Петър Куленски: Пазарджик вече се движи с нова скорост, водим преговори с два университета да открием филиали

21.05.2024 07:00 Диана Варникова

- Г-н Куленски, на 5 ноември 2023-а бяхте избран за кмет на Пазарджик. Какво ви мотивира да се кандидатирате за управник на родния си град? Вие сте 38-годишен, работили сте в известна международна кантора, бяхте народен представител в три парламента.

- Може би трябва да разделя отговора си на две части - кое ме мотивира да се включа в политиката и кое ме мотивира да се включа в местната политика.

Дълги години като активен гражданин съм имал позиция, гласувал съм на всички избори

Много от процесите в държавата и нещата, които се случваха, не ме удовлетворяваха. Именно затова през есента на 2021 г. взех решение - разбира се, след като се допитах до семейството си, да се впусна в политиката и да приема предложението да бъда част от листите за 47-ото народно събрание.

Чувствах се на мястото си - там, където се коват законите. Но пътят, по който се влачеше Пазарджик, не ми харесваше изобщо, не удовлетворяваше и жителите на моя роден град. Вярно е, че кампанията отдавна мина, но фактите са такива, каквито са.

По данни на официалното преброяване на населението от 2021 г. Пазарджик в периода 2011-2021 г. стана най-обезлюдяващият се областен град.

18 хил. души бяха напуснали Пазарджик - това е всеки четвърти жител

Така желанието за по-добро развитие на моя роден град ме мотивира да напусна мястото си на народен представител в 49-ия парламент и да се включа в изборната надпревара за кмет на Пазарджик.

- Вашата кандидатура успя да обедини доста разноцветни личности, представляващи различни партии и коалиции и инициативни комитети. Осем претенденти за кметския стол тръгнаха с вас.

- Да, действително, това, което се случи между първи и втори тур, беше нещо безпрецедентно. Показахме на хората в цяла България, че когато сме заедно, когато сме обединени, когато имаме обща цел и си подадем ръка, няма сила, която да ни спре.

Така се случи и тогава. Седнахме, разговаряхме с колегите. Нито един от тях не беше доволен от начина, по който градът се е развивал в последните години. Стигнахме до извода, че всички имаме една обща цел - това е промяната към по-добро за нашия град, за нашата община.

Затова се сплотихме и успяхме заедно да постигнем този резултат.

- Какво наследихте от предишното общинско ръководство? Кои са най-неотложните проблеми, които трябва да решавате?

- След встъпването ми в длъжност в средата на ноември миналата година с екипа ми заварихме общината "на червено". Без пари в сметките, със запорирани сметки - само преките задължения заедно с изтеглените банкови и небанкови кредити бяха близо 70 млн. лв.

Нашата първа задача бе да спрем течовете в общината, да спрем безконтролните и нецелесъобразни харчове, които общината бе извършила в последните години, да въведем финансова дисциплина.

Благодаря на Министерството на финансите, че

през февруари ни отпусна безлихвен заем от 11 млн. лв.,

с който рефинансирахме стари задължения и по този начин само от лихви и разноски да спестим над 4 млн. лв. на данъкоплатците на Пазарджик.

Този процес продължава и към момента. Финансовото състояние е стабилизирано, но все още имаме огромни задължения от предишното управление, които трябва да връщаме - на местни фирми, на доставчици.

Те са извършвали определени дейности и услуги и не им е плащано - често с повече от година. Сумите надхвърлят 25-30 млн. лв.

- Кои са по-важните проекти, върху които сте фокусирали вниманието на екипа си - за подобряване на градската среда, за инфраструктурата?

- Когато встъпих в длъжност, заварих почти нулева проектна готовност. Това са проекти с издадени разрешения за строеж. Имаше само 2 или 3 такива. Именно затова в инвестиционната програма за държавния бюджет за 2024 г. сме заложили важни основни проекти, които искаме да се случат в община Пазарджик.

Целта ни е да дадем нов облик на градската среда

Заложили сме проектиране на ключовите пътни артерии - това са булевардите "Георги Бенковски", "България", "Пловдивска", "Стефан Стамболов", за да придобият нов, съвременен европейски облик.

Заложили сме реновиране на жизнената среда в няколко квартала.

В момента тече обществената поръчка за реновирането на жк "Марица Болницата", където следва да получим 14 млн. лв. от държавата.

Заложили сме проектиране, а се надявам да намерим финансиране и за реновиране на градската среда в широкия център, кв. "Ябълките".

Заложили сме средства за изграждането на ВиК инфраструктура. До седмици или месец се очаква да стартира изграждането на ВиК в село Ивайло. Между другото, това е един от най-големите ВиК проекти в страната - финансирането в размер на 23 млн. лв. беше осигурено от държавата.

Жителите на Ивайло ще имат нова водопроводна и канализационна мрежа. Заложили сме и изграждане на ВиК инфраструктура и на село Мокрище.

Други проекти ще бъдат реализирани с капиталовата програма - това са

основни ремонти на улици, на водопроводи както в Пазарджик, така и по селата

Важен проект за нас е и подмяната на осветлението по селата. Кандидатствахме по плана за възстановяване и устойчивост за 2 млн. лв. и по този проект ще сменим осветлението в 14 населени места с модерни LED лампи, с интелигентни системи за управление.

Ако този проект се окаже успешен, ще работим за това да намерим финансиране и да сменим осветлението и в останалите села в община Пазарджик.

Имаме доста сериозни планове как да изглеждат населените места и общината ни след 4 г.

Дай Боже, да имаме възможността да ги реализираме.

- Имате ли визия как да задържите младите хора - вашите връстници, в града и в общината? Наскоро имаше анкета сред гимназистите, която показа, че 30% от тях не искат да напускат Пазарджик и желаят да продължат евентуално тук висшето си образование.

- Проведохме разговори с ръководствата на две реномирани висши учебни заведения. Имах среща с новия ректор на Медицинския университет в Пловдив проф. Ангел Учиков. В момента в Пазарджик се обучават медицински сестри по програма на МУ - Пловдив.

С проф. Учиков и с ръководството на Факултета по обществено здраве си стиснахме ръцете и от началото на новата учебна година - от 15 септември, в Пазарджик да бъде разкрито изнесено обучение по две нови специалности - за акушерки и за лекарски асистенти, т.нар. фелдшери.

Имаме предварителни разговори и ще работим

това партньорство да доведе до разкриване на филиал на Медицинския университет

Разговарях и с ректора на Тракийския университет проф. Добри Ярков - за изнесено обучение в Пазарджик. През февруари бях поканен от ректора да се запозная на място с базата на висшето училище, което е едно от най-големите в България.

Тракийският университет е на 5-о място - над 10 хил. студенти се обучават в него. След това проф. Ярков и неговият екип върнаха визитата в Пазарджик. Работим за откриването на изнесено обучение на студенти.

В момента уточняваме специалностите, към които младите хора от града и областта биха имали интерес. Затова проведохме една анкета сред 500 дванадесетокласници от област Пазарджик и резултатите бяха изключително обнадеждаващи.

Една трета от тях казват, че биха останали да се обучават в родния си град и да получат висше образование, ако тук им бъдат създадени такива възможности и условия.

Истината е, че всичко тръгва първо от средата за развитие - ако я реализираме и бутаме в правилната посока, бизнесът и раздвижването на града ще дойдат по естествен път.

Постоянството е това, в което трябва да бъдем концентрирани, за да създадем условията за успех

- и на младия човек, и на града като цяло.

- Ще запазите ли стимулите за ученолюбивите, талантливите деца? Как ще ги поощрявате?

- Запазваме всички добри практики, даже ги надграждаме.

Запазват се всички данъчни облекчения за родители на спортуващите деца, на децата с артистични занимания в школи. Непрекъснато се стремим да създаваме по-добри условия, в които младите семейства да отглеждат децата си в Пазарджик. Една малка стъпка беше да облагородим детските площадки и средата, в която малчуганите играят.

От 1 януари 2025 г. ще стане факт и едно облекчение за родителите на деца, които ползват детска млечна кухня. В момента комплектът от първо, второ и трето ястие струва между 5 и 7 лв. и за много семейства сумата е наистина непосилна.

Община Пазарджик ще дотира услугата, така че децата от 10-месечна възраст до 3 години да получават разнообразно и здравословно хранене за около 2 лв. В тази връзка разработваме наредба, която ще предложим за обществено обсъждане, така че от 1 януари догодина най-малките ни жители да се хранят на достъпна цена.

Това ще бъде една ежедневна грижа, която ще получават над 2000 деца, и ще представлява наистина голяма и предвидима подкрепа за младите семейства.

- Г-н Куленски, какво ще пожелаете на съгражданите ни за празника на Пазарджик?

- Бих искал да поканя всички жители на Пазарджик и гости от цяла България на честванията за празника на града - 21 май, Деня на светите равноапостоли св. св. Константин и Елена. Погрижили сме се да има богата празнична програма.

Тя ще започне сутринта в 9 ч с отслужване на тържествена литургия в църквата "Св. св. Константин и Елена", ще продължи с празнично шествие по улиците на града.

Тържествата ще са на централния площад "Константин Величков" през целия ден. В празничната програма ще участват местни състави и танцови формации, родни звезди.

Кулминацията ще бъде "Пиано бар под звездите" в 23 ч, който ще бъде в Градините на света. Пазарджик е жив, събужда се с нови сили и имам огромното желание да споделим това със света.

Благодаря, Пазарджик! Градът ни е жив заради енергията на всички вас!

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ

И ПРИЯТЕЛИ НА ГРАДА

Пазарджик е жив и Пазарджик празнува! Отбелязваме специалния Ден на Пазарджик – 21 май, с който почитаме богатата история, жизнената култура и обещаващото бъдеще на нашия любим град. Като новоизбран кмет за мен е чест да мога да се обърна към хората и да мога да кажа най-вече: Пазарджик е жив заради енергията на всеки един пазарджиклия, насочена в обединена посока.  

Вярвам, че най-голямото богатство на нашия град са именно хората – всички, които със своя труд и всеотдайност, със своите мечти и надежди, с ежедневни актове на доброта правят Пазарджик все по-специално място.

Всички, които могат да се обединят около една идея и да я направят реалност.

Всеки ден виждам как енергията и стремежът към по-добро променят града ни. Вие сте тези, които създават бъдещето ни! Затова на този ден искам да благодаря от сърце, Пазарджик!

Благодаря на нашите учители, които вдъхновяват младите поколения; на лекарите и медицинските работници, които се грижат за нашето здраве; на предприемчивите хора, които създават нашата икономика; на всички хора, които с малки и големи усилия правите нашата общност силна и сплотена.

Пазарджик винаги е бил град на устойчивостта и единството. Нашата общност е изградена върху ценностите на сътрудничество и взаимна подкрепа, които са от решаващо значение за нашия колективен напредък.

Днес, когато празнуваме нашите постижения, ние също гледаме напред към бъдещето с нова надежда и решителност.

Днес празнуваме не само нашия град, при това в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, но и нашето единство. Заедно посрещаме предизвикателствата, заедно ги преодоляваме.

Тук, в родния ни край, можем вече да реализираме всяка своя мечта.

Нека този празник е повод да си припомним колко сме силни, когато сме заедно, и колко много можем да постигнем. А моята цел винаги е била това - което днес е мечта, утре да бъде реалността, в която живеем всички!

Честит празник, Пазарджик! Нека и всички други дни да бъдат изпълнени с радост, смях и вяра, че Пазарджик ще бъде истински добър за всички.

Нека продължаваме да обичаме и да се грижим за нашия град, както той заслужава!

ПЕТЪР КУЛЕНСКИ,

КМЕТ НА ПАЗАРДЖИК

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>