Здравна агенция на ЕС: Епидемия от коклюш обхваща Европа

08.05.2024 19:48
Епидемия от коклюш обхваща Европа Снимка: Пиксабей

Европейските държави съобщават за рязко увеличение на случаите на коклюш (магарешка кашлица) през 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г., като броят им е 10 пъти по-голям в сравнение с всяка от предходните две години, предаде Ройтерс.

Общо за периода страните от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство са докладвали близо 60 000 случая, съобщи Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) в сряда, като 11 от тях са смъртни при бебета, а осем - при възрастни хора.

Коклюшът е бактериална инфекция на белите дробове и дихателните пътища, която е ендемична в Европа. Тя може да бъде много опасна за малки бебета или възрастни хора.

Според ECDC дори в страни с високи нива на ваксинация се очакват по-големи епидемии от коклюш на всеки 3-5 години, въпреки че лекият спад в имунизацията по време на пандемията КОВИД-19 може да е бил фактор за увеличаването на броя на заболелите. По време на пандемията и свързаните с нея ограничения на движението разпространението на коклюш също е било много слабо, поради което ръстът днес изглежда по-голям.

Въпреки това броят на заболелите все още е исторически висок. През първите три месеца на 2024 г. вече са регистрирани толкова случаи, колкото са били средно за една година между 2012 и 2019 г.

Агенцията отбеляза, че голяма част от населението е пропуснало естественото повишаване на имунитета си срещу коклюш, тъй като не е било изложено на него по време на пандемията.

Бебетата на възраст под шест месеца са изложени на особен риск от инфекцията.

„Важно е да не забравяме, че животът е застрашен, особено на нашите малки деца. Доказано е, че ваксините срещу коклюш са безопасни и ефективни“, заяви директорът на ECDC д-р Андреа Амон.

Повечето европейски държави рутинно имунизират децата срещу коклюш, а много от тях ваксинират и бременните жени, за да предпазят бебетата. ECDC заяви, че някои страни трябва да обмислят възможността за прилагане на подсилващи мерки и при по-големи деца и възрастни, тъй като имунитетът им може да отслабне, пише БТА.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>