Не мажете с олио кърлежа - повръща във вас и има 100% риск да се заразите с лаймска болест
Над 15 кърлежа по лицето и ръцете на детето си е открила жена от София след разходка в Южния парк. Тя завела да играят 2-годишния си син и 6-годишната си дъщеря.
След като си тръгнахме, видяхме, че
цялата буза и ръцете на сина ми бяха покрити с кърлежи, описа Петя Лозано.
“Бяха много малки, под 1 милиметър, започнахме да ги махаме. За щастие, все още никой не се беше забил, само пълзяха по тялото му. Топката, с която играеха децата, беше покрита с десетки кърлежи”, разказа тя пред Нова тв.
“Забитият кърлеж не трябва да се маже с никаква мазнина, да се гори или задушава. Така се запушват дихателните му отвори и той започва да повръща”, обясни ентомологът д-р Николай Симов от Природонаучния музей към БАН пред “24 часа”.
“Може кърлежът да е носител, да ви ухапе, но да не се заразите. Ако обаче той повърне във вас и е носител, тогава 100% сте се заразили с лаймска болест”, предупреждава д-р Симов.
Хората мажат паразитите с олио, мас или друга мазнина, когато са забити в кожата, защото се пускали по-лесно и безболезнено. Това запушва отворите на кърлежа и рисковете от заразяване са много по-големи, категоричен е той.
Ентомологът съветва да се купи от аптека или магазин уред за вадене на кърлеж. Може и
да се хване с пинсета близо до хобота и да се извади
Ако обаче се притесняват, че няма да се справят сами, да потърсят лекарска помощ. В неотложен или спешен кабинет медиците ще помогнат.
“В София или околността има голям риск да се срещнете с кърлеж, който е носител на лаймска болест”, каза още Симов.
Той препоръчва пациентът да занесе извадения кърлеж в Националния център по заразни и паразитни болести, където да го изследван дали е носител на инфекции. “Има цял отдел от специалисти, които правят тестове дали е заразен, или не. Те ще препоръчат правилната профилактика”, обясни ентомологът.
Профилактиката с антибиотици след ухапване от кърлеж трябва да бъде предписана само от лекар.
“Много често хората гледат дали имат червено петно, но то е белег, който се появява рядко”, разказва още ентомологът. Възможно било дори да няма подуване, но въпреки това човек да е заразен. Лаймската болест е заболяване, което е скрито - инфекцията не се проявява веднага като при кримската или марсилската треска.