Божидар Саръбоюков шести в уникален еврофинал в скока на дължина

08.06.2024 22:56
Божидар Саръбоюков

Божидар Саръбоюков зае призовото шесто място в един от най-уникалните финали в скока на дължина през последните години не само на европейски първенства.

Най-добрият ни състезател скочи 8,08 метра в петия си опит. Преди това той записа фаул, 7,93 метра, отново фаул и 7,67 метра. Божидар завърши наравно с петия Том Кампян (Франция), но неговият втори по сила опит бе 8,04 метра.

Още с първото си излизане в сектора легендата в дисциплината Малиадис Тентоглу (Гърция) скочи 8,42 метра, най-добър резултат в света за сезона. Последва го звездата на домакините Матия Фурлани, който с 8,38 метра подобри световния рекорд за младежи до 20 години. Тентоглу в третия си опит дръпна с още 8,49 метра, а след това стигна и до 8,65 метра в петия си. Това му донесе трета европейска титла на открито в кариерата и рекорд на шампионатите. Той е възпитаник на Георги Помашки, който от години прави атлетиката при съседите. Европейският рекорд обаче остава непокътнат от 22 май 1987 г., когато в Цанханзор Роберт Емиян от СССР постигна 8,86 метра.

Други от Други спортове

След пауза от 5 г. Тихомир Иванов се завърна в Диамантената лига със 7-о място

Олимпийският шампион от Токио Джанмарко Тамбери от Италия спечели състезанието в скока на височина при мъжете в Диамантената лига в полския град Хожув

Радо Янков трупа сили за новия сезон (Снимки)

Единственият български спортист носител на световната купа на ФИС Радослав Янков продължава с тренировките за новия сезон, съобщават от ски федерацията ни. Той се подготвя в София в родното Чепеларе

Петър Стойчев отишъл за маратон в Япония при тайфун и трус от 7,1 по Рихтер

Час преди плувецът Петър Стойчев да пристигне в Япония за последния маратон от серията Oceans Seven, имало земетресение 7,1 по скалата на Рихтер, както и тайфун. Очаквало се и цунами

Стефка Костадинова познала колко медала ще имаме в Париж. Христо Стоичков чака поне 10 от Лос Анджелис

Когато заминавах за Париж, казах, че очаквам да имаме 5-6 медала. Малко ми беше трудно в началото, защото нямахме медали и се бях отчаяла, но после, като се отпуши, за един ден спечелихме пет медала

Хавиер Ибанес: Стоичков е наш приятел

Не можахме много да си починем, но се чувстваме добре. Това каза Хавиер Ибанес седмица след като стана първият ни представител, донесъл медал за България от олимпиадата в Париж