Проф. Христо Матанов: Христовите ученици са минавали по нашите земи
- Копието на римският войник Лонгин, с което пробожда разпънатия Иисус Христос още не е открито, каза историкът
- Великден се празнува, откакто има християнство, форма на отбелязване е имало и преди Първия вселенски събор в Никея през IV век, обясни още специалистът
"Християнството почива на реални факти, отразени в евангелията. Възкръсването има реални елементи и такива, плод на легендата. Не е задължително в религията всичко да бъде доказано до последния детайл. В Кръстова гора е заровена частица от Светия кръст. Христовите ученици са минавали по нашите земи, но дали и самият той го е правил, засега са само слухове. Аз лично не смятам, че е така".
Това каза известният историк проф. Христо Матанов.
"Великден е празнуван откак съществува християнството. Форма на празнуване е имало и преди Първия вселенски събор в Никея през IV век. Той всъщност опитва да уеднакви датите на отбелязване, постановява се, че празникът не може да бъде преди 21 март - еврейската Пасха. Великден се празнува до 1582 г. - приемането на Григорианския календар. Частици от кръста има навсякъде в християнския свят. Възкресение се отбелязва на различни дати, защото е по Лунния календар. Традицията се е запазила, за да може да се уеднакви с православните църкви, които се движат по стария Юлиански календар", обясни специалистът по средновековна история.
Копието на Лонгин, известно и като „Копието на съдбата", „Свещеното копие" или „Христовото копие", с което римският войник Лонгин пробожда разпънатия Иисус Христос, за да потвърди смъртта му, още не е открито, потвърди професорът.