Зъбни протези, игли и инсулинови спринцовки в кампанията за събиране на капачки във Варна
Неприятна изненада откриха организаторите на кампанията "Аз вярвам и помагам", която се организира от 10 години във Варна.
При последното голямо събиране на капачки в края на април организаторите отчетоха 26 тона събрани капачки в парична стойност от 19 500 лв.
Сред тях, обаче, с ужас открили много използвани спринцовки, включително и инсулинови, зъбни протези и отливки за тях, тенджери, тигани, батерии и куп други предмети, чието място не е между капачките.
Въпреки мащабната разяснителна кампания, явно много хора са решили да използват инициативата, за да се отърват от излезли от употреба пособия.
Ние не сме бунище, депо, рециклираща компания или сметище, а сме обикновени хора и доброволци от благотворителна кампания „Аз Вярвам и Помагам". От години споделяме редица проблеми, ситуации и това, че десетките доброволци откриват всякакви видове опасни пластмасови, метални, стъклени, хартиени и много други видове предмети в капачките, но толкова неприятно и застрашаващо не е било, споделя инициаторът на кампанията Владислав Николов.
В кампанията за капачки не се събират спринцовки, игли, шишенца от медикаменти, батерии, дистанционни, радиостанции, стъклени буркани, помпи от дозатори и течни препарати, зъбни протези, отливки за тях, четки за бръснене, гребени, шноли, щипки за пране, ножчета за бръснене, термометри, апарати за мерене на кръвно, четки за зъби, пасти за зъби, електрически четки за зъби и други, инсулинови спринцовки, електрически крушки и компоненти за тях, инструменти (винтоверти, бормашини, пили, свредла, ъглошлайфи и дискове за тях), контакти, щепсели, разклонители и др.
Всяка една от хилядите торби, чувал и/или кашон пълен с капачки се изсипва и ръчно се сортира от десетки доброволци, които часове наред преглеждат и отделят пластмасовите капачки от всички останали предмети.
Именно затова се обръщаме с молба да бъдем хора и да помогнем на доброволците, а не да ги затормозяваме, апелира Николов.