Китай прати не екипаж, а сложна техника до обратната страна на Луната

02.06.2024 22:46
Лунната сонда “Чанъе 6” на космическата площадка Уенчанг в Китай СНИМКИ: РОЙТЕРС

Изследваните проби може да докажат произхода и еволюцията на Слънчевата система

Китайският лунен апарат “Чанъе 6” успешно се докосна до обратната страна на Луната в неделя, за да изследва необятните южни територии на единствения естествен спътник за Земята, съобщи Си Ен Ен.

Сондата кацна в ударен кратер, известен като басейна на Аполо, разположен на ”Южен полюс-Ейткен” с диаметър около 2500 км. Предполага се, че в южния район има запаси на т.нар. воден лед. Китайската национална космическа администрация съобщи, че апаратът ще събира проби от лунната повърхност.

Това е най-сложното китайско роботизирано лунно начинание досега. Мисията се изпълнява без екипаж и има за цел да вземе първите проби от скритата и рядко изследвана страна на земния спътник. Предвидени са също научни експерименти в зоната на кацане. Устройството разполага с бормашина и роботизирана ръка за улавяне на до 2 кг лунен прах и камъни, образувани преди 4 млрд. години.

В рамките на 2 дни пробите трябва да бъдат взети и натоварени от роботизираната машина. След това тя трябва да се върне в лунната орбита и да се скачи за по-голяма сонда, като прехвърли иззетите материали в специална капсула, която да ги пренесе до Земята за изследвания.

Експерти смятат, че те биха могли да предоставят ключови улики за произхода и еволюцията на Луната, Земята и Слънчевата система.

Успешното кацане на Луната е значителен напредък за амбициозния план на Пекин да прати астронавти на единствения естествен спътник на Земята до 2030 г. и да изгради изследователска база на южния ѝ полюс.

Кацането бележи втория път, когато мисия успешно достига обратната страна на Луната. Китай за първи път завърши този исторически подвиг през 2019 г. със своята сонда “Чанъе 4”.

Ако всичко върви по план, мисията, която започна на 3 май, ще продължи 53 дни. Успешното ѝ изпълнение може да направи Китай доминираща космическа сила.

Други от От страната и света

Полицията не може да спре Гергана да тормози Дара Екимова от фалшиви профили

Причината е в дефиницията на киберзаплаха, обясни министър Атанас Илков МВР не може да спре Гергана Неделчева да прави фалшиви профили в социалните мрежи и така тя да престане да заплашва певицата

Ресторантът длъжен да информира, ако в шопската салата сиренето е с палмова мазнина

Земеделското министерство променя наредба след многобройни запитвания на потребители Ако в сиренето, което се използва за различни ястия по ресторантите, се съдържа палмова мазнина

С 220 млн. лв. за ремонт голямата батерия - “Чаира”, ще заработи след 3,5 години

Две обществени поръчки на обща стойност над 220 млн. лв. обяви Националната електрическа компания. Те са за проектиране и подмяна на първи и четвърти агрегат на Помпено-акумулиращата

Ще падат ли хапчета като бонбони от машини, карат се депутати и фармацевти (Обзор)

Браншът плаши с протести и че ще сезира ЕС. А сега един да носи на село куфар с лекарства за всички, добре ли е, питат политици Могат ли вендинг машините за лекарства да отворят път към злоупотреба

Достойният българин Йоско Алипиев, който даваше по 100 лв. за шестица в училище, с нови вълнуващи каузи

Всяка седмица ще организира благотворителна вечеря, а целият оборот ще отива за нуждаещи се Бургаският бизнесмен Йоско Алипиев, който се прочу с това, че раздава финансови премии на работниците си

>