Стефан Данаилов - страшен и опасен за градината пред Народния театър?!
- Паметник на големия български актьор трябва да има, но два пъти експертно-художествен съвет на столичната община отказва да е близо до Григор Вачков
- Бюста вае Вежди Рашидов заради голямото приятелство между двамата бивши министри на културата
- Племенницата на Мастера пък не харесва намръщеното лице на проекта на мъжа, провокирал с чар и красота поколения българки
Около Стефан Данаилов, който преди почти 5 години си отиде от тоя свят, върви меко казано странен дебат.
Къде да бъде поставен паметникът на големия актьор - недалеч от дома му, който е до столичната Семинария, или пред Народния театър - сцената, на която той изигра за 40 години велики роли.
Актрисата Ирен Кривошиева и общият им син Владимир Данаилов, които след смъртта му събират подписи за паметник и убеждават общинския съвет в София това да се случи, смятат за най-естествено място градинката пред Народния театър.
Ако това се случи, ще се събере отново тандемът от култовия сериал “На всеки километър” - Григор Вачков и Стефан Данаилов. Паметникът на Вачков вече е пред Народния.
И докато семейство и експерти спорят за мястото на Данаилов, се намеси и неговата племенница Росица Обрешкова, която пък не е доволна как той би изглеждал на самия паметник:
Толкова ли страшен, намръщен и груб беше Стефан Данаилов? Или искате да има “страшни очи”?
Та това лице
все още е способно
да влюбва от екрана,
все още вълнува в черно-бели блянове. Лице без възраст, лице с историята на няколко поколения.
Големият български скулптор Вежди Рашидов ще вае бюста на Стефан Данаилов заради голямото приятелство помежду им. Въпреки че в политиката са били представители на дясна и лява политическа сила, художникът и актьорът, са едни от най-успешните министри на културата. Пред “24 часа” Вежди Рашидов деликатно отклони да коментира казуса къде е най-подходящото място за паметника на Стефан Данаилов. На 27 ноември се навършват точно 5 години от неговата смърт.
“Аз лично не видях моя вуйчо в този образ, признавам. От друга страна, проектът за градината (до неговия дом - б.р.), където искат да го сложат, всъщност беше съвсем една друга идея - там да се направи почетен паметен знак във формата на пейка, на кът с цветя. Неговият дом беше неговият истински пристан, където той обожаваше да седи и подреждаше всяка част, всяка вещ, всяко цвете - всяка сутрин той излизаше да си гледа цветята”, каза племенницата Роси Обрешкова пред “24 часа”. По думите ѝ други хора не са го разпознали в проекта.
“Би било много по-естетично да има някакъв друг вид знак за памет и най-вече не бих искала, когато правим нещо, да има какъвто и да е конфликт при създаването му. Веруюто му в живота беше да обединява, опитваше се да достигне до всеки един човек”, обясни Обрешкова.
Не искам да има паметник, защото това е едно особено лице или поне не в този вид, в който е - как улавяме това лице, в какъв размер го правим, добави още тя.
Преди паметникът да бъде направен, трябва да бъде избрано мястото, където ще бъде поставен. За втори път Столичната община отказва бюстът да бъде в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”, където Мастера играе от 1979 г. до смъртта си през 2019 г.
Аплодиран е от публиката дори и във времето, в което неговата политическа обвързаност с БСП разделя българите.
Едно от обясненията е, че градската градина, която също е паметник на културата,
е препълнена от
бюстове и скулптури
Там се намират паметниците на Атанас Буров, генерал Гурко, актьора Григор Вачков, морената, от където Алеко Константинов повежда похода към Черни връх, както и скулптури, част от колекцията на Софийската градска художествена галерия.
Проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия е председател на художествено-експертния съвет към Столичната община, разяснява, че вече два пъти е бил разглеждан казусът “Стефан Данаилов”.
“Първия път беше миналата пролет, след това и през ноември. Ние подкрепяме инициативния комитет и казваме: да, наистина голям актьор, заслужава, но помислете за друго място, защото градската градина сама по себе си е паметник на културата. Всяка такава интервенция би нарушила нейното звучене - историческо и културно-наследствено. След това отново бе внесено, че точно там трябва да бъде. През Народния театър много велики актьори са минали. Какво правим, ако и за тях се появят желания в тази градина да се поставят паметници?!
Вече има кръстена
на негово име
улица в “Лозенец”
Там му е бил домът. Не може цялата култура да се изсипва в едно каре между “Витоша” и по бул. “Васил Левски”, обяснява позицията на съвета проф. Янков.
Паметник на Стефан Данаилов задължително трябва да има според директора на Народния театър Васил Василев. Трябва да се намери място, но не е в компетенциите на театъра да каже кое е най-подходящото.
Васил Василев предлага не само паметник, а и да има театър, който да носи името на Стефан Данаилов. Според него е удачно и Камерната сцена в Народния театър да бъде наречена “Стефан Данаилов”, защото това е била любимата сцена на Мастера. Същата идея има и племенницата на Ламбо.
“Каквото и да се направи, трябва да има консенсус в обществото. Да не се разделяме по тези теми, а да има разбирателство”, категорично заявява Василев пред “24 часа”.
Проф. Георги Янков пък предлага на Съюза на артистите да помислят и да
да направят алея на починалите звезди
с постаменти с името В Художествено-експертния съвет към Столичната община имало не само художници, но и архитекти, историци, социолози.
“Такъв обект - бюстът на Стефан Данаилов, трябва да се гледа от всички възможни страни, смята проф. Георги Янков. Той дава и пример с други държави, в които трябвало да минат 10 години от нечия кончина и след това се предприемали действия по кръщаване на улици и поставяне на паметници на негово име.