Балонесите изкарват по 300 лева на вечер от бакшиши

25.05.2024 14:20 Надежда Алексиева
Нощният живот в Слънчев бряг не спира до зори. СНИМКА: ЕЛЕНА ФОТЕВА

Балонесите с по-малко труд от сервитьорките изкарват много повече от тях.

Между 200 и 300 лв. на вечер си докарват продавачките на балони с газ.

Надникът им не е голям - не повече от 25-30 лв., полага им се и процент от продажбата - 2-3 лв. на балон, но затова пък благодарността на клиентите докарва сериозен приход.

Има и конфузни ситуации, разказва сервитьор в голямо нощно заведение в морската столица.

Една вечер наш клиент се договори с балонесата за малка отстъпка и започна да поръчва на поразия. Сметката набъбна до 5000-6000 лв. Той беше вече доста почерпен, плати я, но на другия ден дойде да иска да му върнат част от парите, един вид като лоялен клиент. Мисля, че му върнаха някакви пари. Голям екшън беше. Безумно е да се пилеят толкова много пари за това краткотрайно удоволствие, разказва младият мъж, който работи, докато следва висше образование.

Поръчай бутилката

Цената на един балон е 8-10 лв. Баровците поръчват направо бутилка. Тя идва с комплект балони, които купонясващите сами си пълнят на воля. Струва 400 лв. и съдържа газ за 80 балона, като доставната ѝ цена е едва 15 лв.

При наргилетата е по-кротко. Пари не се правят особено, най-много стотина лева, и то в клубове в най-натоварените нощи в почивните дни.

“Не мисля, че е опасно, просто ефектът е много кратък - едно-две вдишвания и толкова, плюс това е много скъпо удоволствие”, споделят младежи.

Експерти от РЗИ съвместно с полицията проверяват по подаден сигнал в заведения и взимат патроните с газ. Последната проверка е от миналото лято, когато е съставен и единственият акт.

Нормативната наредба не го забранява напълно, забранен е за употреба в закрити помещения, на открито - не е, уточнява главният секретар на инспекцията д-р Цеца Янкова.

Много е сложно, казусът не е изчистен нормативно, децата ни го дишат, а той никак не е безобиден, добавя д-р Юлия Витлянова, директор дирекция “Обществено здраве” в РЗИ.

Други от От страната и света

Боян Рашев: Не може да измерваш развитието на света само с въглеродни емисии

„Дискусията за устойчиво развитие се сви в рамките на едно измерване на въглеродни емисии. Това е неадекватно. Не може да измерваш развитието на света по този начин

Европейските пазари затвориха с лек ръст

Индексите на европейските пазари затвориха с лек ръст в понеделник, подкрепени от положителното настроение в САЩ след като в петък Доналд Тръмп номинира Скот Бесънт за министър на финансите в

Две бебета се борят с тежък рак

Две бебета водят тежка битка за оцеляване и се провеждат спешни кампании за набиране на средства за тях. "Вместо да се радвам на едномесечното си бебе, аз се моля то да оцелее"

Кондов и Мануeл Сарацин обсъдиха по европейската перспектива на страните от Западните Балкани

Вижданията си по европейската перспектива на страните от Западните Балкани обмениха служебният министър на външните работи Иван Кондов и специалният представител за Западните Балкани на Германия

Инвестиции в недвижими имоти: рентабилни или не?

Недвижимите имоти са един от най-сигурните начини за дългосрочно инвестиране. Те предоставят възможност за пасивен доход, запазване на стойността на капитала и дори увеличаване на неговата

>