Ние сами отглеждаме вирусите като домашни любимци и ги превръщаме във вироглави “дълголетници”

11.06.2024 06:30 Петя Тодорова
Проветрявайте често - колкото повече CO2 има в стаите, толкова е по-добре за вирусите.

Учени в Бристол установиха, че досегашните стандарти за добре проветрено помещение трябва да се преразгледат, а с тях и стандартите за вентилация

Всички, които се чудят защо вирусите ни връхлитат все по-често и опустошително, вече могат да си отдъхнат – учените откриха отговора. Нещо повече - те идентифицираха "врага", който постоянно се грижи патогените да благоденстват около нас, да се разпространяват и да живеят все по-дълго.

Да, това сме самите ние. От една страна, изстрелваме 37 млрд. метрични тона CO2 в атмосферата годишно, с което създаваме перфектната среда за развитие на всякакви болестотворни аерозоли. Но това съвсем не е всичко.

В Центъра за тези изследвания в Университета в Бристол екипът на Алън Хадрел откри още един стряскащ феномен, който превръща вирусите във вироглави дълголетници.

Хадрел и колегите му установяват, че когато увеличим CO2 във въздуха в офисите и дома, ние сами се лишаваме от единствения начин, чрез който вирусите могат да се деактивират. Т.е. да спрат да ни заразяват. Или с други думи,

колкото по-наситено около нас е пространството с въглероден двуокис, толкова по-добре и по-дълго ще си "живеят"

вирусите. Дали ни се вярва, или не, няма значение. Хадрел от 2013 г. провежда изследвания заедно с британската Лаборатория за науки, свързани с отбраната и технологиите, за да установят колко дълго могат да живеят патогените в тези аерозолни частици. Най-вече след като някой в помещение се изкашля или изкиха.

Доскоро изследванията се правеха, като с помощта на пулверизатори "се инжектираха" аерозоли и те се разпространяваха чрез въртящ се барабан. По-късно се вземаха проби, за да се изчисли времето, през което даден патоген се рее из стаята.

В един момент учените прозряха, че това преобръщане на вирусите в барабана унищожава част от микробите и тяхната жизнеспособност и по непоправим начин изкривява проучванията.

Затова екипът от Университета в Бристол и Отделът за военни изследвания в кабинета решиха да обединят усилия, създавайки нов, по-прецизен инструмент. Включително за да разберат как населението може да се подготви за бъдеща биотерористична атака.

Първоначално са създадени лазери, с които да се проследи пътят на частицата в рамките на микроскоп за продължителен период от време. Учените използват нюансите и разсейването на светлината, за да фиксират точните физични и химични свойства на патогените.

Но те им погаждат номер – вирусните частици създават толкова сложни модели, че в този хаос експертите не могат напълно да разберат какво става.
Затова те

вкарват в арсенала си пиезоелектрониката

С нея Алън Хадрел, негов колега и студенти с минимални заряди електричество изтласквали течността с внимателно контролирано налягане, за да образува перфектни "топченца", така че всяко да е с еднакъв химичен състав, размер и да е носител на еднакъв брой вирусни частици.

Въртящият се барабан бил заместен от електродинамично силово поле, улавящо всяка малка частица във въздуха в момента на нейното създаване.

С помощта на лазер и камера учените проследяват точните координати на всяко "топче", каква е траекторията му и как самото то се променя в резултат на различни условия в околната среда. Когато вече разполагат с цялата тази информация, екипът изключва електродинамичното силово поле и оставят тези аерозоли да паднат на специална повърхност, където да ги изследват в лабораторни условия.

Въоръжени с тези знания и апаратура по време на пандемията, те започват да експериментират с коронавируса и установяват, че той губи 90% от способността си да заразява в рамките на 20-ина минути. Но тук има една съществена особеност – по-голямата част от тази нежизнеспособност се проявява през първите пет минути.

В хода на опитите, когато SARS-CoV-2 се разпространява чрез респираторни частици и учените го поставят в различни условия на температура, влажност, съдържание на сол във въздуха, те забелязват, че

pH играе критична роля за жизнения цикъл на патогена

В новото им изследване, публикувано в Nature, изводът на екипа е, че всичко, което намалява киселинното съдържание във въздуха, ограничава и аерозолното вирусно натоварване. Някои веднага ще кажат – това е ясно, но няма да бъдат прави.

Обяснението е следното – с всяко наше издишване в помещение в резултат на различни химични процеси ние насищаме пространството с въглероден двуокис. Така сами пречим нивата на pH да се повишат и по-бързо да освободим домовете и офисите си от опасните патогени.

Така екипът стига до най-важния въпрос – колко CO2 е необходим, за да може вирусите да "благоденстват" и да се радват на по-дълъг жизнен цикъл. Резултатите наистина шокират учените, защото

дори при 800 частички въглероден двуокис на милион патогенът се "чувства" чудесно

А 800 на милион не са никак много и до момента се считат за индикатор за добро проветряване на дадено помещение.

Затова учените от Университета в Бристол искат да задълбочат проучването и влизат в различни партньорства с колеги и специалисти по цял свят, за да се установят нови стандарти за вентилация. Но също така и за да разберат цикъла на разпространяване и живот в такава среда на различните вируси.

Други от Сила за живот

Пленен от курорта Вили Костенец, Вазов възкликва: Тук сякаш Бог е друг!

През социализма летовището се казвало Георги Димитров Минералната вода лекува периферните нерви, опорно-двигателния апарат, гинекологични болести и дихателните пътища

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

>