Още едно свято място край Пловдив – манастирът "Св. Георги", от рано прелива от богомолци (Снимки)
- Епископ Арсений води празничната литургия
- Търговци са разпънали сергии, чевръсти майсторки готвят курбан в меден казан на над 130 години
Ревностни християни и именици от рано прииждат в един от най–старите манастири у нас – "Свети Георги" в пловдивското село Белащица. Обителта днес навършва 1004 години, а игуменката Фотиния посреща богомолците.
Очакват се хиляди през целия ден. Търговци от вчера разпънаха сергии наблизо, а в тъмни зори преметоха китния двор. Навсякъде са нацъфтели цветя. Домакинката Елена Димитрова зареди кандилата с олио, разпънаха и килими в храма.
Стотици вървят пеша до обителта. Службата се води от епископ Арсений.
"С помощта на свети Георги ще се справим", казва Елена. Тя и игуменката са единствените обитателки на манастира, който е изрядно поддържан. Чевръсти помощници приготвят агнешки курбан, който ще бъде раздаден на присъстващите по обед. Осигурени са седем агнета. Обредната храна се готви в меден казан.
"Той е на над 130 г. Подарен е на "Св. Георги" от манастира на Бяла черква. Сготвено в него, ястието има неповторим вкус", обясниха майсторки от селото.
Лидия Гимишева и много други белащенци не пропуснаха и този Гергьовден да отидат със семействата си да се помолят.
Мнозина от дошлите искат да зърнат изключително рядката икона на Богородица Седмострелна, която се съхранява в параклиса на манастира. Ликът на Богородица Седмострелна има чудотворна сила и изпълнява най-съкровени желания. Монахини разказват, че иконата може да омилостиви хора дори със зли сърца.
"Помага за изцеление на тежки болести. Наричат я Седмострелна, защото смекчава всички зли сърца", казва домакинката на манастира Елена Димитрова.
"Посещавам този манастир непрекъснато. Много е уютен. Като седна в китния двор и се отпусна, душата ми лети", казва Мария Георгиева. Твърди, че тук намира утеха на всички мъки и страдания, които изпълвали живота й.