"По крепостните стени на Филипопол" отваря за посетители през юни
Работата по възстановяването на колоните, консервацията, реставрацията и експонирането на Източната порта на Филипопол е пред завършване. Очаква се мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол“, който включва - Античен комплекс „Източна порта на „Филипопол“, Археологически комплекс „Небет тепе“ и реконструкция на елементите на подходи към „Небет тепе“, да бъде отворен за посетители през юни.
Новата археологическа придобивка на Пловдив вече е завършена. Изцяло реставрирана е Източната порта на античния Филипопол. Частично възстановени са останки от крепостни стени, каменни градежи и фрагменти от различни строителни периоди.
Към Източната порта води 13 метра широка улица, любопитен факт е, че е открит надпис на гръцки и латински, който гласи, че строителството е започнало по времето на император Марк Аврелий.
Проектът, с общ бюджет от 9,3 млн. лв., 6,9 млн. лв. от които са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Региони в растеж", а останалите - финансиране, осигурено от Фонда за устойчиви градове, разкрива и красота на едно от тепетата формиращи Трихълмието в Пловдив – Небет тепе. Историците твърдят, че именно там има следи от траки, гърци, римляни и османци. Зид върху зид са крепостните стени на няколко града. Според легенди през Средновековието на Небет тепе е имало цял замък. Проектът ще превърне Небет тепе в нещо като пловдивския Царевец - с частично възстановени зидове и осветление.