Съседска война "за" и "против" нова детска ясла в "Тракия", местят строежа (Снимки)
- Това ще я забави и оскъпи поне с 1 млн. лв., изчисляват експерти
- Изборът на нов терен ще стане проблем за 2000, може би дори за 5000 деца и техните родители, твърди съветник
- Намерихме подходящо място, за което няма да има напрежение, уверява кметът Костадин Димитров
“Три пъти кандидатствахме за ясла в жк “Тракия”, но без успех. Накрая се наложи да търсим връзки - така приеха нашето дете.”
Думите са на Виолета Тодорова, която живее в най-младия пловдивски район. Там дефицитът за ясли е огромен. Чакат над 200 деца, а заведенията за най-малките са само две.
През март Министерството на образованието и науката отпусна 4,5 млн. лв. за изграждане на нови ясли до блоковете 41,42 и 43. Проектът е готов, има разрешение за строеж и при осигуреното финансиране, ако скоростно бъде обявена обществена поръчка и избран изпълнител, строителството може да започне до края на годината.
Това обаче няма да се случи, защото част от живеещите в трите блока не са съгласни там да има ясла. И внесоха протестна подписка в общината, подкрепена от около 400 души.
Млади майки от “Тракия” недоумяват как може някой да не е съгласен
да се строи ново детско заведение при огромния дефицит на места. А в непосредствена близост до отредения терен се изгражда огромен жилищен комплекс. След населването му се очаква дефицитът за ясли в “Тракия” да нарасне до 30 групи, или 750 места.
Отреденото междублоково пространство представлява зелена площ, чието предназначение е именно за детско заведение. На него има две футболни врати и запусната детска площадка. В западната му част е прокаран черен път, който се използва за паркинг.
“Ще ни затворят терена. Децата от махалата няма да има къде да играят. Не съм съгласна тук да вдигат ясла”, отсича пред “24 часа” 88-годишната Калина Петрова. Нейният син се е подписал в протестната петиция.
“Да намерят друг терен за ясла. Тук ще се застрои, няма да има къде да паркират майките, за да оставят децата в заведението”, негодува и Валери Генов.
Има обаче и хора, които подкрепят идеята новото детско заведение да бъде именно на това място. “Хубаво е да се построи ясла. Трябва да има къде да ходят малките деца”, смята 83-годишната Софи Асенова.
На метри от нея млада майка с количка отсича: “Виждате ли онзи терен, на който се строи този огромен комплекс? Преди там имаше табела, че ще има ясла и детска градина. Сега обаче се строят само апартаменти. А на този терен, на който сега искат да строят ясла, играят децата. Да намерят друго място!”.
Кметът Костадин Димитров е категоричен, че ще се вслуша в гласа на протестиращите. “Определихме друго място - до пътен възел “Скобелева майка”, каза пред “24 часа” той.
Парцелът обаче е в другия край на квартала,
което ще направи бъдещото заведение неудобно за много млади родители. “Най-добре е една детска ясла или градина да бъде на такова разстояние, което може да бъде изминато пеша. Ако е в отдалечена част на квартала, е даже по-лошо. Тогава такситата отказват да те качат с хлапето, курсът им идва кратък, а не всеки има кола”, възмущава се Запрянка Колева, която чака дете.
Според кмета съществува голямо напрежение. “Аз бях на среща с хората. Опитвам се да вляза в обувките на гражданите, които протестират”, заяви той. Попитан местенето на яслата няма ли да оскъпи строежа, а изчисленията сочат, че става въпрос за 1 млн. лева, той отговори: “А какъв е другият вариант? Бях на място и видях тези, които негодуват. А
онези, които искат ясла зад бл. 41, не се показаха,
изобщо не съм ги срещал”.
Той призна, че въпросният терен действително е отреден за образователни цели. Но се готви да остави зеленина заради големите строежи наблизо, които задушават микрорайона.
“Не мисля, че ще се превърне в прецедент. Гледайки градоустройствения план, намерихме нов терен, за който няма да има напрежение”, смята Димитров.
Общинският съветник от “Съединени за Пловдив” Константин Георгиев отправи питане до кмета за проблемната ясла. Той поиска да знае съществува ли опасност община Пловдив да претърпи финансови загуби от неусвояването на отпуснатите от МОН средства. Пита още съобразен ли е общественият интерес, като се съпостави искането на живеещите в съседните блокове с нуждите на пловдивчани.
“От подписката се вижда, че в нея са участвали 409 души. В същото време в яслата биха били разкрити 200 места, което значи, че за 5 години през нея биха минали 1000 деца, а за 10 г. - 2000”, изтъква Георгиев. Според него решението да не се строи ясла на това място ще засегне в негативен план между 2000 и 5000 пловдивчани.
Официален отговор все още не е получил. Но какво ще се случи, обясни ресорният зам.-кмет по образованието Владимир Темелков.
“Няма голям риск да загубим парите, но със сигурност ще се забавим. Сега трябва да препроектираме яслата на новия терен и да представим документите отново в Министерството на образованието и науката. Дори и да ги одобрят, това ще отнеме между 4 и 6 месеца”, обясни той.