Въпреки липсата на финансови средства, земеделците в Добричка област засяха слъногледа и царевицата за Великден
"Активно вървеше сеитбата на царевицата и слънчогледа в Добричка област. Условията са добри, предвид дъждовете, които паднаха, и за развититето на пшениците", каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите."След като засяхме падна още дъжд, което е изключителна благаприятно за развитието на растенията", заяви Кирил Комитов, председател на областния съюз на кооперациите „Добрудджа" и добави, че вече всчко зависи от времето.
„Добрата новина след срещата на земеделския сектор с министър-председателя, министъра на земеделието, министъра на финансите е, че ще бъде изплатено всичко договорено от споразумението от февруари т.г. след земеделските протести. Лошата новина е, че има забавяне на плащанията – до 15 май. За голяма част от земеделците това забавяне обърква предвидените разплащания. Получавам много обаждания от доставчици, които ме питат като ще имаме парите. Става дума за доставчици на семена, торове и др., което означава, че голяма част от земеделците не могат да си платят задълженията към този момент. Припомням, че има неплатени задължения от миналата година", добави Жекова. Очаквахме тези средства да ги получим до 22 април, уточнява тя.
„Очакваме решениетона Европейската комисия за разхлабване на зелената сделка. Ние протестирахме срещу тази сделка още през 2022 г. Земеделците от другите от европейски протестират от 2023 г. и досега", заяви Жекова.
„Приключва второто обследване на есенниците на терен. В средата на май ще има и трето. При първото обследване резултатите бяха, че пшениците в Добричка област са в добро – 60 процента, и много добро – 40 процента, състояние", казаха от областната дирекция „Земеделие". Засетите площи с пшеница в областта са над 1,114 млн. дка.. Със слънчоглед се засяват в Добричка област около 850 000 дка, а с царевица – около 700 000.
„Посевите от шеница в Добричка област са в добро състояние към момента. През април високите температури доведоха до изкласяване на голяма част от посевите, което е много рядко явление, случва се обикновено в началото на май.
Моментът, в който трябваше да започне вегетацията, имаше засушаване, но и имаше достатъчно влага за да могат културите да преодолеят тази суша. Падналите през последните дни дъждове са много добри за зърнено-житните култури. Опасност за тях има само ако паднат слани и температурата падне под нулата", посочи проф. Иван Киряков – ръководител на отдел „Селекция на зърнено-житни и бобови култури" в Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево. „Необходимо е в момента третиране на пшеницата с прератати, за да не се появят кафява и жълта ръжда, но производителите знаят това", добави той.