Без регистрация на "репресирани македонци", прозира опит да работят срещу единството на нацията
Сдружение с нестопанска цел "Дружество на репресираните македонци в България, жертви от комунистическия терор" поиска да бъде регистрирано, но Агенцията по вписванията отказа, а Окръжният съд в Благоевград със сериозни аргументи потвърди отказа.
Според съда във формулираните в Устава цели прозира, насочване дейността на сдружението срещу единството на нацията. В Устава е записано, че сдружението цели „опазване и популяризиране на македонското културно и историческо наследство, .да съхранява, развива и предава на поколенията историческата истина за македонския въпрос и работата за неговото решаване..". Сдружението щяло да "организира и развива дейност, възстановява и изгражда паметници, свързани с македонското минало и наследство", "да работи за защита правата на македонците", "да организира изнасянето на лекции, беседи и доклади за миналото и настоящи проблеми на македонския народ", "организира регионални Македонски събори, чествания на исторически дати и събития", "да извършва самостоятелна събирателна дейност на исторически, мемоарни и архивни материали, свързани с историята и репресиите срещу македонците".
"Тази цитирана дейност за постигането на целите, обсъдена със самите цели и при същевременно отчитане от съда на споровете по отношение на български исторически личности и събития, е дейност, която съдът преценява, че е с насоченост срещу единството на българската нация. А дейност насочена срещу това единство или към разпалване на национална и етническа вражда е забранена от императивната норма на чл. 44 ал. 2 от Конституцията на РБ", мотивира се съдът и отказва регистрация.
Македонистите са опитали да използват осъждането на България в Европейския съд по правата на човека, за да получат регистрация. Съдия Надя Узунова обаче е категорична, че "решенията на ЕСПЧ не влияят върху самостоятелната оценка, която съдът прави на документите и обстоятелствата, съобразно вътрешното си убеждение и закона по всяко конкретно дело".
Решението не е окончателно и може да се обжалва.