Проф. Пламен Павлов: Въстанието на Петър и Асен е избухнало през пролетта на 1186 г., а не на Димитровден

09.05.2024 00:01 Дима Максимова
Проф. Пламен Павлов

Незаслужено Петър е в сянката на Асен, а Борил - обруган, казва историкът

Краят на държавността ни не е през 1396 г. , а в средата на XV век

- Проф. Павлов, излезе четвъртият том на проекта “Българска национална история”, какъв нов прочит на факти и събития ще открием в нея?

- Първо искам да кажа, че този прочит не е самоцелен, не е алтернативен в плана на разни любители, които търсят скандални и сензационни неща. Идеята е по-скоро да се покаже

до каква степен днешната историческа

наука е стигнала до нови изводи, 

излезли са нови исторически източници

Първият том бе посветен на праисторията и Античността. Вторият е новаторски, защото е посветен на прабългарите и на създадените от тях държави - Волжка България, Черната България в Северното Причерноморие, алцековите българи в Италия, куберовите българи в днешна Македония.

Третата книга е за Първото българско царство. Четвъртият том обхваща византийското владичество и Второто българско царство. Той е дело на трима автори от Великотърновския университет и двама от Софийския университет - моя милост, проф. Георги Николов, доц. Иван Лазаров, д-р Анелия Маркова и доц. Красимир Кръстев.

Включени са и други автори. Шегуваме се, че е в холивудски маниер - като специално участие по конкретни въпроси. Например доц. Кирил Маринов от Университета в Лодз, Полша, който е от български произход, изключително ерудиран млад изследовател. Неговият текст е посветен на сакралната роля на Велико Търново. За периода XII-XV век това е свещеният град на българите - българският Йерусалим или българският Цариград, както го наричат нашите книжовници.

В хронологичен план започва от 1018 г. - падането на България под византийска власт, до средата на XV век, което е принципно различно от всички досегашни изложения. Дължи се на факта, че

България не загива в 1393 или 1396 г.,

както се пише по традиция

Отделни нейни части са независими или във васално положение към Османската империя и по-късно.

Примерно Видинското царство пада в 1422 г., четвърт век след падането на Велико Търново. То е завладяно през 1393 г., но Никопол на практика продължава да съществува и Иван Шишман е жив до 1395 г.

Италианска миниатюра и други данни показват, че Александър - синът на Иван Шишман, наистина приема исляма, но не веднага, а много по-късно. Докъм 1415 г. има автономна българска власт в тези части от Търновското царство със столица Никопол.

Последната българска територия, която запазва свободата си, е т.нар. Деспотат Загора с център Несебър. Това е една държавица, която формално е византийска, но болярството и населението в нея са основно български.

Така че това е една от принципните разлики на този опит за история на Второто българско царство в сравнение с традиционния подход. Ние

може да говорим за край на нашата

държавност в средата на XV век,

а не през 1393 или 1396 г.

- Кои са другите нови положения в тази историческа книга?

- Премерно въстанието на Петър и Асен. Д-р Анелия Маркова категорично показа, че въстанието е в 1186 г. Не е избухнало на Димитровден, както си говорим по инерция, а някъде през пролетта на 1186 г. и продължава до 1188 г.

Анелия използва астрономическите наблюдения, каталози на НАСА за затъмненията и няма никакво съмнение, че хронологията е тази. Петър винаги е оставал в сянката на Асен, а това е абсолютно невярно.

Водещата фигура безспорно е Петър. Причината е, че той няма потомци и династията е Асеневци, тъй като е от наследниците на брат му. Асен е един много решителен военачалник, те даже са влизали в спорове. Ролята на Петър трябва категорично да бъде изведена на преден план и да не се говори за въстание на Асен и Петър. Съвременниците им - българи, византийци, западни автори, царят е Петър.

Борил до голяма степен е реабилитиран, тъй като

незаслужено е обруган

като неспособен. Просто той управлява в един по-тежък момент, във време на вътрешни дрязги.

Тук романизирания образ на Фани Попова - Мутафова от “Дъщерята на Калояна” трябва да го преодолеем. Нещата се променят на базата на нови поручвания. Борил заслужава да се върне на мястото си. Същото може да се каже и за Константин Асен.

Ние даваме една нова периодизация, тя не търси някакви сензации или коренни поврати, но все пак показва нещата в по-пълна светлина, като много подробно е представена борбата с османското завоевание и ролята на Иван-Александър.

Много голям раздел е посветен на църквата. Отделено е сериозно място и на Охридската българска архиепископия, и на българските епархии в състава на други църкви - Печката патриаршия, която е сръбска по традиция, но първите ѝ патриарси са българи. Най-известният от тях е Ефрем от Търновската страна, който е светец на Сръбската църква.

- Книгата е за специализирана или широка аудитория?

- Книгата следва посоката, дадена от многотомната история на БАН, но тя вече е доста остаряла и доста тежка в чисто научен план. Аз

обичам по-писателския тип на представяне. Мисля, че ще има добър отзвук

Написана е четивно, без компромиси с науката. Освободена е от тежък научен апарат, но в нея има много сериозна библиография, с най-новите изследвания, включително от 2023 г. Като съставител и отговорен редактор, държа да има едно пренастройване на механизмите на историческите изследвания.

Много често в историята има консерватизъм, една инерция, която не е нещо лошо, но все пак не бива да е водеща. Появяват се нови паметници, нови изследователи, което дава възможност да се видят нещата под малко по-различен ъгъл.

- А няма ли да се получи объркване сред учениците, които в учебниците учат други неща?

- Тази представа, която някои обществени фигури налагат колко са остарели нашите учебници, не е вярна.

Нашите учебници изобщо не са остарели, те са подготвени от много добри авторски колективи. Ако има някакви пропуски в тях и някакви неща, които не са достатъчно силно застъпени, това се дължи на самите учебни програми, а не на авторите. Затова неведнъж съм спорил с хора, които дават бомбастични оценки, съдейки по това, което те са учили преди 30-40 г.

Много неща в учебниците са осъвременени - да речем, датата на гибелта на Левски

- във всички учебници тя е 18 февруари, а не 19-и. Учебниците винаги се нуждаят от усъвършенстване, но не искам да се присъединявам към този хор - не защото съм автор на учебници, а защото просто не е вярно.

Учебниците са на нивото на съвременната наука, но все пак трябва да щадим и българските ученици, те учат и много други предмети, не само история. Освен това собственият ни опит от 90-те години показва, че когато бъдат вкарани много тежки уроци, самите деца започват да не обичат историята. Въпросът е учебникът да даде тласъка.

Тази наша амбициозна поредица има сред целите си и да поставя въпроси, не само да дава отговори.

Други от Интервюта

Проф. Милко Палангурски: В историята е недопустимо да си играеш на война и да си играеш на управленец, без да искаш да управляваш

Ами като не можете да съберете мнозинство, сменете си лидерите, които не желаят да правят управление. В обратния вариант ще се намери кой да изпрати всички по домовете им рано или късно - Проф

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

>