След 50 г. чакане: През май 2028-а България ще има Национална детска болница (Обзор)

05.06.2024 22:30
В момента теренът за болницата се разчиства. СНИМКА: МЗ
Министрите на финансите Людмила Петкова и на здравеопазването Галя Кондева разказаха в Министерския съвет докъде е стигнал проектът.

Два дни премиерът проверявал защо не се разчиства теренът

След 50 г. чакане Националната детска болница на България ще е готова през май 2028 г.

Това предвижда одобреният от служебното правителство на Димитър Главчев график по изграждането ѝ, съобщи след заседанието на МС здравният министър д-р Галя Кондева. Въпреки забавянето на дейностите по строежа срокът се съкращава с 9 месеца.

От раждането на идеята за национална педиатрия, в която да се лекуват всички деца от страната, досега са минали 46 г., а преди 19 месеца бе избран нов терен за нея в “Горна баня”.

За почистването му кабинетът отпуска 100 млн.

лева, съобщи Людмила Петкова, заместник министър-председател и служебен министър на финансите. То трябваше да започне на 1 юни - символично, заради Международния ден на детето. Два дни обаче не са премахнати никакви сгради, каза ядосан Главчев в сряда.

“Изключително неприятно впечатление ми направи, че изпълнителят на проекта два дни подред не извършаваше никакви дейности, тоест, когато на високо ниво се взимат решения, това е пример как те могат да бъдат бламирани от изпълнител. Два дни подред направихме специална проверка, там нямаше никакви дейности”, каза премиерът.

“Не имитираме активност,

искаме реални дейности. До последния ден на правителството ще следим какво се случва по проекта, той е приоритетен”, уточни премиерът.

За събарянето на сградите е наета фирмата “Консорциум Техноком”. Тя има сключен договор със Здравната инвестиционна компания за детска болница от 15 май 2023 г. Предметът на договора е “разрушаване и премахване на сгради за нуждите на ЗИКДБ ЕАД”, а срокът за изпълнение е 7 месеца. Изпълнителният директор на инвестиционната компания д-р Влатко Глигоров не отговори на обажданията на “24 часа” защо е имало забавяне с разчистването.

От здравното министерство задочно “отговориха”, че активните дейности по събаряне на старите сгради и разчистване на терена продължават, след като са преодолени технически проблеми. “Усилията са насочени към премахване на сграда 2, която е опасна, съгласно одобрения от районната администрация план за безопасност”, съобщиха от ведомството.

Срокът за разчистването на парцела в кв. “Горна баня” е пет месеца. Това означава, че

до ноември сградите трябва да се съборят,

а теренът - готов за изграждането на педиатрията.

Същевременно сега се подготвят и документите за издаване на виза за проектиране на детската болница и за искане на становища от експлоатационните дружества - ВиК, електричество и газ.

Следващата седмица се очаква и първият доклад от Европейската инвестиционна банка.

Други от Докторе кажи

Д-р Цветеслава Гълъбова: Крайно време беше! Психиатрията няма да е в Курило в гората, а в София

Новият дом ще е в стара сграда на Транспортната болница, която ще бъде ремонтирана Ще обновяват всички психиатрични заведения и центрове След почти 10 години усилия и чакане психиатрията в Курило ще

Почти 1/3 от лекарите са над 65 г., младите повече само в университетските

В Ловеч и Видин специалистите под 35 г. са по-малко от 1% Добрата новина - че расте интересът към специализацията по педиатрия и инфекциозни болести, където практикуващите са критично

Чехия планира да забрани енергийните напитки на деца под 15-годишна възраст

Чешкото правителство планира да забрани продажбата и сервирането на енергийни напитки на деца под 15-годишна възраст, предаде ДПА. Министърът на земеделието Марек Виборни внесе днес законопроект

Броят на диабетиците в света се е удвоил през последните 30 години

Процентът на възрастните, страдащи от диабет в света, се е удвоил през последните три десетилетия, като най-голямото увеличение е в развиващите се страни

В 7 области имаме все повече лекари, но в 21 области те се стопяват

"В 7 области имаме повече лекари от преди, но в 21 области те се стопяват. Картата на здравното обслужване е крайно неравномерна", това заяви проф. Даниел Вълчев

>