Централни хали отварят отново, този път и със сцена за млади артисти и място за срещи
Реставрацията разкри оригиналната красота на сградата, създадена от арх. Наум Торбов преди 110 години
Открита сцена със 70 седящи места в приземния етаж на Централни хали - София, е новото културно пространство в центъра на столицата, което ще отвори врати идната седмица в обновената от “Кауфланд България” сграда.
Мащабните ремонтни дейности по възстановяване на оригиналния вид и функции на най-стария покрит пазар в България приключиха и халите
отварят за първите си посетители на 23 май
Общата стойност на инвестицията надвишава 50 млн. лв., а проектът за вдъхването на нов живот на емблематичната сграда беше съобразен изцяло с препоръките на Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата.
По време на уикенда 31 май - 2 юни на всеки два-три часа там ще има културни събития с безплатен вход, съобщиха от компанията при представянето на обществения съвет, който ще развива новото културно пространство.
Негов председател е арх. Йорданка Кандулкова, а членове са шефът на Регионалния исторически музей на София доц. Венета Ханджийска, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, основателят на фестивала A to Jazz Петър Димитров и съоснователят на Free Sofia tour Стефан Огнянов.
Пространството е в сутерена на Централни хали и има независим от търговската част на първия етаж вход, като в него ще може да се влиза свободно,
без това да е обвързано с покупки
То е организирано около разкритата северна стена на крепостта “Улпия Сердика” и римската баня.
Там ще се намира и най-голямата у нас – около 500 квадратни метра, детска книжарница, както и няколко заведения: за италиански деликатесни продукти на бранда Amo La Vita, Pizza Lab, зона за услуги с обекти на Yettel, A1, Easy Pay, както и Joy Optics със засилен асортимент в предложенията си за деца.
Пространството е организирано на модулен принцип и дава възможност за сцена със 70 седящи места, която може да се отделя от останалата част на сутерена или да бъде напълно отворена в зависимост от събитието.
Фокусът на културните прояви на това място ще бъдат културното наследство, изявите на млади и изгряващи артисти, кулинарната култура и детската сцена.
От юни на сайта на Централни хали ще има програма, като
началото на редовния културен афиш ще бъде поставено наесен
За да осъществи намеренията си, собственикът на сградата - “Кауфланд България”, обяви прием на документи за кандидатстване от страна на артисти и техните мениджъри. Пространството ще им бъде предоставено безплатно заедно с техническо обезпечаване и комуникационна подкрепа. Жури от обществения съвет ще оценява проектите, като три от тях, които съберат най-много точки,
ще получат безвъзмездно и по 5000 лева
“С реализирането на проект “Централни хали” ние не само изпълнихме поетия ангажимент към обществото, възстановявайки безценната сграда, но го надхвърляме, превръщайки част от пространството в градска сцена за култура, изкуства и образователни проекти. С голямо вълнение инвестираме в развиването на нова градска сцена, като амбицията ни е да я надграждаме с богата културна програма, отворена към градски изпълнители и различни артистични формати”, каза Кремена Георгиева, мениджър “Корпоративни комуникации и социална отговорност” в “Кауфланд България”.
“Паметникът на културата не са само фасадите, а цялата архитектурно-художествена композиция, която носи в себе си духа на времето”, сподели проф. Кандулкова по време на представянето.
“В случая с Централни хали бизнесът мъдро е осъзнал, че културната ценност дава качества, които правят проекта уникален. Целта е хората да започнат да отиват в халите, защото имат среща, за да опознават историята и културата. Това е един успешен модел за опазване и социализиране на културното наследство именно когато всички по веригата са щастливи”, добави тя.
Доц. Ханджийска сподели, че преди две години, когато от “Кауфланд България” са се обърнали към тях за съдействие,
са открили нови архивни материали,
свързани с Централни хали, част от които ще бъдат експонирани в сутерена.
Сградата е реставрирана, като са разкрити докрай оригиналните метални арки, които преди над 100 години са отлети в леярните на Огюст Айфел в Париж. Възстановен е и фонтанът в центъра на търговския етаж, както е било в оригиналния проект на автора на сградата арх. Наум Торбов.
Реставрираният покрит пазар на София
ще работи за всички клиенти от 7 до 23 часа всеки ден,
като на разположение за тях ще бъдат близо 15 хил. качествени и изгодни стоки, повечето от които от български доставчици и производители. Общо над 170 са родните доставчици на месо, риба, млечни храни, хляб, плодове и зеленчуци, които ще представят стоката си под покрива на Централни хали, а за клиентите е разкрит и паркинг с 69 места.