48 часа преди вота 2 в 1: Едни 12% решават в последния момент на кого да се доверят - може да променят кой е с бронз и колко влизат в парламента (Графика)

07.06.2024 08:00 Винсент Тановски
Сградата на парламента

“Маркет линкс” дава по-сигурно второ място на ПП-ДБ, според “Алфа рисърч” разликата между втория, третия и четвъртия е съвсем малка

ГЕРБ е сигурен победител на изборите за националния и Европейския парламент , а интригите в неделя са битката за второто място между ПП-ДБ, “Възраждане” и ДПС и дали и колко по-малки формации ще успеят да прескочат 4-процентната бариера и да получат парламентарно представителство у нас. Това показват последните проучвания на две социологически агенции - “Алфа рисърч” и “Маркет линкс”.

Според двете агенции разликата между първия и втория е между 9,3 и 9,6 пункта

Според “Алфа рисърч” партията на Бойко Борисов получава подкрепата на 25,1% от твърдо решилите да гласуват, а според данните на “Маркет линкс” - 24,7%.

Основната интрига е за второто място. Данните на “Алфа рисърч” прогнозират битка между три формации на националните избори - ПП-ДБ с 15,4%, “Възраждане” с 15,2% и ДПС - 14,8%. Според “Маркет линкс” ПП-ДБ са на второ място с 15,4%, а зад тях с над три процентни пункта разлика е ДПС, която получава подкрепа 12,3%, а “Възраждане” е четвърта с 11,1%.

И в двете проучвания БСП е петата политическа сила. Данните на “Алфа рисърч” отчитат 8,1% подкрепа за столетницата, а според “Маркет линкс” социалистите получават 7,5% от гласовете.

Нещата са на кантар при “Има такъв народ”

Партията на Слави Трифонов получава 4% и е буквално на ръба за влизането в парламента според “Маркет линкс”.

Със сигурно парламентарно представителство се нарежда ИТН при проучването на “Алфа рисърч” с 6,2% от гласовете.

Двете агенции дават различни резултати на по-малките формации с потенциал за влизане в парламента.

При всички положения с най-голям шанс е коалицията около Вили Лилков и Петър Москов “Синя България”. Проучването на “Алфа рисърч” ѝ дава 3,3% подкрепа, а от “Маркет линкс” прогнозират, че ще получи 2,7% от гласовете.

“Солидарна България” на Ваня Григорова и Мая Манолова според “Алфа рисърч” има 2,4% от гласовете. Данните на “Маркет линкс” пък отчитат само 1% подкрепа за “Солидарна България”.

Вотът за евродепутати

Проучванията за електоралните нагласи за изборите за Европейския парламент отново класират на първо място ГЕРБ - подкрепата на 1/4 от решилите да гласуват. “Алфа рисърч” отчита 25% подкрепа за партията на Бойко Борисов, 25,1% ѝ дава “Маркет линкс”.

Отново има битка за второто място, само че според “Алфа рисърч” тя ще е между ПП-ДБ (15,9%) и “Възраждане” (15,7%). Въпреки това ДПС е плътно зад тях с 14,1% подкрепа.

По данните на “Маркет линкс” за евровота ПП-ДБ са сигурна втора политическа сила със 17,6%, а битката ще е за третото място между ДПС (10,8%) и “Възраждане” (9,9%).

Депутати в Европейския парламент ще изпрати и БСП, за която биха дали вота си 7,9% от решилите да гласуват според “Алфа рисърч” и 7,6% по данните на “Маркет линкс”.

Отново ситуацията е на ръба при “Има такъв народ” - с 5,9% подкрепа, отчетена от “Алфа рисърч”, тя успява да премине

прага за влизане в Европарламента, който е 5,88%

“Маркет линкс” ѝ дава 3,3% и я поставя под чертата.

Под един процент е разликата между “Синя България” и “Солидарна България” според “Алфа рисърч” - двете формации получават съответно 2,9 и 2,3% от гласовете. По-ниска резултатите им при данните на “Маркет линкс” - съответно 1,9% и 1%.

На предишните избори България изпрати в Европарламента 17 евродепутати - 6-има от ГЕРБ, 5-има от БСП, 3-ма от ВМРО и 1 от “Демократична България”.

Избирателната активност

“Алфа рисърч” отчита лек ръст в очакваната избирателна активност на финала на предизборната кампания. Готовност да дадат гласа си за Народно събрание заявяват 42% от имащите право на глас около 2,7 млн. души.

 Интересът към изборите за Европейски парламент остава по-нисък, макар и тук мобилизацията да расте, достигайки 39,5%, или приблизително 2,4 млн. души.

На предишните избори за Народно събрание през април 2023 г. избирателната активност бе 40,69%, или 2 683 606 гласували. А на предишните избори за Европарламент през 2019 г. избирателната активност бе 32,64%, или 2 095 575 души.

Мнозинството от решилите да гласуват (72%) са предимно лоялни симпатизанти на представените в 49-ото НС партии и са взели решение още преди официалния старт на кампанията, сочат данните на “Алфа рисърч”. Други 16% са решили през последните три седмици, като сред тях доминират привърженици на нови формации.

До последния момент интригата ще се крие в нагласата на 12% от решилите да гласуват, които още не са избрали кого да подкрепят. Те се разпределят поравно в предпочитанията си: 6% все още се колебаят, но са се ориентирали към някоя от водещите и други 6%, които обмислят да подкрепят някоя от по-малките партии, според изводите на проучването на “Алфа рисърч”.

Решението на тези избиратели може да промени както класирането между второ и четвърто място (предвид изравнените сили помежду им), така и броя на представените в 50-ото НС формации (предвид близостта на част от участниците до 4-процентната бариера).

48,3% от анкетираните от “Маркет линкс” са обявили, че ще гласуват на националните избори, а 47,4% – за Европейския парламент.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>