Борбата с редките заболявания в Китай

16.05.2024 18:15 Радио Китай

Световната здравна организация определя редките болести като заболявания или поражения, които засягат между 0,065% и 0,1% от населението на Земята, пише радио Китай.

По данни на Международната федерация за редки болести, в световен мащаб са идентифицирани между 7000 и 10 000 подобни заболявания, а броят на страдащите от тях, наричани още „медицински сираци“, е около 300 милиона. Поради изключително ниския процент на заболеваемост и възможности за лечение, редките болести са се превърнали в общ медицински проблем, с който се сблъскват всички държави.

Липсата на лекарства е една от най-големите трудности. Поради малкия брой пациенти, малкия пазар и високите разходи за научни изследвания, съответно ниската икономическа възвръщаемост, е трудно фармацевтичните компании да бъдат мотивирани да се фокусират върху този сегмент. Понастоящем на глобалния пазар има едва около 800 вида лекарства за редки болести, докато за повече от 95% от тях такива не са налични.

През последните години Китай възприе каталожно управление на редките болести и от година на година засилва подкрепата за изследванията и разработването на лекарствата за тях. През 2018 г. Държавната здравна комисия публикува първата група редките болести, включваща 121 заболявания, а миналата година бе обявена и втората с още 207.

Същевременно, повече изследователи и фармацевтични компании насочват вниманието си към разработката на лекарства за редки болести. Фан Дуншън, директор на Катедрата по неврология в Трета болница към Пекинския университет дава за пример амиотрофичната латерална склероза, казвайки, че в страната се ускорява разработването на лекарствата срещу нея и 7-8 са на път да започнат клинични изследвания. През следващите 3 до 5 години в световен мащаб, „със сигурност ще има и лекарства, родени в Китай“, уверен е той.

В Китай действа също приоритетна процедура за преглеждане и одобряване на лекарствата за редки болести. Цин Сяолин, директор на отдел „Международно сътрудничество в науката и технологиите“ в Държавната администрация за лекарствата, обяснява, че Китай насърчава фармацевтичните компании да кандидатстват за лекарства за редки болести, дава приоритет на одобрението на тези с клинична стойност, за да им позволят по-бързо да излязат на пазара. Данните показват, че през миналата година най-малко 27 лекарства за 20 редки болести са одобрени за употреба.

В допълнение, към момента страната е включила в медицинското си осигуряване повече от 80 вида лекарства за редки болести, като сред тях са и някои, които дълго време не са били ефективно третирани, като например болестта на Госхаймер и миастения гравис. Очаква се тази политика да донесе повече ползи за над 20 милиона пациенти с редки заболявания в Китай.

От 1 януари пациентите с атипичен хемолитично-уремичен синдром се сблъскаха с обрат на съдбата – след като над 20 000 юана за животоспасяващите лекарства за болестта бяха поети от здравноосигурителната каса, цената на всяко едно намаля до около 1000 юана, и това даде надежда на много пациенти и техните семейства.

Освен лекарства, общността на хората с редки болести е изправена пред повече предизвикателства, свързани с трудности при диагностика и терапия. „Дете с рядка болест създава притеснение за цялото семейство, както и до увеличаване на тежестта на обществото“, каза Дюран Риг, председател на Международния съвет за редки болести, добавяйки, че повече от половината от тези заболявания са генетични и е особено важно да се създаде ефективната система за диагностика и лечение в ранен етап.

През последните години Държавната здравна комисия избра над 300 елитни болници, за да създаде националната мрежа за сътрудничеството в диагностиката и лечението на редките болести, както и национална мултидисциплинарна платформа за справяне с тях. В допълнение, бе създаден и клон за редки болести към Китайската медицинска асоциация и се оказва подкрепа за включването на традиционната китайска медицина в превенцията и лечението. Всяка стъпка в усъвършенстването на стандартизираните способности за диагностика и лечение отваря „вратата на надежда“ за пациентите.  

„Всеки може да се окаже част от общността на хората с редки болести, затова грижата за пациентите с тях е грижа за самите нас“, добавя Дюран Риг. 

На тазгодишното издание на Азиатския форум „Боао“ един от въпросите, който бе обсъждан, бяха именно пътищата за справяне с редките болести и да помогнат на пациентите да получат повече права и защита.

По думите на Би Дзинцюен, председател на Китайския международен център за икономическия обмен, е трудно да се потвърди диагнозата на рядка болест и в страната много малък брой болници, които могат да направят това. Затова, по думите му, е важно да се създаде система за точното идентифициране на пациентите с редки болести и така да се насърчат последващата диагностика, лечение, изследване и разработване на лекарства.

„Редките болести са глобален проблем и не избират държави“, смята Ли Линкан, изпълнителен директор на Китайския съюз за редките заболявания, като посочва, че в бъдеще най-важно е засилване на глобалното сътрудничество в сферата. „Човечеството трябва да подобри достъпа до диагностика и лекарства за редките болести и да сподели медицинските постижения от проучването им“, добавя той.

Други от Докторе кажи

Проверяват кюстендилската болница заради отказан прием на дете

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Никола Василев“ в град

Безплатни прегледи за туберкулоза в Перник

Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение

Лудите сред нас

Нова парадигма: психично болните трябва да бъдат лекувани като останалите - в социума Всеки 8-и в България има отклонение Едва 2% търсят помощ, страхуват се от стигмата Вие нормални ли сте

Д-р София Ангелова: Не настоявайте да ви предписват антибиотик

"Препоръчвам на хората да си правят тестове за грип, преди да взимат каквито и да е мерки. За грип лечение имаме, за другите сезонни вируси - не. И в никакъв случай не настоявайте да ви се предписва

Гергана Николова: Пикът на грипа ще е след коледните празници

Като вируси за момента нямаме толкова положителни проби за грип, все още за ковид са повече, има различни респираторни вируси. Най-често е вирус със стомашни проблеми и кашлица

>