Психолози: Половин милион българи страдат от хранителни разстройства

02.06.2024 20:36

Сериозен ръст на хората с хранителни разстройства у нас наблюдават психолози. По техни данни става дума за близо 500 хиляди души, а най-засегнатите са тийнейджърите. Как 30 килограма телесно тегло се възприема за наднормено и какъв е пътят на спасението от анорексията?

"С всяко измерване на кантара започвах да се ограничавам все повече и повече. Все си казвах, че трябва още няколко килограма да отслабна", споделя Диана Одринска.

Така анорексията влязла в живота й. Притеснителната и артистична ученичка неусетно започнала да вижда храната в числа и да измерва всяка калория.

"Много се влияех от това, когато видя човек примерно, че е по-слаб от мен, веднага ме връхлитаха мисли, които ми казваха, че трябва и аз да стана толкова слаба. И затова е важно, когато човек забележи такива неща, които се случват с него, веднага да потърси помощ", категорична е Диана.

"Тя е една от малкото ми клиентки, които дойдоха много мотивирани. Изключително уплашена от това, че трябва да качва килограми, както е всяка една от тях, но в същото време мотивирана, съдействаща", коментира Полина Василева, която е психолог.

Минус 20 килограма по-късно Диана сама осъзнала, че има проблем - споделила с родители, приятелки, потърсила психолог.

"Редовно в кабинета идват момичета, които тежат по 30 кг. Това можете да си представите, че е един ходещ скелет, понякога вече с рани по себе си. Те в огледалото виждат едни дебели бедра, огромни бузи", каза Василева.

Проблемът у нас - независимо дали е анорексия, булимия или безконтролно преяждане, все още се смята за тема табу и дори се възприема като глезотия. Но не е.

"Все още чуваме това е лиготия, нищо ти няма, да ти имам проблемите, както си спряла да ядеш, така и ще започнеш. Така не бива, това са наистина сериозни заболявания, смъртността при тях е висока", категорична е психоложката. 

Макар и труден, пътят за възстановяване е постижим. А основната съставка в рецептата е обич към себе си и приемане. Да се заобича продължава да се учи и Диана, но вече е направила първата стъпка, като е потърсила помощ.

"Важното е човек да се приема такъв, какъвто е и дори да вижда някакви кусури в себе си, да ги приема", категорична е Диана Одринска.

За 18-ия си рожден ден, Диана си пожела да може да помага така, както са помогнали на нея, пише БНТ

Други от Докторе кажи

Нова наредба на австрийското здравно министерство за борба с шапа

В понеделник влиза в сила нова наредба на министерството на здравеопазването за борба с шапа,  която целенасочено коригира съществуващите ограничения за внос, се казва в съобщение за медиите

Отстраниха присадения свински бъбрек на американка 4 месеца след трансплантацията

Лекари са отстранили присадения на американка свински бъбрек, след като организмът й е започнал да го отхвърля - малко повече от четири месеца след трансплантацията, което все пак е рекорд

Изписаха шестима пострадали при пожара в Кочани, настанени в Пловдив и Варна

Изписаха трима от пострадалите при пожар в Кочани, Северна Македония, които бяха хоспитализирани в Пловдив и Варна. Това съобщиха от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ)

Силви Кирилов: Още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Все още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации. Това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на заседанието на комисията

Лекарският съюз предлага да се повишат стойностите на някои медицински дейности, плащани от НЗОК

Лекарският съюз предлага да се повишат стойностите на някои медицински дейности, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това съобщиха от Българския лекарски съюз (БЛС) след