Стилияна Николова спечели историческата европейска купа с първите "крос битки"

04.05.2024 18:12
Стилияна Николова СНИМКА:БФХГ

На полуфинал с бухалки Стили отстрани Боряна Калейн в българско дерби

Стилияна Николова спечели първата в историята европейска купа по художествена гимнастика.  Състезанието се провежда в Баку. То е и с нов формат. Първите 16 гимнастички след квалификации в многобоя влизат в така наречените "крос битки" - от 1/8-финали на директна елиминация в битка между 2 гимнастички. Победителите продължават на четвъртфинал, след това на полуфинал и финал при същия регламент, но с различен уред на всеки етап.

След квалификациите Боряна Калейн беше втора, а Стилияна Николова - трета. Първа бе София Рафаели от Италия.

Но при финалната развръзка победата беше българска и звуча "Мила Родино".

Стилияна грабна златото във финала, който беше на лента, с резултат 32,200. Среброто остана за София Рафаели с 31,800.

Интересно е, че на полуфинал една срещу друга се срещнаха в директна битка двете българки - Николова и Боряна Калейн. Стили спечели дуела на бухалки с 34,250 срещу 34,100 за Боряна. Така Николова отиде на финала срещу Рафаели, който спечели.

Боряна - в спора за третото място в първите в историята "крос битки" срещу Дария Атаманов от Израел.

За съжаление Калейн допусна неточности в своята композиция и с резултат от 31,350 остана на четвърта позиция. Дария Атаманов получи оценка от 32,950, която и донесе и бронзовото отличие.

По-рано в състезанието Стилияна Николова записа и уникален резултат на обръч. В четвъртфинала тя заслужи 37,200 с трудност 20,5. И логично отстрани Екатерина Веденеева (Словения), получила 33,000, за да продължи шампионския си марш.

Други от Други спортове

След пауза от 5 г. Тихомир Иванов се завърна в Диамантената лига със 7-о място

Олимпийският шампион от Токио Джанмарко Тамбери от Италия спечели състезанието в скока на височина при мъжете в Диамантената лига в полския град Хожув

Радо Янков трупа сили за новия сезон (Снимки)

Единственият български спортист носител на световната купа на ФИС Радослав Янков продължава с тренировките за новия сезон, съобщават от ски федерацията ни. Той се подготвя в София в родното Чепеларе

Петър Стойчев отишъл за маратон в Япония при тайфун и трус от 7,1 по Рихтер

Час преди плувецът Петър Стойчев да пристигне в Япония за последния маратон от серията Oceans Seven, имало земетресение 7,1 по скалата на Рихтер, както и тайфун. Очаквало се и цунами

Стефка Костадинова познала колко медала ще имаме в Париж. Христо Стоичков чака поне 10 от Лос Анджелис

Когато заминавах за Париж, казах, че очаквам да имаме 5-6 медала. Малко ми беше трудно в началото, защото нямахме медали и се бях отчаяла, но после, като се отпуши, за един ден спечелихме пет медала

Хавиер Ибанес: Стоичков е наш приятел

Не можахме много да си починем, но се чувстваме добре. Това каза Хавиер Ибанес седмица след като стана първият ни представител, донесъл медал за България от олимпиадата в Париж