Без буйна радост и скъпи коли след края на гимназията в Англия - 200 паунда и толкова!
Някои сами си изкарват парите за бала - родителите не искат да плащат. Голямото събитие е дипломата от университет
Да завършиш гимназия, някога е било наистина специално събитие в живота на човек, тъй като далеч по-малко хора са успявали да го направят. Най-често причините са били финансови. Нямало е обаче и толкова добре изградена образователна система навсякъде.
Отдавна обаче не е така. Мнозинството хора, особено в развитите държави, стават абитуриенти. Стремят се да стигнат до университет и завършването на гимназия не се възприема като толкова преломен момент. Затова абитуриентските балове започват да изглеждат малко лишени от смисъл. Даже в Англия открито гледат на тях като на американска измислица, внушавана най-вече чрез различни филми. Не влагат много емоции и средства в тях.
Проучвания показват, че семействата в Обединеното кралство харчат около 200 паунда, или 456 лева, за абитуриентски бал на своето дете, като 85% от завършващите се опитват да направят този момент от живота си по-специално събитие. Купуват си бални дрехи и отиват на вечеря или дискотека със съучениците си. Няма я обаче познатата на други места помпозност с дефилиране по централни градски улици, предшествана от големи семейни събирания. Повечето родители не придружават децата си до мястото на бала, а някои дори не отделят пари за него.
Причината е, че във Великобритания на завършването на гимназия не се гледа като на някакво голямо постижение. Семействата празнуват истински, ако детето им се дипломира в университет, защото английското висше образование наистина дава повече възможности за добра кариера и доходи.
Абитуриентските балове в Англия се провеждат през юни или юли, около края срока или полагането на изпити. Идеята е зрелостниците да се забавляват една вечер със своите съученици, преди всеки да поеме своя път в живота. Някои си организират луксозни вечери в петзвездни хотели, а други най-обикновен купон с балони и кетъринг в училищната зала.
Избягват се балове, които биха натоварили неразумно семейните бюджети. Тъй като повечето родители не са склонни да харчат много средства, някои тийнейджъри се хващат за месец-два на работа като продавачи в магазин, сервитьори или детегледачи, за да си изкарат пари за желаната бална рокля или костюм.
Но заради агресивното навлизане на бързата мода и интернет търговия този разход също вече не е доста голям. Младите хора в Англия безпроблемно си купуват или наемат дреха за една вечер за 20-40 паунда, в която да се чувстват специални. Наясно са, че след това е вероятно никога повече да не я облекат.