“Тренд”: Българите очакват от Брюксел борба с бедността и качество на храните
Какви са нагласите и какво очакват българите от политиките на Европейския съюз преди вота на 9 юни за нов състав на парламента в Брюксел - това проучва в новото си изследване “Тренд”.
Според данните 62% от запитаните са на мнение, че борбата с бедността и неравенствата трябва да бъде основен приоритет за ЕС. 48 на сто пък смятат, че от особена важност е подкрепата за икономиката и създаването на работни места.
В подреждането на приоритетите в дневния ред на Брюксел също е въпросът за миграцията и граничният контрол (32 на сто са на това мнение), а за 26% от запитаните на първо място трябва да са земеделието и продоволствената сигурност.
Демокрацията и върховенството на закона са едва на пета позиция по приоритети с 20%.
За 81% от анкетираните е важно, че ЕС създава стандарти за качеството на храните, а почти толкова (78%) отдават значение на факта, че членството ни позволява енергийна свързаност, която съответно влие на цените на енергоносителите.
Това са част от изводите на проучването на "Тренд". То е поръчано от евродепутата Сергей Станишев. Сондажът е извършен сред 1002 респонденти над 18-годишна възраст в цялата страна в периода 12-19 април чрез интервю "лице в лице".
41% от хората са на мнение, че България е спечелила от членството си в ЕС. Според 33% страната ни нито е спечелила, нито е загубила от членството, 18% отчитат загуби, докато други 8 на сто нямат мнение.
Основният плюс за България е свободното пътуване - така смятат 54% от запитаните. В личен план ползите от свободното пътуване в рамките на ЕС дори се оценяват още по-високо - 63%, както и достъпът до работа - 33%, или обучение в европейска страна - 18%.
Достъпът до европейските фондове е плюс за 52% от хората, а разширените възможности за достъп до работни места е позитивно за 41%.
45% отчитат, че членството в ЕС ги кара да се чувстват по-сигурни в сегашната геополитическа ситуация, а за 41% то допринася за по-голяма икономическа и социална сигурност.
Над две трети (67%) посочват, че в предстоящата кампания за избори на нов Европарламент в някаква степен е важно за тях да чуят позициите на политическите партии по политиките на ЕС.
48% посочват подкрепа за икономиката и създаването на нови работни места за изключително важно.