Заможните от градовете избират депутатите у нас, бедните и възрастните все повече пас

27.05.2024 08:00 Мила Гешакова
Избори СНИМКА: Архив

Политолози с мащабно изследване на 6 изборни вълни за фондация "Фридрих Еберт":

- Отказващите да гласуват не са неграмотни, а се чувстват излъгани и искат гаранции, че някой рязко ще подобри живота им

- Само 1/3 възприемат, че са представени в парламента. 

- Профилът на непредставените: през 2013-2017 г. млади жени висшистки, на 3-те избора през 2021 г. - мъже на средна възраст от малки градове

Честите избори и нарастващият брой българи, които се чувстват непредставени в парламента, мотивират съпротива да се отиде до урните - този е сред изводите на политолозите Иван Банков, Стефан Георгиев и Станислав Додов. Тримата са автори на доклада “Непредставителна демокрация: Кои не са представени в българския парламент?” за немската фондация “Фридрих Еберт”, който бе оповестен наскоро.

Ако през 90-те години на миналия век е било трудно да срещнете българин, който не е гласувал, днес избраният през 2023 г. български парламент

представлява едва около 40% от имащите право на глас,

пишат в анализа си тримата политолози.

Тенденцията е от 2013 г. и до парламентарните избори през ноември 2021 г. между 51 и 66%, или всеки 2-ма от

трима избиратели да нямат свои депутати в парламента.

Три са профилите на непредставените гласуващи и негласуващи на 6-те парламентарни вота в периода 2013 - 2021 г., които обособяват тримата изследователи:

1. Негласуващи непредставени в парламента

2. Гласуващи, но за партии под 4-процентната бариера и затова непредставени,

3. Гласуващи за партии, влезли в парламента, но възприемащи се като непредставени от тях.

Няколко фактора променят профила на непредставените за целия изследван период, отбелязват те. Единият е, че расте делът на негласувалите, а намалява този на пусналите бюлетина за партия, която не прескача 4-процентовата бариера.

Другият е, че откакто опцията “Не подкрепям никого” е въведена през 2017 г., броят на гласуващите с нея нараства. Ако на трите предсрочни вота през 2021 г. броят им спада до 35 725 души, след тези през 2022 г. вече наброяват 87 635, а на вота през 2023 г. са 109 095.

В хода на интервютата с непредставените избиратели изниква групата на хора, които са гласували, но избраниците им не са отговорили на очакванията им, поради което се чувстват непредставени.

В нея между 2013 и 2017 г. по-често попадат жени на възраст между 18 и 34 години, висшистки, заети или студентки.

На трите избора през 2021 г. обаче в същата група преобладават мъжете на възраст 34-49 години, със средно образование, заети или студенти.

Изследователите оборват твърдението, че

възрастните над 65 г. са

свръхпредставени в парламента. Непредставени във възрастовата група 65+ през 2013 г. се оказват 58%, а през ноември 2021 г. достигат цели 70%.

По около две трети от българите на възраст 18-25 г. и 35-64 г. също са непредставени в парламента, пишат авторите в анализа си.

Към 2021 г. непредставени са 80,5% от българите с основно, 65% от тези със средно и 34% с висше образование.

За същия период делът непредставени в селата скача от 45 на 65%, но в градовете варира между 50 и 55% от 2013 до 2021 г., като непредставените столичани намаляват със 7%.

Изследователите стигат до извода, че представителството в парламента се фокусира все повече в икономически активните българи в млада и средна възраст (26-49 г.) с висше образование, живеещи в градовете. Наричат ги широка средна класа и в някакъв смисъл буржоазия. “Става дума за притежатели на финансов, културен и социален капитал или поне със сигурност генератори на по-висока стойност тук и сега. Хора, за които може би

гласуването е най-малкото застраховка за обозрими

рискове

– имуществени, семейни и др., и най-много инвестиция в по-добро бъдеще. Докато беден човек на село, гимназист или пенсионер има малко да губи”, обясняват изследователите.

По думите им такова положение кореспондира с доминиращия откъм идеологии и политически програми състав на парламента през изследвания период - “консервативни и либерални, градски десни партии с ясни пробизнес виждания и строги фискални политики. Дори националистическите идеи, съответно партии, все по-силно са застъпени сред представените, което потвърждават и изследванията”.

От данните става ясно, че представените са в житейски по-добра ситуация (живеят в по-големи градове, в активна възраст са, заети) от непредставените. “Вероятно протича мащабен процес на изключване на групите в по-неизгодна социалноикономическа ситуация, което на свой ред влече след себе си и политическо такова”, е изводът на тримата автори.

Според тях двете групи - представени и непредставени, имат доста противоположни представи една за друга. Представените се възприемат като свободомислещи хора, които следват интереса си. Разглеждат представителството в морални категории, за тях то е въпрос на ангажираност в политическия процес.

Непредставените се имат за манипулирани да гласуват против своя интерес и очакват властта да подобри забележимо материалното им състояние.

В групата на представените промяната в политическия живот минава главно през замяна на “старите” с “нови” лица или чрез по-радикални реформи, или чрез поколенческа обнова. Но ако за тях новите лица вече са дошли, а поколенията вече се сменят, за непредставените това не само че не се случва, но е и невъзможно, твърдят тримата изследователи. Представените освен това много повече се фокусират върху образованието, манталитета, морала, уменията, личните качества на депутатите. Непредставените - обратното, остро ги критикуват за това, че

“получават тлъсти заплати”, а “не се грижат за народа”.

Според политолозите отказът от гласуване през последните 3 г. не е защото хората са аполитични, неграмотни и нискоквалифицирани, а поради разбирането, че като гласуват, легитимират нещо, което не води до положителни промени в живота им. Затова обясняват негласуването им като съпротива в рамките на режим и система, които за мнозинството от хората буксуват и животът им не се променя. Изследователите тълкуват това като белег за възможен разпад на цялостния институционален ред и нормите, които го създават.

Парламентите между 2013 и 2021 г. със среден живот 504 дни и с 4 до 8 партии

Средната продължителност на живота на шестте народни събрания - от 42-ото до 47-ото, е 504 дни срещу три пъти по-дълъг стандартен мандат на предишните от около 1461 дни.
Според изследователите само 44-ото НС изпълнява 4-годишния си мандат. А избраните през 2021 г. парламенти, които са половината от шестте, визирани в изследвания период, са се задържали по-малко от година дори.
За това време в парламента е имало представители на 4 до 8 партии и коалиции. Най-трайно е присъствието на ГЕРБ(-СДС), ДПС и БСП/Коалиция за България (във всеки парламент), а най-краткотрайно (по веднъж) - на Реформаторски блок, "Продължаваме промяната" (ПП), "Воля" и "България без цензура"/"Български демократичен център - Народен съюз".
От общо 15 партии и коалиции в НС две - БСП и АБВ, са леви, четири - по-скоро центристи (ПП, ДПС, БДЦ-НС и "Изправи се! Мутри вън!" /"Изправи се! Ние идваме!").
Останалите 9 от общо 15-те партии и коалиции принадлежат отчетливо вдясно, най-вече в по-консервативната част на компаса, пишат авторите. Парламентът по време на целия период е нестабилен като структура и състав, с често променящи се коалиции. И според тях това се отразява на разбиранията на интервюираните за функциите на парламента като институция.

Други от От страната и света

София отново засиява с магията на Sofia Christmas Fest!

На 22 ноември, от 18:30ч. в парковото пространство пред НДК ще бъде официално открито третото издание на Sofia Christmas Fest – най-очакваният коледен фестивал, който носи празничния дух на София

Разкриха импровизирана нелегална бензиностанция до Любимец

Разкриха импровизирана нелегална бензиностанция до Любимец при съвместна проверка на икономически полицаи със служители от Националната агенция по приходите

АПС пита двама министри защо се бавят пари по проекти за общини на ДПС

Алиансът за права и свободи на Ахмед Доган е провел среща със служебните министри на финансите Людмила Петкова и регионалното развитие Виолета Коритарова след получени сигнали от общини на ДПС

Пенсионер е задържан за стрелба с пистолет на спирка

Пенсионер е задържан в полицията, защото стрелял на автобусна спирка. Инцидентът е станал в дупнишкото село Самораново. 67-годишен мъж от селото е задържан вчера от дупнишки полицаи за хулиганска

Задържаха румънец, опитал за втори път да вкара мигранти в страната

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност гражданин на Румъния, противозаконно подпомогнал чужденци да преминат в страната. На 20.11.2024 г. около 09,35 часа на ул

>