Нов вариант на COVID-19 набира сила в САЩ, очаква се увеличение на случаите

14.05.2024 15:26
СНИМКА: Пиксабей

Нов вариант на COVID-19 набира сила в Съединените щати и може да доведе до увеличаване на случаите това лято, алармират експерти. KP.2 е подвариант на Омикрон и в момента съставлява около 28,2% от случаите, сочат данните на Центърa за контрол и превенция на заболяванията. За сравнение в средата на март този вариант е открит в едва 1,4 % от случаите.

Преобладаващият вариант на COVID-19 през последните няколко месеца в САЩ е JN.1. Той съставлява по-голямата част от случаите. Скорост обаче набира именно новият подвариант KP.2.

Първите данни показват, че вариантът KP.2 има повече мутации на шиповия протеин, отколкото JN.1, който вирусът използва, за да се прикрепи и да зарази клетките, което потенциално може да направи KP.2 по-заразен.

„Способността на вируса да еволюира е очаквана и ние сме се подготвили за нея. Като се имат предвид сезонните модели, наблюдавани при COVID-19, това лято може да се очаква леко увеличение на случаите, което прави още по-важни продължаващите усилия за наблюдение и ваксинация", посочи епидемиологът д-р Джон Браунщайн.

През последните четири години в САЩ се наблюдават летни вълни на коронавирус и това лято също може да се стигне до увеличаване на случаите, но не тежко, както през миналите сезони, пише ABS News.

„Очакваме увеличение и през това лято, но то вероятно няма да е голямо и вероятно няма да е толкова дълбоко, колкото през зимата", посочи д-р Питър Чин-Хонг, професор по медицина и експерт по инфекциозни болести в Калифорнийския университет в Сан Франциско, предаде BTV.

По думите му вероятно ще става въпрос за „набъбване", отколкото за „вълна" или „изблик" в случаите. „Както когато сте на плажа и виждате, че вълните се приближават. Не е като цунами, не е като огромна вълна, която се разбива, просто е нещо като малко вълнение. Но това означава, че някои хора ще се разболеят", допълни д-р Питър Чин-Хонг.

Експертите твърдят, че няма ясни доказателства, че KP.2, който някои учени нарекоха „FLiRT" в социалните медии, но не е официално наименование, използвано от Центърa за контрол и превенция на заболяванията или Световната здравна организация, причинява по-тежки заболявания или е по-смъртоносен от предишните варианти.

Въпреки че са необходими повече проучвания, за да се види дали KP.2 е по-добър в избягването на настоящите ваксини, отколкото други варианти, д-р Чин-Хонг каза, че опитът му в болницата на Калифорнийския университет през последните няколко седмици изглежда показва, че ваксините продължават да осигуряват добра защита.

По думите му всички пациенти, хоспитализирани там с тежка форма на COVID-19, е, че никой от тях не е получил актуализираната ваксина, която беше въведена през есента на 2023 г. Затова той призовава хората да си я поставят, като е особено важно за тези, които са с отслабен имунитет или са по-податливи на тежко заболяване, като например хората над 65 години.

Хоспитализациите не се увеличават в САЩ

В края на април, последната седмица, за която има налични данни, САЩ достигнаха 5615 седмични хоспитализации от COVID-19. За сравнение, имаше повече от 150 000 приема седмично в пика на циркулиращия вариант Oмикрон в началото на 2022 г.

Експертите казват, че САЩ са в много по-добра позиция в борбата с COVID-19, отколкото в началото на пандемията, а новите варианти са напомняне да останем бдителни, но не и да изпадаме в паника.

„Не трябва да забравяме, че този вирус вече е част от респираторния микс, с който се справяме всяка година, точно както грипа, и също както при грипа се опитваме да изпреварваме играта, за да се подготвим за евентуален скок или за да разберем колко добре съвпадат ваксините", допълни епидемиологът д-р Джон Браунщайн.

Други от Докторе кажи

Лекари обявиха 2 нови фактора за деменция, единият е неочакван

Нелекувана загуба на зрение също води до чудовищната болест  Услужливият мозък и острият ум са базови качества, които ни помагат през целия живот. Когато сме изморени

Българин със западнонилска треска: До такава степен се тресях, че в Спешното ме вързаха с колани

Нови три случая на западнонилска треска е регистриран у нас. Така от началото на годината заразените са общо шест, каза  директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф

Екипи на спешна помощ отново отказват да пренесат пациента до линейката

В хода на мандата си, почти всеки здравен министър поне веднъж трябва да припомня, че пренасянето на трудноподвижен пациент до линейката е работа на спешните екипи, а не на близките

Здравното досие вече в телефона – вземете го без пари и електронен подпис

Новото приложение еЗдраве дава достъп до цялата налична медицинска информация за нас от 2022 г. досега Всеки българин вече може да получи безплатен и лесен достъп до електронното си здравно досие

Полезно е да знаете: Аз и моят личен лекар. Защо връзката е толкова важна?

Основната му функция е профилактиката - направете си преглед един път в годината задължително Защо е необходимо да имате общопрактикуващ лекар (ОПЛ), по-често наричан личен лекар

>