БАН започва втори етап от програмата "Млади учени и постдокторанти"

31.05.2024 18:11
Българската академия на науките КАДЪР: Фейсбук/Българска академия на науките - БАН

Българската академия на науките (БАН) започва втори етап от програмата "Млади учени и постдокторанти", финансирана от Министерството на образованието и науката (МОН). Това става с решение на Управителния съвет на БАН от 30 май, съобщава пресцентърът на научната институция.

Програмата "Млади учени и постдокторанти - 2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.

Програмата е и в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030, а именно - привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство. 

Чрез изпълнението на програмата ще се насърчат млади учени и постдокторанти към научноизследователска работа и ще се подпомогне тяхното кариерно развитие. Като резултат ще се постигне устойчиво развитие и възпроизвеждане на научния капацитет на национално ниво. 

Програмата е и в изпълнение на препоръката на международния панел за оценка, реализиран в рамките на инструмента на Рамковата програма на Европейския съюз на научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020" за подкрепа на политиките, която се отнася за насърчаване на млади учени и постдокторанти, и за подпомагане на развитието на тяхната кариера.

БТА припомня, че Министерският съвет на 22 май т.г. одобри 7,5 млн. лева за изпълнението на втория етап от Националната програма "Млади учени и постдокторанти - 2". Съгласно описаните в програмата критерии средствата се разпределят между 25 държавни висши училища, Българската академия на науките, Селскостопанска академия, Военномедицинска академия, Националния център по заразни и паразитни болести и Националния институт по метеорология и хидрология, съобщи тогава правителствената пресслужба. 

По първия модул на програмата ще се привличат и назначават млади учени, които нямат договор за работа с конкретно висше училище или научна организация. Могат да бъдат подкрепяни и вече назначени асистенти, главни асистенти и докторанти, включително в задочна и самостоятелна форма на обучение. 

Новоназначените млади учени ще получават възнаграждение от 1200 лв. на месец. Младите учени, вече наети по друг договор в същата организация, ще вземат допълнително от 200 до 600 лв. месечно. И в двата случая са включени средствата за осигуровки за сметка на работодателя. 

Модулът "Постдокторанти" е за учени с образователна и научна степен "доктор" от българско или чуждестранно висше училище или научна организация, придобита преди не повече от пет години. Те кандидатстват за финансова подкрепа с проектно предложение по актуална научна тема. Проектът трябва да бъде на високо научно ниво, да има детайлна програма и подробен финансов план. С предимство ще се класират постдокторанти, които не работят в конкретно висше училище или научна организация.

Други от Просветни

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

Цоков обсъди включване на обучения за пилоти на дронове в STEM кабинетите

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с председателя на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи (ATOS) Радослав Атанасов

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще окаже финансова помощ за образование на 21 младежи

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта" ще окаже еднократна финансова помощ за образование на 17 студенти в първи курс и четирима отлични ученици в 12-и клас

Обмислят 6 специалности във ВУЗ да станат защитени и без такси

Бизнесът и държавата очакват недостиг на работна ръка в 4 IT специалности и в две от авиационния и енергийния сектор, съобщава БНР. Затова предлагат от следващата година те да станат защитени

>