите Например те да не са много над пенсионната. Сега поради не особено доброто заплащане мнозина специалисти в активна възраст не желаят “да си губят” свободното време в писане на заключения, а после и да ги защитават пред съда. “Някои имат и притеснения, че работодателят им може да не ги освободи от работа, за да се явят на делото, по което са направили експертиза”, обяснява адвокат Ковачева. Другият проблем е, че няма орган, който да следи за квалификацията им.
“Необходимата квалификация имат малцина, не повече от 15-20 човека, които реално изготвят експертизите в процесите с повишен обществен интерес”, обяснява проф. Карапетков по отношение на автотехническите експерти.
Затова и ангажираността им не позволявала изготвянето на заключения в необходимите срокове.
Според адвокат Ковачева, ако има административен орган на вещите лица, който е към Министерството на правосъдието, “той ще определя чрез конкурс постоянни вещи лица, ще търси редки специалисти и ще застава с удостоверителен официален документ зад заключението на един или повече специалисти”. Така щяла да се прекратят и корупционните практики при изготвянето на заключения.
“То ще се преглежда и преподписва от компетентна комисия, създадена от списъка на специалисти чрез конкурс”, смята тя.
Според Ковачева възнагражденията, от които сега всички са недоволни, ще се заплащат именно от тази агенция. Така нямало да може да се оспорва до безконечност заключението.
“Трябва да има автотехнически помещения и сервизи във всеки областен град към Агенцията за вещи лица, където да се оставя колата на престъплението заедно със заверени копия от протоколите за оглед за съхранение, повторен оглед и експертизи, а не да изчезва или да се взривява”, предлага още известната адвокатка.
Не всички от експертите обаче смятат, че единен орган или специален закон за вещите лица ще им реши проблемите. Каквото и да е решението обаче, едно е ясно - трябва спешно да бъде намерено.