Николина Ангелкова: Туризмът в България трябва да бъде припознат като стратегически сектор от правителството

03.06.2024 11:08 Самуил Огнянов
Николина Ангелкова

Не съм Асен Василев, нито Бойко Рашков - те да
отговарят за познанствата си в митниците, казва бившата министърка на туризма

- Г-жо Ангелкова, защо се оказа намесено името ви с това на главния секретар на МВР и в случая с обвиненията срещу бившата директорка на митниците за прикриване на канали за контрабанда?

- Краткият отговор е, че се познавам с бившия вече главен секретар на МВР г-н Живко Коцев. Житейско решение с непредсказуеми последствия. Очевидно присъствието ми на няколко повода и публично познатото ми име станаха основание за замесването ми в тази история. Малко е да се каже, че това беше и е изключително шокираща и неприятна ситуация както за мен самата, така и за близките ми. Познанството ми с тогавашния главен секретар на МВР датираше от няколко месеца преди публичното му оповестяване в този неприятен контекст.

Не съм очаквала най-висшият полицай в държавата да има контакти с лица, подозирани в контрабанда

Все пак те трябва да ги хващат… За всички обстоятелства прочетох в медиите, не съм ги знаела, а нелепите напъни за обвързване на името ми с процеси в митниците и създаването на измислени причинно-следствени връзки са откровени лъжи.

- Потърсихте ли обяснение?

- Прекратила съм контакт с г-н Коцев. При замесването на името ми в тази ситуация бях шокирана и афектирана и все още съм, защото наистина обвързването ми в този казус и интерпретациите са нелепи. Работя приоритетно в чужбина и затова не съм предполагала, че обикновено познанство в чисто човешки план може да ме постави в подобен медиен контекст. Явно никога не е късно за житейски уроци. Не съм активно в политиката и не заемам публични постове от 2022 г. и все пак името ми бе по-често свързвано в медиите с този казус, отколкото на Бойко Рашков и Асен Василев, министри и депутати към онзи момент. Аз понасям негативните последици от това заради едно обикновено познанство, без да участвам в политическия живот и да имам каквото и да е било пряко или косвено отношение, а хора, управлявали публичен финансов ресурс и ресорни институции, днес продължават да имат амбиции за управлението на държавата на най-високо ниво.

- Казвате, че работите в чужбина след излизането си от политиката. Наскоро стана ясно, че сте съветник по инвестициите в Министерство на инвестициите на Кралство Саудитска Арабия. Как се стигна да поканата за този пост?

- Заемам експертна длъжност съветник по туризъм, култура и спорт в Министерство на инвестициите на Саудитска Арабия от декември 2023 г. В последните две години работните ми ангажименти често ме отвеждаха в Кралство Саудитска Арабия, където имах поводи да се срещам с министри и ръководители на ведомства, както и отново да разговарям с принц Султан бин Салман ал Сауд, когото дълбоко уважавам. Познанството ни датира, отпреди да посети България през 2016 г. по моя покана. В рамките на тези работни посещения срещнахме споделена визия по много въпроси и получих предложение да заема поста към Министерство на инвестициите, което всъщност е голяма отговорност, която поех с ентусиазъм.

- Каква точно ще е вашата роля като съветник?

- Работя в тясно сътрудничество с министъра на инвестициите на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих и неговия екип, като координираме различни инициативи и с министъра на туризма Ахмед ал-Хатиб, както и с други ресорни институции. Правителството се стреми да насърчи сътрудничеството с чужди пазари и да създаде възможности за инвестиции в туризма, като основната цел е към 2030 г. да се привлекат 150 млн. туристи. В ход са планове и инициативи, които подпомагам и съорганизирам и се надявам резултатите от тях да бъдат в принос за позиционирането на Саудитска Арабия като атрактивна дестинация за бизнес и туризъм.

- Може ли България да използва опита на Саудитска Арабия при привличането на туристи, макар че нямаме толкова големи финансови ресурси?

- Безспорно. Основното е, че туризмът в България следва да бъде припознат като стратегически сектор от страна на правителството и всички да работят в посока утвърждаване на имиджа на страната ни като привлекателна дестинация за туризъм и инвестиции. Това следва да е отразено в цялостната политика на държавата и да рефлектира в съответните необходими промени в законодателството. В Саудитска Арабия всички институции работят приоритетно и синхронизирано за постигане на заложените цели във “Визия 2030”. Саудитска Арабия организира мащабни културни и развлекателни събития.

България може да засили организирането на фестивали и събития, които показват местната култура, традиции и изкуство, а чрез това да увеличи и времетраенето на активните си туристически сезони – летен и зимен, в курортите ни.

Ефективен маркетинг и силно дигитално присъствие могат да привлекат повече туристи

Въпреки по-малкия бюджет България може да инвестира стратегически в инфраструктура, като подобрява достъпа и удобството за туристите – добри пътища, летища и транспорт. Подобно на Саудитска Арабия, която е важна дестинация за мюсюлманския свят, България може да развива религиозния туризъм.

- Защо страната ни все се опитва и все не успява да привлече платежоспособни туристи? Липсва ли подходящата реклама, или не можем да предложим нужните услуги?

- Знаете ли, за първи път ще си позволя да споделя нещо пред медия, дано не бъда разбрана погрешно. Имам нови впечатления в тази посока след края на мандата ми като министър на туризма и те се дължат на… опит. Миналата година, в лично качество, поех ангажимент към мои близки приятели от САЩ и Индия да организирам първото им посещение в България, съчетано със сватба на една от двойките. За да ги убедя, вкарах в употреба целия арсенал от аргументи, хвалебствия, многогодишни традиции, направо цял учебник по маркетинг в туризма. Те се съгласиха и с ентусиазъм започнах организацията на това пътуване, на изискана сватба в тесен кръг на брега на морето в луксозен комплекс и посещения на най-известните ни забележителности. Оказа се проблем намирането на луксозен транспорт, с който групата да пътуваме над 800 км из страната. На първия ден се наложи да освободя, меко казано, екскурзовода, когото бях наела с препоръки, защото реши да посрещне гостите ни с информация, че сме най-бедната държава в ЕС и че младите хора емигрирали масово от страната. На втория ден вече аз разказвах за Боянската църква. Предизвикателство бяха всички трансфери с микробус, които отнемаха цяла вечност. Летищата у нас са малко и не могат да обслужат високопозиционирани туристи с частен транспорт. За щастие, всички трудности останаха под радара за гостите ни и те бяха очаровани от Пловдив, Розовата долина, Несебър и над други 20 забележителности. Имаме известно изоставане като дестинация в услугата и инфраструктурата, за да сме на нивото на луксозните световни дестинации. Не се изисква много, трябва стратегия, финансиране и за няколко години можем да надградим.

- Не станаха ли твърде високи цените на почивките?

- Ще ви задам контравъпрос: не стана ли всичко твърде скъпо в последните 2 години, за да се фокусираме и цитираме само цената на почивките. Ако бюджетът за пазар на хранителни продукти на едно семейство расте, то как хотелиерите да успеят да задържат цените, като тези на основните фактори нарастват. Увеличението се дължи на инфлацията, покачването на цените на енергията и повишените разходи за поддръжка и персонал в туристическия сектор.

- Нужна ли е промяна в реда, по който се правят концесии и търгове за плажовете, за да не остават такива без спасители?

- Вярвам, че няма министър на туризма или здравеопазването, който да остави плажове без спасители.

Поздравявам министър Милошев за бързите му и адекватни действия

по отношение на новата наредба за водноспасяване и отлагането на действието ѝ за догодина, когато браншът ще има възможност да се адаптира. Концесионните договори гарантират, че концесионерите имат достатъчно ресурси, механизация и ангажимент за поддържане на безопасността и чистотата на плажовете. Предвидени са високи глоби и санкции, правят се проверки и мониторинг. Това е превенцията, която институциите могат да наложат. В някои държави има примери за осигуряване на финансови стимули за концесионерите, които поддържат плажовете в отлично състояние и осигуряват спасители. В България обаче не виждам скорошни възможности за адаптиране на подобни добри практики, защото много бързо всичко се опорочава.

- След като бяхте в политиката, но излязохте от нея, чувствате ли се изкушена да се върнете?

- Продължавам да съм дълбоко свързана с обществените и политическите процеси. Въпреки че сега съм насочена към други професионални ангажименти в бизнеса и филантропията, продължавам да съм убедена, че политиката е мощен инструмент за създаване на положителни промени в обществото. Не изключвам възможността да се върна, ако се появи подходяща възможност, която да съответства на моите ценности и стремежи.

Не съм Асен Василев, нито Бойко Рашков - те да отговарят за познанствата си в митниците

CV

Николина Ангелкова е магистър по право от УНСС. Завършва Harvard Business School през 2010 г. Министър на туризма в две правителства и служебен министър на транспорта, както и депутат от ГЕРБ. От края на 2023 г. е съветник в Министерството на инвестициите на Саудитска Арабия. Член на общността на Младите световни лидер WEF.

Други от Интервюта

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

Д-р Росен Гацин: Как да има у нас стари, известни родове? През 60-те години властта е насърчавала смяната на фамилното име

Напоследък е тренд особено българите в чужбина да търсят родословните си дървета, казва културният антрополог Още акценти от интервюто: Когато докажем, че живелият 130 г

>