41% от българите в 8 големи града, но в 201 села няма и 1 жител
79 общини вече не отговарят на условието да са такива
Само за една година - от 2022 до 2023 г., броят на селищата в България, в които няма нито един постоянен жител, се е увеличил с нови две. Те са вече 201, докато през 2022 г. бяха 199, показват данни на НСИ за териториалното разпределение, публикувани в сряда.
Няма данни кои са точно тези две населени места, но по принцип у нас
най-много селища без жители има в областите Велико Търново и Габрово - и в двете по 67.
В Кюстендил, където се намира най-малката община в България - Трекляно, с нейните едва 552 души постоянно население, има и 10 селища без нито един жител. В Кърджали има 9, показват данните.
Сравнително много са и населените места с под 50 души постоянно население. Това са 1453 села, или приблизително една пета от всички населени места в България. Те са
разпръснати равномерно из цялата страна,
но са най-много в Смолянско, Кърджалийско, Видинско и Монтанско.
Малко преди местните избори миналата година бе приета промяна в Закона за административно-териториалното устройство, според която изискването за кметство с избираем кмет бе намалено от дотогавашните 350 на 100 души постоянно население. Така избираемите кметове се оказаха с около 60% повече в сравнение с предходните избори.
Населените места с под 100 души се включват в състава на най-близката община.
С общините обаче възниква друг проблем - според закона у нас община може да има само ако населените места в състава ѝ са с повече от 6 хиляди постоянно население.
Към края на 2023 г. у нас има общо 256 общини, но в 79 от тях населението вече е паднало под 6 хиляди, а в 142 едва надминава 10 хиляди души.
Във Видинска област например
абсолютно всичките 10 общини са с под 6 хиляди жители
Изключение прави самият Видин.
Българското население на практика се е стекло в градовете, и то в големите. У нас има 8 общини с население над 100 хиляди души: София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Сливен и Плевен, и в тях в момента живее 40,8% от населението на страната.
В рамките на трите най-големи града също
има доста неравномерно разпределение на населението
По принцип те са разделени на райони, които в столицата са 24, в Пловдив са 6, а във Варна - 5.
В столицата например 15,7% от цялото ѝ население живее само в два района - “Люлин” и “Младост”, във всичките останали райони населението е под 100 хиляди души.
В Пловдив населението е сравнително равномерно разпределено.
Във Варна обаче в район “Аспарухово” живеят 7,1% от местното население, докато в район “Приморски-32,3%, т.е. всеки трети варненец.
Освен изчезващи и с топящо се население селища в България има и такива, чието население расте. Например
28 села са с население над 3000 души
към края на миналата година. Сред тях са софийските Лозен, Бистрица, Владая, Панчарево и др. Част от тях са кметства и имат право да избират кметове, но има и такива, които са в състава на близката община, независимо че понякога са с повече население от някои малки градчета.