ЕК разреши: Германия ще изплаща компенсации за спирането на въглищни централи
Европейската комисия даде зелена светлина на германското правителство да изплати компенсации за смекчаване на въздействието от спирането на въглищните централи в източната част на страната, предаде ДПА.
Това включва плащане към минната компания "Лийг" (Leag) до 1,75 милиарда евро (1,9 милиарда долара), обяви Министерството на икономиката. Германия планира постепенно да спре използването на въглища до 2038 г.
Вицеканцлерът и министър на икономиката Роберт Хабек каза, че това е важна стъпка, особено за хората от региона. "Това осигурява компенсационни средства за социалната сигурност на служителите по време на прехода (към въглеродна неутралност - бел. р.) и за разходите след спирането на добива на въглища".
Главният изпълнителен директор на "Лийг" Торстен Крамер заяви, че компенсацията е основен градивен елемент за продължаващата успешна трансформация на компанията в "зелена електроцентрала".
ЕК трябваше да одобри този ход, тъй като членките на ЕС, които искат да подкрепят компании с държавни пари, трябва да спазват строги правила. Комисията вече потвърди принципа на компенсационната схема за постепенното спиране на въглищата, добивани от "Лийг".
Сделката включва около 1,2 милиарда евро за разходи след прекратяването на добива, за да помогне за заздравяването на някои от екологичните и социалните "белези", останали след края на използването на въглища.
Министерството на икономиката допълни, че остатъкът до 550 милиона евро е предмет на допълнителни условия.
Политиците в страната и енергийната компания Ер Ве Е (RWE) се споразумяха да прекратят въгледобива в Западна Германия осем години по-рано от крайния срок - през 2030 година.
Въпреки това по-ранното спиране на въглищата в минните региони на Източна Германия е спорно, пише БТА. В своето коалиционно споразумение Социалдемократите (SPD), Зелените и Свободните демократи (FDP) се споразумяха да изтеглят напред във времето постепенното спиране на въглищата, което "в идеалния случай" трябва да се случи до 2030 година, вместо до 2038 г.