Експерт: Пренаселеността в големите градове скъсява живота
Пренаселеността в големите градове оказва влияние и води до скъсяване на продължителността на живота. Това каза доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН.
Над 40% от населението в страната е разпределено в осем общини, а над 70% в големите градове. Най-малката по териториална област у нас е София, а същевременно точно тя е най-голяма по население. Освен в столицата броят на населението в нито една друга област не надхвърля един милион души.
„В развития свят над 70% от населението живее в градовете, а 30% в селата. Това е така, защото промишлеността, индустрията и услугите, привлича най-много хора в големите градове. Селското стопанство се механизира с всяка следваща година. Това е и причината работните места в този сектор да са по-малко. Нормално е хората да търсят препитание в градовете", коментира Черкезова.
По нейни думи качеството на живот се намалява поради свръхурбанизация, концентрация на замърсяването, шумозамърсяването, но достъпът до качествено здравеопазване и образование, както и повече работни места. „В България има намаляване на броя на селищата, поради обезлюдяване. Качеството на живот там е под въпрос. Има разрушена инфраструктура, липса на достъп до здравеопазване, ограничен достъп до лекарства, населението е застаряващо", каза още доц. Черкезова.
Доц. Черкезова обясни, че продължителността на живота има връзка с това как живеем. „Тази пренаселеност в големите градове, също оказва влияние и води до скъсяване на продължителността на живота. Неравенствата могат да доведат до висока смъртност", добави тя пред NOVA NEWS.