Как им измислят имена на улици? Сякаш да мъчат хората там и пътуващите
Има много кръстени на не особено известни личности. Знаете ли какво е "15 ноември"? "Цар Асен" се бърка с "Цар Иван Асен II"
Основната задача на името на една улица е лесно да се намира, запомня, изписва, да се произнася по еднакъв начин.
За съжаление, в България чрез имената се преследва увековечаване на хиляди почти никому неизвестни хора. В много малко държави по света има толкова голям процент улици, носещи имена на хора.
При това имената на улиците се променят с времето, защото
политиците болезнено гонят
обезсмъртяване чрез тях, но пък нали политиците се сменят. Едни са били имената до социализма, други по това време и отново други – след него, и т.н. Нелепо е за човек, който е направил нещо, името му да виси на улична табела и масово никой да не знае за него. А такива герои има всякакви – майстори, политици, даже и профсъюзни активисти. И далеч не всички са с положителен принос. Имената на някои от тях се намират само след щателно търсене в интернет. Да знаете например кой е Владимир Минков – Лотко, чието име носи улица?
Манията за увековечаване с кръщаването на улици е изгубена кауза. Например за колко човека,
живели преди повече от 2500 г.
знаете? Ще се преброят на пръстите на ръцете – Омир, фараонът Рамзес и още няколко. А известни ли са ви подробности за тях като личности ? Почти никакви. Даже за Омир се спори дали реално е съществувал като личност. А и тези хора ще си стоят дълго в историята и без да има улици на тяхно име. Тази работа, дето името на някой щяло да се помни вечно, просто не е вярна.
Имената на хора като цяло са по-трудни за запомняне, отколкото на красиви и характерни наименования на улици извън тях – “Съборна”, “Леге”, “Солунска”, “Витоша” и т.н. Естествено, не става въпрос за изявени исторически личности като хан Крум, Хаджи Димитър, Васил Левски, Патриарх Евтимий.
Друг проблем с имената на улиците е, че част от тях се произнасят неточно и не е ясно как се изписват. Да вземем за пример дългото и трудно за произнасяне име на ул. “Свети Осий Кордобски” в София.
При търсене в Google map
някои изписват името ѝ като “Св.” вместо “Свети” или пък пишат Кордопски, като подменят б с п. А като го кажеш на доставчика на храна, той си го записва най-често грешно и след това не може да намери улицата.
Не се ли сеща някой, че имената трябва безпроблемно да служат за индивидуализация и ориентиране. А и не е необходимо тези на светци да висят по табелите. Не стига това, ами официалните адреси в общината на такава улица се водят не на името ѝ, а на жилищна група Южен парк + номера на блока. Търсенето в Google обаче e само по името на улицата. Никой в общината не си е направил труда да синхронизира несъответствието.
Сложни за произнасяне и записване имена на улици има много. Джавахарлал Неру е с огромен принос за създаването на Индия, но името му едва ли е подходящо улица в България.
Дали всички у нас са сигурни как се изписва улица “Кукуряк” или “Кадемлия”? Не, не са. Мнозина изписват първото име като
“Кокоряк” (от кокоря се), “Кокуряк” или “Кукоряк”
А второто – като “Къдемлия”.
Съвсем не всички са сигурни дали имената на улици, в които има цифри, се изписват с цифри, или с думи. Например “1 май” или “Първи май” (изписват ги впрочем и по двата начина), или пък “15 ноември”. Знаете ли обаче какво означава името “15 ноември” - тогава е началото на 40-дневния рождественски пост. Добре че са го сложили като име на улица, че да се светнем за това.
Сигурни ли са всички дали ул. “Сашо Николов Сладура” се изписва с тире, или без тире? Едва ли. А улици с тирета дал господ.
Само в София през различните периоди има над
няколкостотин улици с дублиращи се имена
През 2007 г. са били 558. Общината положи някакви усилия, но проблемът си остава. Например и в момента в района на Столичната община има 9 улици с името “Малина”! А в приетата от СОС наредба изрично е записано: “При наименуване и преименуване на общински обекти не се допуска използване на дублетни или приблизително еднакви наименования на улици, булеварди и площади”!
Подобни дублирания има в повечето големи градове. Някои от тези улици даже са в един и същи район. Което си е проблем, ако търсиш улицата на електронна карта. Особено много съвпадат улиците, обозначени с цифри.
Объркващо е и когато улиците носят имена, които съвпадат частично – “Левски” и “Васил Левски”, “Цар Иван Асен II” и “Цар Асен” и т.н.