Политолози: Чака ни римейк на сглобката, но с писмено споразумение

14.05.2024 22:30 Мила Гешакова
Избори СНИМКА: Архив

Възможността за съставяне на правителство след изборите 2 в 1 на 9 юни зависи от това дали ПП-ДБ, ДПС и "Възраждане" ще са на една ръка разстояние, или между тях дистанцията ще е по-сериозна. Около този извод се обединиха повечето от участниците в предизборната сбирка на анализаторския клуб "Екзаминър" - политолози, социолози, журналисти.

Според Боряна Димитрова, съуправител на "Алфа рисърч" вариантите след вота са да имаме или 5-партиен парламент, или такъв от 6-7 формации. Вторият вариант обаче би намалил гласовете от първите две по резултати формации за 50-тото НС. При влизане на "Има такъв народ" става спорно съставянето на коалиция от само две формации, прогнозира социоложката.

ГЕРБ няма да прави сглобка, а ПП-ДБ няма да може да не участва в управлението, прогнозира пък социологът Андрей Райчев.

Не вярвах, че сглобката ще се разпадне и ротацията няма да се осъществи, каза социологът Юри Асланов. Според него не е изключено прогнозната логика да се счупи или на самите избори, или след тях, или заради появата на неочаквана формация. Социологът се усъмни във влиянието на президентските избори в САЩ наесен върху българския вот. "Елитът ни е научен да хитрува и да маневрира", обясни той. Убеден е, че резултатите от вота 2 в 1 на 9 юни и посоката им може да ни изненадат.

Социоложката Елена Дариева, шеф на социологическата агенция "Насоки" подозира интересни размествания заради малките формации. Прогнозира също под 40% активност, като обясни, че разочарованието на хората не ги мотивира да гласуват, а ги отказва от вот.
    Няма политическа сила, която да предизвика приливна вълна, а от предишни вотове познаваме поведението на различните електорати, така че не очаквам изненади, заяви политологът от "Тренд" Димитър Ганев. Той изброи три варианта за изход от вота. Първият е коалиция между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, която е римейк на сглобката с доминация на ГЕРБ и подписване на коалиционно споразумение. Вторият е коалиция ГЕРБ, ДПС и трета формация. Третият - нови предсрочни избори.

В момента тече рязка мобилизация на електората, който е гневен на елита заяви социологът Добри Живков от "Маркет линкс".

Проф. Румяна Коларова отбеляза, че електоралното пространство е фрагментирано, националистическият вот също.

По думите на директора на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов няма повод за сигурност в прогнозите за изхода от вота. И може да станат неподозирани изненади.
Според социолога Юлий Павлов при нови предсрочни избори наесен парламентът ще е с повече партии. "Трудно си представям коалиционно споразумение между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС", добави още той и прогнозира 2,5-2,6 млн. активност на парламентарните избори и под 2,4 млн. - на евровота.

"По-голямо доказателство от пропадането на ротацията за това, че не зависим от чужди посолства, едва ли може да се намери", заяви политологът Светослав Малинов. "Защо тогава политическата ситуация у нас да е зависима от президентските избори в САЩ на 5 ноември?", попита той.

"Най-неудобният за ГЕРБ резултат е да има мнозинство с ДПС. А най-неудобният за ПП-ДБ - да няма мнозинство от първия, втория и третия", заяви Малинов. Според политолога днешното ограничаване на гласуването на избори в един ден е безплодно и ретроградно. Гласуването трябва да се разшири в повече дни, да може и по пощата, предложи Малинов.

"Всяко разтягане на изборния ден създава проблеми", контрира политологът Даниел Стефанов. "Българите имат проблем с гласуването с преференциите. В момента гласуваме по два метода, добавим ли други въведения при тази администрация, ще се закопаем", категоричен бе политологът.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>