ЕК разреши: Германия ще изплаща компенсации за спирането на въглищни централи

04.06.2024 18:51
Германия планира постепенно да спре използването на въглища до 2038 г. Снимка: Pixabay

Европейската комисия даде зелена светлина на германското правителство да изплати компенсации за смекчаване на въздействието от спирането на въглищните централи в източната част на страната, предаде ДПА.

Това включва плащане към минната компания "Лийг" (Leag) до 1,75 милиарда евро (1,9 милиарда долара), обяви Министерството на икономиката. Германия планира постепенно да спре използването на въглища до 2038 г.

Вицеканцлерът и министър на икономиката Роберт Хабек каза, че това е важна стъпка, особено за хората от региона. "Това осигурява компенсационни средства за социалната сигурност на служителите по време на прехода (към въглеродна неутралност - бел. р.) и за разходите след спирането на добива на въглища".

Главният изпълнителен директор на "Лийг" Торстен Крамер заяви, че компенсацията е основен градивен елемент за продължаващата успешна трансформация на компанията в "зелена електроцентрала".

ЕК трябваше да одобри този ход, тъй като членките на ЕС, които искат да подкрепят компании с държавни пари, трябва да спазват строги правила. Комисията вече потвърди принципа на компенсационната схема за постепенното спиране на въглищата, добивани от "Лийг".

Сделката включва около 1,2 милиарда евро за разходи след прекратяването на добива, за да помогне за заздравяването на някои от екологичните и социалните "белези", останали след края на използването на въглища.

Министерството на икономиката допълни, че остатъкът до 550 милиона евро е предмет на допълнителни условия.

Политиците в страната и енергийната компания Ер Ве Е (RWE) се споразумяха да прекратят въгледобива в Западна Германия осем години по-рано от крайния срок - през 2030 година.

Въпреки това по-ранното спиране на въглищата в минните региони на Източна Германия е спорно, пише БТА. В своето коалиционно споразумение Социалдемократите (SPD), Зелените и Свободните демократи (FDP) се споразумяха да изтеглят напред във времето постепенното спиране на въглищата, което "в идеалния случай" трябва да се случи до 2030 година, вместо до 2038 г.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>