Проучване: Мръсният въздух е виновен за 135 милиона смъртни случая по света

10.06.2024 19:42
Изследване свързва замърсяването на въздуха със 135 милиона случая на преждевременна смърт по света между 1980 и 2020 г. Снимка: Pixabay

Замърсяването на въздуха от човешки емисии или други източници като горски пожари е свързано с приблизително 135 милиона преждевременни смъртни случая по света между 1980 г. и 2020 г., според проучване на сингапурски университет, цитирано от АФП.

Метеорологичните явления като Ел Ниньо и дипола на Индийския океан - друг естествен климатичен феномен, произтичащ от разликата в температурите на морската повърхност, са влошили ефектите на замърсителите чрез увеличаване на концентрацията им във въздуха, обясняват изследователите от Нанянския технологичен университет (NTU) в Сингапур.

"Проблемът с фините прахови частици се свързва с приблизително 135 милиона случая на преждевременна смърт в света между 1980 и 2020 г.", пишат авторите на изследването, публикувано в сп. Environment International.

Фините частици PM2,5 (с диаметър по-малък от 2,5 микрона) са вредни за човешкото здраве, когато се вдишват, тъй като са достатъчно малки, за да достигнат до кръвоносната система. Те произхождат от превозни средства и промишлени емисии, както и от естествени източници като пожари или прашни бури.

Изследването е установило, че тези хора са починали по-млади в сравнение с типичната продължителност на живота от болести, които е можело да бъдат лекувани или предотвратени, включително инсулт, сърдечни и белодробни заболявания и рак.

Според авторите му метеорологичните явления са допринесли за увеличаването на тези смъртни случаи с 14 процента.

В Азия е отчетен най-голям брой преждевременни смъртни случаи, дължащи се на замърсяването с прахови частици PM2,5 - над 98 милиона, главно в Китай и Индия. 

В Пакистан, Бангладеш, Индонезия и Япония също има много преждевременни смъртни случаи - между два и пет милиона.

Настоящото изследване е едно от най-изчерпателните до момента в областта на качеството на въздуха и климата. То е базирано на данни от 40 години, за да предостави общ преглед на въздействието на фините прахови частици върху здравето, пише БТА.

"Нашите открития показват, че климатичните промени могат да влошат замърсяването на въздуха", казва ръководителят на изследването  Стив Им.

В проучването са участвали и изследователи от университети в Хонконг, Великобритания и Китай.

Според Световната здравна организация (СЗО) комбинираните ефекти от замърсяването на атмосферния въздух и въздуха в затворени помещения е свързано с 6,7 милиона смъртни случая в света всяка година.

Други от Докторе кажи

Проучване: Пълномасленото мляко и млечната мазнина не влияят на липидния метаболизъм

Дългосрочната консумация на пълномаслено мляко и млечни мазнини не води до значително увеличаване на телесното тегло или на липидите в кръвта на мишки, показва китайско изследване, цитирано от Синхуа

Лекар алармира: В интернет е лесно деца да си закупят тестостерон

"Деца и подрастващи имат много лесен достъп до сайтове за добавки с тестостерон, с които се натрупава мускулна маса, това води до риск", за това алармира в студиото на "Тази сутрин" д-р Дарислав

Учени създадоха наночастици за прецизно доставяне на лекарства

Учени от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих са създали наночастици с формата на "цвете" за прецизно доставяне на лекарства в организма, пише "Сайънс дейли"

626 души са потърсили помощ в "Пирогов" на 31 декември

Общо 626 души са потърсили помощ на 31 декември 2024 година Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна Медицина „Н.И. Пирогов" (УМБАЛСМ)

СЗО призова Китай да даде цялата информация за COVID-19

Пет години след появата на COVID-19 - Световната здравна организация отново призова Китай да оповести цялата информация за вируса, с която разполага. Той доведе света до глобална пандемия

>