Китай прати не екипаж, а сложна техника до обратната страна на Луната
Изследваните проби може да докажат произхода и еволюцията на Слънчевата система
Китайският лунен апарат “Чанъе 6” успешно се докосна до обратната страна на Луната в неделя, за да изследва необятните южни територии на единствения естествен спътник за Земята, съобщи Си Ен Ен.
Сондата кацна в ударен кратер, известен като басейна на Аполо, разположен на ”Южен полюс-Ейткен” с диаметър около 2500 км. Предполага се, че в южния район има запаси на т.нар. воден лед. Китайската национална космическа администрация съобщи, че апаратът ще събира проби от лунната повърхност.
Това е най-сложното китайско роботизирано лунно начинание досега. Мисията се изпълнява без екипаж и има за цел да вземе първите проби от скритата и рядко изследвана страна на земния спътник. Предвидени са също научни експерименти в зоната на кацане. Устройството разполага с бормашина и роботизирана ръка за улавяне на до 2 кг лунен прах и камъни, образувани преди 4 млрд. години.
В рамките на 2 дни пробите трябва да бъдат взети и натоварени от роботизираната машина. След това тя трябва да се върне в лунната орбита и да се скачи за по-голяма сонда, като прехвърли иззетите материали в специална капсула, която да ги пренесе до Земята за изследвания.
Експерти смятат, че те биха могли да предоставят ключови улики за произхода и еволюцията на Луната, Земята и Слънчевата система.
Успешното кацане на Луната е значителен напредък за амбициозния план на Пекин да прати астронавти на единствения естествен спътник на Земята до 2030 г. и да изгради изследователска база на южния ѝ полюс.
Кацането бележи втория път, когато мисия успешно достига обратната страна на Луната. Китай за първи път завърши този исторически подвиг през 2019 г. със своята сонда “Чанъе 4”.
Ако всичко върви по план, мисията, която започна на 3 май, ще продължи 53 дни. Успешното ѝ изпълнение може да направи Китай доминираща космическа сила.