Криза с детския сън, дори на бебета дават приспивателни

12.05.2024 01:00 Павлина Трифонова
СНИМКА: ПИКСАБЕЙ

Стресът и прекаленото заседяване пред светещи екрани водят до все по-големи проблеми с безсънието

Всеки родител мечтае за усмихнато и спокойно дете, но много често нещата не се случват точно така. Даже ако се вярва на някои международни проучвания през последните години, все по-често става точно обратното.

Увеличава се броят на малчуганите, които страдат от нервност, избухливост и липса на емпатия. На тези, които идват на училище недоспали и без никакъв интерес да учат и да създават приятелства. Вместо да тичат и да се смеят в междучасията,

те се държат като преуморени

от живота възрастни,

на които всичко им е досадно и прекалено предизвикателно за вършене. И това въобще не е далеч от истинския начин, по който се чувстват.

Стресът и прекаленото заседяване пред светещи екрани действат на децата по същия негативен начин, както и на възрастните, предупреждават експерти. Даже щетите са още по-големи, тъй като говорим за етап от живота, в който човешкият организъм се развива, укрепва и си създава система да се предпазва от болести и психически проблеми в бъдеще. И когато тези усилия се подкопават с разрушително поведение като некачествена храна, нервна среда и липса на достатъчно сън, неизбежно проблемите започват.

Наскоро британското здравеопазване съобщи, че броят на малчуганите, на които се изписват медикаменти за сън, се е удвоил през последните седем години. Над 700 000 деца се нуждаят вече от такава помощ всяка година. Най-голяма е групата на 11-годишните сред тах, но има и бебета под годинка. “Това е изключително тревожна тенденция, но за съжаление, не е изненадваща в контекста на огромния натиск, пред който са изправени младите хора. Поради дългосрочното въздействие на пандемията и последвалата икономическа криза специализираната помощ за тях е намалена на много места. Те са оставени сами да се борят с проблемите си и това има ефект и върху техния сън”, коментира пред “Дейли мейл” Зоиу Бейли от благотворителна организация, работеща с подрастващи.

По принцип докторите не изписват приспивателни на лица под 16 г. Ако се налага да го направят, то е за кратък период и под непрекъснато лекарско наблюдение. Бумът на търсещи помощ, за да спят, обаче през последните години е толкова голям, че контролът става все по-непостижим. Освен това и пазарът на хранителни добавки и лекарства, подпомагащи съня, се разраства. Така че е много трудно за родителите да се ориентират кое е полезно и кое вредно за техните деца.

В САЩ например се наложи Съветът за отговорно хранене да въведе нови изисквания към продуктите с мелатонин, след като проучване показа, че всяко пето дете вече разчита на такива, за да спи, а около 11 000 малчугани са стигнали и до преглед в спешен кабинет заради предозиране или безконтролно използване. Затова контролният орган задължи производителите да въведат трудни за отваряне опаковки и да поставят предупредителни надписи върху тях, че въпросните дъвки, бонбони или хапчета могат да предизвикат задушаване при най-малките и не бива да се използват непрекъснато.

Мелатонинът е

хормон, който се произвежда

естествено в мозъка,

за да сигнализира на тялото, че е време за сън. В някои държави се смята за лекарствен продукт, който се продава с рецепта. В други, като САЩ и България, е част от хранителни добавки под формата на желирани бонбони или таблетки, които се рекламират като подходящи за деца и се продават свободно. Популярността им расте, тъй като все повече родители ги припознават като ефективно средство за пълноценна нощна почивка на децата си.

“Не казваме, че непременно са вредни, а че трябва да се направят много повече изследвания, преди да може да се заяви с увереност, че са безопасни за продължителен прием при деца”, казва водещият автор на американско проучване доктор Лорън Хартщайн. Изследването разкри, че при 25 тествани продукта в 22 е имало различно съдържание на мелатонин от посоченото на етикета и други съставки, които не са подходящи за развиващо се тяло.

Затова експертите съветват мелатонинът да се разглежда като краткосрочно решение на проблема с безсънието, и то в краен случай. На първо място родителите да се опитат

да променят начина

на живот на детето си

Ако е съвсем малко, да се уверят, че получава достатъчно количество храна, че не страда от колики или никнене на зъби. Да му осигурят удобно и подходящо място за сън, без разсейващи светлини и шум.

При по-големите деца да се въведат ограничения при гледането на телевизия и компютърни игри. Препоръчително е тези забавления да не продължават повече от 60 минути на ден и телевизорът, компютърът и телефонът да се изключват поне един час преди лягане. Също така да се избягват неща, които е известно, че разстройват съня, като късно хранене и четене на страшни истории. Да се набляга на повече физическа активност и игри на открито.

Според Американската академия по педиатрия децата под 5-годишна възраст трябва да спят поне 10-12 часа сън дневно, а за по-големите минимумът е 9 часа.

Проучване в България преди две години показа, че 95% от учениците не успяват да покрият тези минимални изисквания за нощна почивка. 40 на сто от тези под 12-годишна възраст регулярно не могат да заспиват сами. Същият е процентът и на децата, които се местят в родителското легло поне веднъж седмично. Продължителното време пред екрани и у нас се сочи като основна пречка за спокоен сън. Доказано е, че излъчваната от тях синя светлина въздейства върху части от мозъка и вместо да се настройва за заспиване, той будува. Телесната температура се повишава и пулсът се ускорява, което прави децата напрегнати и неспокойни. Въртят се дълго в леглото, без да могат да заспят или пък често се будят.

Други от Сила за живот

Пленен от курорта Вили Костенец, Вазов възкликва: Тук сякаш Бог е друг!

През социализма летовището се казвало Георги Димитров Минералната вода лекува периферните нерви, опорно-двигателния апарат, гинекологични болести и дихателните пътища

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

>