Кой и как ще разпредели високите постове в ЕС след изборите?
Политическото надиграване и спекулациите за най-високите постове продължават от месеци зад кулисите
На 10 юни, ден след изборите за Европейски парламент, започва истинската битка: раздаване на четирите европейски висши поста и десетки по-малки награди сред основните политически семейства.
На първо място 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС трябва да постигнат споразумение за следващите председатели на Европейската комисия, Европейския съвет и Европейския парламент, както и следващия върховен представител на външната политика на ЕС.
Политическото надиграване и спекулациите за най-високите постове продължават от месеци зад кулисите, особено след като очакваният прилив на крайната десница изглежда ще смеси традиционната динамика на властта.
Тези лидери ще определят политическия компас на блока до 2029 г. Също толкова показателно ще бъде кой ще излезе с празни ръце сред преговорите, разкривайки центъра на властта в новия ЕС.
Основният извод? Забравете за отпуските преди август.
10 юни: Брюксел
Събуждайки се със замъглени очи в понеделник, 10 юни, най-големите политически умове ще преценят изборните резултати и ще обмислят различни сценарии.
Ако дясноцентристката Европейска народна партия остане най-голямата група в Европейския парламент, те ще се почувстват смели да предложат сегашния шеф на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за втори мандат.
ЕНП и дясната ръка на фон дер Лайен Бьорн Зайберт незабавно ще направят сметката, за да проверят дали е възможно мнозинството от 361 гласа в Европейския парламент. На следващата сутрин обаче картината няма да е пълна.
В повечето национални избори броят на местата за партия е очевиден едва след като имаме окончателните резултати. В Европейския парламент евродепутатите не стават официално част от европейска политическа група, докато всички групи не се срещнат и официално не се споразумеят за своето членство.
През първите няколко седмици след изборите парламентът ще бъде зает със сключването на сделки, докато групи се опитват да погълнат националните партии, придумвайки ги с малки награди, като влиятелни позиции на координатор на комисии.
Президентът на парламента в оставка Роберта Мецола, която гледа към втори мандат от две години и половина, вероятно ще свика среща на настоящите лидери на политически групи на 11 юни, за да направи равносметка на резултатите.
След като се появи име от Съвета (повече за това по-долу), групите ще преговарят, за да включат "своите" политики в работния график на Комисията – и ще заплашат да не ги подкрепят, ако не кажат „да".
На първите срещи на групите, насрочени от 18 юни до 3 юли, групите ще изберат и новите си лидери, тъй като се сформира новият политически състав на парламента. Нови групи обаче могат да бъдат формирани по всяко време.
13-15 юни: среща на Г7 в Пулия, Италия
На Г7 няма да има официални сделки. Но като се има предвид, че Фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц и италианският премиер Джорджия Мелони ще се видят за първи път след изборите, най-високите постове неизбежно ще се разпределят и в разговор на високо ниво в петзвездния хотел Borgo Egnazia.
17 юни: Европейски съвет, Брюксел
Лидерите на ЕС ще се срещнат на вечеря за неформална среща на върха на ЕС в Брюксел. Все още няма да има сделки за топ длъжности, тъй като това ще бъде първата официална дискусия по темата, водена от председателя на Европейския съвет (който самият ще бъде сменен).
Политическите партии ще имат вътрешни срещи със съответните си лидери, за да обсъдят стратегия, преди да се отправят към сградата на Европейския съвет за вечеря. Например ЕНП, чиито главни преговарящи в Съвета ще бъдат Кириакос Мицотакис от Гърция и Доналд Туск от Полша (който председателстваше същите преговори като председател на Съвета през 2019 г.), възнамерява да потвърди подкрепата си за Фон дер Лайен.
Остава да се види колко власт ще имат политическите преговарящи по време на процеса, но си струва да ги държите под око, пишат от "Политико". „Моля, не ме питайте за имена", каза Туск в последния тур преди изборите.
Преди Съветът да предложи име, Мишел вероятно ще посети Европейския парламент, за да се консултира с ръководителите на политическите групи, точно както Туск направи през 2019 г.
27-28 юни: Европейски съвет, Брюксел
Надеждата на столиците на ЕС е да имат готова сделка за най-добрите работни места на тази среща на върха. Основните политически семейства - ЕНП, социалистите и либералите (които седят като Renew Europe в парламента) - ще предяват претенции към всяко едно парче от политическата баница на Европа.
Лидерите на ЕС искат да постигнат съгласие за всички висши постове едновременно, като вземат предвид баланса между различните политически групи, географското разнообразие и баланса между половете.
27-те лидери на ЕС трябва да се споразумеят за председател на Комисията с квалифицирано мнозинство - мнозинство от държави, представляващи мнозинството от населението на Европа, но летвата е по-ниска за другите постове. Не е казано, че ще решат всичко наведнъж.
Лидерите ще се нуждаят от яснота, че Фон дер Лайен ще спечели достатъчно подкрепа в Европейския парламент, преди да постигнат съгласие по останалата част от пакета. За да бъде преизбрана, Фон дер Лайен ще трябва да я подкрепят 361 от 720 евродепутати.
Като се има предвид, че тя имаше съвсем малко мнозинство от девет гласа през 2019 г., постигането на нужните гласове няма да е никак лесно, тъй като този път тя вероятно ще се изправи срещу по-голям крайнодесен контингент, съчетан с по-малък зелен блок.
На срещата на върха лидерите ще подпишат и Стратегическия дневен ред - документ, съгласуван на всеки пет години от лидерите на ЕС, за да изложи целите на блока за предстоящата Европейска комисия.
16 юли: Европейски парламент, Страсбург
Европейският парламент ще започне новия си мандат със 720 депутати. Първият им приоритет ще бъде гласуването за собствен председател.
Обикновено този пост се разделя между ЕНП (малтийският евродепутат от ЕНП Мецола в момента седи на тронa) и социалистите на половин мандат. Вероятно и този път ще се случи подобна сделка, което може би ще позволи на Мецола да продължи мандата си с член на S&D, който ще поеме управлението през 2026 г.
До този момент политическите групи в парламента трябва да са постигнали предварително изготвено споразумение относно цялостен пакет от вътрешни роли, простиращи се от вицепрезиденти до председатели на комисии. Очакват се около 100 роли.
Сделката като цяло трябва да се основава на съответния размер на политическите групи, следващи система на пропорционално представителство.
След това парламентът ще трябва да насрочи гласуване, за да потвърди номинацията на Европейския съвет за председател на Комисията.
В момента Зелените, Социалистите и Renew искат да насрочат гласуването през пленарната седмица през юли, за да оставят по-малко време на десничарите да вкарат ноктите си във фон дер Лайен или който и да е друг, който е рекламиран, вместо да чакат до следващата си сесия в Септември.
Първоначално ЕНП поиска гласуване през септември, но сега изглежда се е отказала от това искане.
Ако гласуват и номинираният - да речем Фон дер Лайен - бъде отхвърлен, Европейският съвет разполага с още един месец, за да предложи алтернатива. Това би било безпрецедентна политическа криза за Европейския съюз.