2/3 от най-младите готови да работят в друга европейска страна. Най-желани Германия, Испания и Италия

06.06.2024 08:00 Мила Гешакова

В навечерието на евровота и след 17 години членство в ЕС над половината българи мерят ползата от него през възможността свободно да пътуват (31%) и да работят (29%) в границите му, а шансът за емиграция е важен за 5%.

По-привлекателни от живот в чужбина     изглеждат европейските фондове (11%)

и възможностите за образование в ЕС (8%). Сигурността и отбраната не са сред впечатляващите предимства, които държавата ни печели като член на ЕС - едва 4% от хората ги отбелязват.

Това показват данни от национално представително проучване на Изследователски център “Тренд”, проведено между 11 и 18 май т.г. сред 1003 пълнолетни българи по поръчка на “24 часа”.

Пандемията и войната в Украйна, които отключиха множество кризи, май предизвикват у хората

повече страхове, отколкото ентусиазъм

да търсят щастие извън родината, както беше през 90-те години на миналия век.

Попитани дали биха се преместили временно да живеят в друга държава от ЕС 63 на сто от анкетираните отговарят отрицателно.

Едни 29% обаче биха го направили, най-вероятно за

сезонна работа срещу добро заплащане

 или образование. Заинтересованите от такова решение са над две трети сред 18-29-годишните, но и хора с основно и по-ниско образование, роми, безработни.

Цели 73% също отговарят отрицателно пред възможността да заживеят за постоянно в друга държава. 17% са онези, които искат да напуснат България завинаги. Образът на заклетия емигрант е заключен пак сред най-младите, учещите, безработните, ромите, както и сред отговорилите с “никога не гласувам”.

В тази група най-големи дялове предпочитат живот в Германия (36%), Испания (15%), Италия (11%). По-малко са заинтригуваните от живот в Белгия (8%), Нидерландия (7%) и Франция (6%).

Независимо от липсата на силни емигрантски желания към момента, българинът не поставя под въпрос присъствието на страната в

клуба на богатите - 49% днес биха гласували да останем в него

Но макар и над два пъти по-малък, не е за подценяване делът на хората, които биха гласували за това България да излезе от Евросъюза - 21%. Тази позиция споделят най-отчетливо и в най-голям дял възрастните хора, докато сред най-младите той е най-нисък.

Има и едни общо 30% апатични и неутрални анкетирани, останали извън двата полюса, 13% от които не са нито за ЕС, нито против него, а 17% нямат мнение по въпроса. Едва 2% сред всички анкетирани са убедените, че Евросъюзът ще се разпадне.

Със сигурност част от хората са изгубили търпение от малките стъпки и частичните решения по влизането ни в Шенген и еврозоната. Дългият преход и умората от толкова много избори в последните години вероятно също са фактор. Затова не се усеща особен интерес към кампанията не само за европейски, но и за национален парламент - 62% споделят, че не следят нито една от двете. Но трябва да се има предвид, че самото проучване е проведено в началото на кампанията.

В отговорите на хората, попитани за оценка на европейските политики, се усеща дистанция и скептичност - 29 на сто твърдят, че печелим от тях, 23% - че губим, но най-много - 36%, са убедени, че нито печелим, нито губим.

23% - всеки четвърти, обаче знаят името на българската

еврокомисарка - Илиана Иванова

Нагласата “Европа да ни помага повече за борбата с...” се споделя от 12%. Около 2/3 от анкетираните обаче искат ЕС по-малко да се меси в националната ни политика. В същото време най-големи дялове очакват ЕС да вземе решения за подкрепа в охраната на външните ни граници от мигранти (34%) и пълноправното ни членство в Шенген (32%). Всеки 10-и гласува и за приемането ни в еврозоната.

Такива стъпки вероятно биха увеличили групата на доволните от живота си след членството ни в ЕС. Сега

като по-добър го оценяват 34%, без промяна - 27%, а според 29% се е влошил,

показват данните на “Тренд”. В проспериращата група попадат висшисти с професия, 30-49-годишни, живеещи в столицата и големите градове, в по-голямата си част гласуващи.

Като непроменен или влошен определят жизнения си стандарт общо 56% от съгражданите ни тук. Тъкмо те са таргет групите на политиките, които хората очакват от собствената си власт, за да придвижат държавата към проспериращите членки на европейското семейство. И за да не станат повече онези 9%, които не виждат никакви ползи за България от членството ѝ в ЕС.

Кое не ни харесва?

1. Мигрантите от трети страни, приемането им в страните от ЕС и политиките към тях с посочвания от 14% от анкетираните оглавяват топ 7 на най-сериозния проблем в Евросъюза. Още 6% не харесват политиките за емигрантите.

2. Войната в Украйна, средствата, вложени в нея от Европа, санкциите срещу Русия и отношенията с нея тревожат 8%.

3. ЕС се бърка в политиката на отделните държави членки, упражнява контрол върху тях, което е недопустимо към суверенни държави, твърдят 6% от участниците в проучването. Отношението и политиките към емигрантите също не са адекватни, отбелязват още 6%.

4. Разликата в стандарта на живот в отделните страни, включително и в България, е голям, твърдят 4%. Още 2% смятат, че е проблем липсата на равнопоставеност между страните членки, което създава двойни стандарти и модели като “Европа на две скорости”.

5. Енергийната криза, доставките на горива, скокът на цените, инфлацията, икономическата криза, рецесията, корупцията, военните конфликти като цяло и последствията от тях са посочени от по 3% от анкетираните.

6. Зелената сделка, екологичните проблеми, слабото управление, бюрокрацията и трудното вземане на решения в държавите - членки на ЕС, посочват по 2% българите.

7. Объркването на децата с възможността за смяна на пола, понятието “джендър”, аморалните норми за пол и безполовост, липсата на единство в ЕС, безработицата и безкритичното приемане на много страни в ЕС създават многонационални общности със свои специфични потребности и осигуряването на вход на случайни хора в Европарламента, които са лоялни само към собствената си партия - тези проблеми са посочили по 1% от анкетираните.

Данните са от националнопредставително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа”, в което между 11 и 18 май т.г. по метода на полустандартизирано интервю са анкетирани 1003 българи на възраст 18+. Национално-представителната двустепенна гнездова извадка е реализирана след предварителна стратификация на универсума по административна област (NUTS-3), населени места и големина на селището, случаен маршрут на движение по територията на гнездото и подбор на респондентите, започващ със стартов адрес+стъпка. Максимално допустимата стохастична грешка е +-3,1%.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>